15 Şubat 2013 Cuma

KONYA BÜYÜKŞEHİR HAYVAN BARINAĞI HAKKINDA ŞİKAYET DİLEKÇESİ                                                        Türkiye Cumhuriyeti
                                                              Konya Valiliği
                                              İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'ne
Ben, hayvan hakları ile ilgilenen, hayvan dostlarımızın beslenmesini/korunmasını/can güvenliğini gözeten hayvan korumacıyım.
OLAY: 15.02.13 (gün/ay/yıl) tarihinde sosyal medyada yayılan bilgi ve görseller sayesinde, Konya Büyükşehir Hayvan Barınağında tutulmakta olan sayıları yaklaşık 1500 civarındaki, resimleri ilişikte ekli olan bu sahipsiz köpeklerin, barınak çalışanları ve dolayısıyla bu çalışanları işe alan, barınaktaki canlardan sorumlu Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından psikolojik ve fiziki saldırıya maruz kalmış, aç susuz bırakılmış, hasta olduklarında tedavi edilmemiş, bu yönüyle ölüme terk edilmiş olduklarına yönelik iddialar içeren haberleri öğrenmiş bulundum.  Bu barınağı ziyaret eden çok sayıda gönüllünün her daim bu barınakta yaşama tutunmaya çalışan, ilişikte delil niteliğinde çok sayıda resmi bulunan  yetişkin ve yavru olmak üzere 1500 civarında köpeği aç susuz, tedavisiz, hasta olarak gördükleri yine sosyal medya paylaşımlarında yoğun olarak ifade edilmektedir. Bunun da ötesinde hayvan barınaklarının yeni adıyla ve yeni işleviyle eskisi gibi yüzlerce hayvanın sürekli tutulmakta olduğu barınaklar olarak değil, tam tersi çeşitli bölgelerden alınan sahipsiz hayvanların kısırlaştırılıp, hastaysa tedavi ve rehabilite edilip, bu amaçla belli bir süre geçtikten sonra alındıkları yere bırakılmaları gereken bir geçici bakımevi olarak faaliyet gösterdikleri gerçeği dikkate alındığında, Konya Büyükşehir Hayvan Barınağının hangi amaçla bu kadar çok sayıda köpeği uzun süreli/süresiz olarak geçici bakımevinde tutmaya çalıştığı tarafımızca anlaşılmamıştır.

H.K.K. md.6 gereği sahipsiz hayvanların korunması görevi yerel yönetimlere – belediyelere ait olup, bu yükümlülüğe aykırı davranan belediyelere, bu ihlali gerçekleştirildiklerine dair idari kurumların hayvan hakları ihlali tutanağı düzenlenerek, H.K.K. md 28 gereği idari para cezası verilmektedir.
TALEP: 1. Bu barınağın denetlenerek, hakkında sosyal medyada paylaşılmakta olan iddiaların araştırılmasını, Konya Büyükşehir Belediyesi hakkındaki söz konusu bu iddiaların yerindeliğinin incelenmesini, bu inceleme ve denetimler sonucunda sözü edilen iddiaların gerçek olduğunun tespit edilmesi ve barınağın hayvan hakları mevzuatı hükümlerine aykırı olarak çalıştırıldığının kesinleşmesi halinde, ezelden beri hakkında çok sayıda hayvan hakları ihlallerinin olduğu iddia edilen, barınağın olumsuz koşullarda bulunduğu hayvan haklarıyla ilgili hemen herkesçe ileri sürülen Konya Büyükşehir Belediyesinin, sorumluluğu altında bulunan diğer sahipsiz hayvanlara daha fazla eziyet etmesinin önlenmesini, barınakta bulunan bu hayvanların can güvenliğinin sağlanmasını, aç susuz tutulmalarına son verilmesini, barınaktaki tüm hayvanların ivedilikle tam ve gereği gibi beslenmesini, hasta olanlarının tedavilerinin geciktirilmeksizin yapılmasını/yaptırılmasını, kısırlaştırma/küpe takma/aşı işlemlerini gerçekleştirme/iyileşme sürecinden sonra evleviyetle alındıkları bölgelere bırakılmasını, barınaktaki hayvanları olumsuz koşullarda barındıran, aç susuz ve tedavisiz bırakan, ölüme terk eden, bu yönüyle hayvan hakları ihlali gerçekleştiren belediye yetkililerine idari para cezası verilmesini talep etmekteyim. H.K.K. md.6/1 sahipsiz hayvanların öldürülmesi kesin olarak yasaklanmış olup, H.K.K. md. 6/4 gereği sahipsiz hayvanların korunması görevi yerel yönetimlere – belediyelere ait olup, bu yükümlülüklere aykırı davranan belediyelere, bu ihlali gerçekleştirdiklerine dair idari kurumların hayvan hakları ihlali tutanağı düzenlenerek, H.K.K. md 28 gereği idari para cezası verilmektedir.
Olaya uygulanacak olan hükümler:  
Araştırmanın sonucuna göre hakkındaki yukarıda belirtilen iddiaların gerçek olduğunun kesinleşmesi halinde, Konya Büyükşehir Belediyesi H.K.K. madde 6’da belediyeler için öngörülen yükümlülükleri yerine getirmediği hukuken anlaşılmış olacağından, aşağıda belirtilen yaptırım uygulanacaktır.
Cezalar MADDE 28. - Bu Kanun hükümlerine aykırı davrananlara aşağıdaki cezalar verilir: c) 6 ncı maddenin birinci fıkrasına aykırı hareket edenlere hayvan başına beş yüz TL lira idari para cezası.


Olaya uygulanacak hayvanları koruma kanunu maddeleri: 
YÜKÜMLÜLÜKLER:
Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması MADDE 6/1 - Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır.
H.K.K. md. 6/4 Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı  şekilde yerel yönetimlerce  kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama  bırakılmaları esastır. 
YAPTIRIM:
 H.K.K. md. 28/ c) 6 ncı maddenin birinci fıkrasına aykırı hareket edenlere hayvan başına beş yüz TL lira idari para cezası.
Dilekçemin olayın vahameti gereği bir an önce işleme konularak, sonuçları hakkında bilgilendirilmek istediğimi belirtir, gereğinin yapılmasını arz ederim.
Başvuru sahibinin adı, soyadı, iletişim bilgileri:
Tarih:
İmza:
İLİŞİK:  
hayvan hakları savunucuları ve hayvan koruma gönüllüleri tarafından söz konusu Konya Büyükşehir Hayvan Barınağı ziyaret edilmek suretiyle elde edilen ve sosyal medyada yayınlanan, aç susuz, hasta ve bakımsız oldukları, bu yönüyle ölüme terk edildikleri yakinen görülen resimler:
DİLEKÇE İLE İLGİLİ AÇIKLAMA:
yukarıdaki dilekçeyi, koyu renkle belirtilmiş olan kısma adınızı, soyadınızı ve iletişim bilgilerinizi ekledikten sonra, resimlerle birlikte tamamen kopyalayarak emailin içine veya ayrı bir word sayfasına yapıştırarak bu emaillere gönderiniz: konya@ormansu.gov.tr, bolge8@ormansu.gov.tr, dkmp@ormansu.gov.tr
  Dilekçeyi göndererek şikayete katılımın yanısıra, olaya yaptırım uygulama yetkisi bulunan bu Konya İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğünün kurumun adresine bizzat giderek, telefon açarak, faks çekerek ek tepkiler göstermek gerektiğini de belirtirim. Bu dilekçenin yaptırım gücünü artıracak, olaya yetkili ve ilgililerin daha fazla önem vererek, talep edilen yaptırımları ivedilikle uygulamalarını sağlayacaktır.

ADRES: TOPRAK SARNIÇ MAH.MERAM ESKİYOL CAD.NO:1
MERAM/KONYA
 Tel:  (0332) 322 68 72
Faks: (0332) 321 61 71
10 yorum:

 1. dilekçeye yoğun katılım gerekmektedir. belirtildiği üzere koyu renkle işaretlenmiş kısma ad, soyad ve iletişim bilgileri (tel, email gibi) eklenerek ilgili maillere gönderilecek dilekçe. katılım ne kadar fazla olursa yaptırım uygulayacak makamların o kadar fazla ilgisini çekiyor bir şikayet dilekçesi/olay. bu nedenle hayvan haklarına duyarlı herkese bu dilekçeye katılımın yanısıra, çeşitli sosyal mecralarda (siteler, forumlar, twitter/facebook, diğer sözlükler v.s.) dilekçe linkini paylaşarak katılım sağlanması için teşvik etmesini önermekteyim diğer insanları.

  YanıtlaSil
 2. This is an automatically generated Delivery Status Notification.

  Delivery to the following recipients failed.

  bolge8@ormansu.gov.tr

  hazırladığınız dilekçeyi gönderdim fakat böyle bir ileti geldi. yani gönderimleri engellemşler. ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 3. bir süredir yoğun katılımla gönderildiği için demek engellemişler geçici olarak email alımını. bir kaç gün önce gönderdiğimizde sorun olmamıştı. önemli değil, zaten 3 emaile gönderildiği için, sadece birine ulaşmamış olacak bu durumda. diğer ikisine dilekçe ulaşmış olacak.

  YanıtlaSil
 4. Haberi ve yazınızı yeni gördüm, okadar üzüldüm ki napabilirim hala dilekçe devam ediyor mu? dahada önemlisi bukadar haberden sora bişeyler değişmiş mi? nasıl yardım edebilirim? sizi ve sitenizi yürekten kutluyorum. cok üzgünüm...

  YanıtlaSil
 5. konya barınağı diğer çok sayıda barınak gibi maalesef hayvan haklarına aykırı davranan barınaklardan. bu resimlerin bir kısmı geçtiğimiz seneye ait. ben yeni haberdar olunca bu vahşetlerin yaptırımsız kalmaması için şikayet dilekçesi yazıp yoğun katılımla gönderilmesini sağladım ilgili makama. şu an için dilekçe gönderimi durdu, yanıt ve yaptırım bekliyoruz. diğer dilekçelere katılım sağlayabilirsiniz ama.
  güzel sözleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Ben bu dilekçeyi şimdi gördüm.. bir gelişme oldumu acaba, halen katılım mümkün mü?

  YanıtlaSil
 7. konya dilekçesi güncel değil. samsun vezirköprü ve marmara ereğli barınaklarına dair şikayet dilekçeleri güncel, bu iki dilekçeye katılabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 8. merhaba,
  ben dilekçeyi imzalamak ve göndermek istiyorum ama kopyalayamıyorum. sağ tuşa basmama rağmen kopyala seçeneği çıkmıyor. yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 9. pc'den kopyalanamamakta ancak mobilden kopyalanabiliyor. cep telefonundan girerek kopyalayabilirsiniz dilekçeyi. yapamamanız halinde tekrar yazarsanız size emaille gönderirim.

  YanıtlaSil
 10. konya il orman ve su işleri müdürlüğüne yönelik şubat ayından itibaren gönderilmekte olan bu şikayet dilekçesine, bu kurumdan herhangi bir yanıt gelmemiştir. şikayet dilekçesinin konusu olan ve hakkında halen şikayetlerin sosyal ve ulusal medyada paylaşılmakta olduğuna dair bilgiler tarafıma iletilen konya hayvan barınağı hakkındaki bu dilekçeyi tekrar göndermeyi önermekteyim hayvan haklarına duyarlı herkese. yoğun baskı ile il orman müdürlüğünü harekete geçirerek ilgili barınağa denetim yapmasını sağlamak gerekmektedir.

  YanıtlaSil