31 Temmuz 2013 Çarşamba

AZERBAYCAN'DA SÜREKLİ GERÇEKLEŞEN KÖPEK KATLİAMLARI

bu zavallı canın çaresiz hali kalbimi burkuyor. tam yanında lüks araç mevcut, bu aracın satın alınabildiği bir ülkede bir tek bu canlara ayıracak ödeneği yok devletin. sırf para gerektirmiyor diye kısırlaştırma yerine öldürmeyi seçiyorlar!
bakü büyükşehir belediyesi sahipsiz hayvanlarla mücadele kurumu tarafından kısırlaştırarak üreme kontrolü sağlamak yerine sokak ortalarında, halkın gözüönünde, açık seçik, net, ortada, kimseden çekinmeden, büyük bir yüzsüzlükle tüfeklerle sokak canlarını öldürmeye devam etmeleri yoluyla acımasızca ihlal edilmekte olan haklar. 
türkiye'deki hayvan hakları ihlallerinden farklı olarak azerbaycan'da bu ihlaller hayvansever/hayvan hakları savunucularından gelecek tepkinin korkusuyla gizli saklı, arada sırada değil, her daim, bilerek, isteyerek, herhangi bir çekince olmadan gerçekleştirilmeye devam etmektedir. 

ilaveten türkiye'de esas ve kural olan kısırlaştırma işlemiyken, azerbaycan'da böyle bir düzenleme yoktur.

alttaki linkte bu mutat sürek avlarından birisine ilişkin haber ve görüntüler yer almakta. 

+18; kalp, sinir ve ruh hastaları ile reşit olmayan şahısların dikkatli olması önerilir. 

                                                   *****
bakü şehrinde gerçekleşen köpek katliamı - linke tıklayın

yazı azerice olduğundan türkçe özeti: en son yasamal bölgesinde bu sürek avı devam etmiş. halk kurşun seslerine sokağa çıkmış. her yerde zavallı köpeciklerin cesetleri varmış, bu canların kanı su gibi akmaktaymış sokaklarda. ayrıca, ilgili ve yetkili kurum medya çalışanının telefonla yaptığı görüşmede sorduğu "medeni ülkelerde sokak hayvanları kısırlaştırılıyor, öldürülmüyor, siz de bunu yapamaz mısınız?" sorusuna, "bunun için para gerekli, bizim gücümüz ancak öldürmeye yetiyor" diye yanıt vermiş. bu arada bu yanıtı veren yetkili bayanmış. 
ben kadınları annelik payesi! nedeniyle kutsamıyor, sıradan biyolojik olay olarak görüyorum. annelik bana göre kutsal değil, üreme sonucu ortaya çıkan bir sıfat. annelik beraberinde otomatik olarak anne şefkati, sonsuz sevgi ve merhamet getirmez. 
nitekim bu olayda köpekleri öldürmeyi çözüm olarak gören/sunan/uygulayan da bir bayan ve yaygın olduğu üzere - olmazsa olmaz kabul edildiğinden - muhtemelen bir anne!
buna değinme nedenim yazının içinde de bu masum sokak köpeklerini öldürmeyi çözüm olarak gören şahsın bayan olduğuna vurgu yapılarak, şaşırılmış olması.


ek: kısırlaştır, aşılat, yaşat ilkesinden bihaber, sahipsiz hayvanların rehabilite edilip, güçten düşmüş, sokakta yaşayamayacak kadar yaşlı ve zayıf olanları için kalıcı yaşam ortamı olan - barınakların bulunmadığı, hayvanlarla ilgili kurumun, adına ve yöneticilerinin açıklamasına bakılırsa vahşet kulübü ve vahşet kulübünün amirleri olduğunu anladığımız, azerbaycan sahipsiz hayvanlarla mücadele idaresine sahip bir ülkede,canlar için hayati önemi haiz hayvan haklarının olmaması ve yakın gelecekte ortaya çıkmasının beklenmemesi hasebiyle sürekli yaşanan vahşet.
Sahibsiz heyvanlarla mübarize idaresi (sahipsiz hayvanlarla mücadele idaresi) (012) 465 61 96 və (012) 480 25 13 - bu canları bu şekilde psikolojik ve fiziksel işkence etmek suretiyle öldüren bu vahşet kurumunu arayayak tepki gösterin!
kalbim ağrıyor

29 Temmuz 2013 Pazartesi

AZERBAYCAN'DA HAYVAN HAKLARI

bu resme bakmak bile yeteri kadar acıtıcıyken, bir de üzerine yazmak ve çözüm üretmek, takip edilecek yolları göstermek, hayvan haklarını iyileştirmek amacıyla çalışmalarda bulunmak ve bulunulmasını sağlamaya çalışmak dayanılmaz.
                                                                       ******
kısırlaştır, aşılat, yaşat ilkesinden bihaber, sahipsiz hayvanların rehabilite edilip, güçten düşmüş, sokakta yaşayamayacak kadar yaşlı ve zayıf olanları için kalıcı yaşam ortamı olan - barınakların bulunmadığı, hayvanlarla ilgili kurumun, adına ve yöneticilerinin açıklamasına bakılırsa vahşet kulübü ve vahşet kulübünün amirleri olduğunu anladığımız, azerbaycan hayvanlarla mücadele idaresine sahip bir ülkede mevcut olmayan ve yakın gelecekte ortaya çıkması beklenmeyen temel ve yaşamsal unsurlar. 

hayvan haklarının bulunmadığı bu ülkede, buna ilaveten azınlık olarak nitelendirebileceğimiz rus, belarus ve diğer slav halklar ve de yahudiler hariç bir azeri olarak anlam veremediğim ve sebeplerini algılayamadığım şekilde azeri halkının büyük kesiminde hayvan sevgisi de bulunmamaktadır. çok küçük yaşta türkiye'ye gelmiş birisi olarak çocukluk anılarımdan net olarak anımsadığım bir kaç anıda yaşlıca rus bayanların sokaklarda hayvanları beslemesi, onlarla ilgilenip, konuşması yer almakta. nitekim bir kaç yıl önce bakü'ye iş için gittiğimde bu durumun değişmediğini yine farketmiş bulundum. şöyle ki, bu sefer ben sokaklarda dolaşarak çeşitli yerlere su ve mama yerleştirirken durumla ilgilenen ve irtibata geçen, olumlu tepki veren yine sadece çok sayıda rus teyzeler olmuştur. 

daha önce de bir kaç kez azerbaycan'da gerçekleşen hayvan hakları ihlallerine yönelik somut olaylarla ilgili başlık açıp yazmış bulundum. bu sefer daha teorik, soyut bir başlık açarak sıklıkla bu başlık altında bu ülkeye yönelik bilinçlendirme(bilgilendirme çalışmalarına yer vermeyi düşünüyorum. yine bu entry'ler hem türkçe, hem de azerice olarak blog'da yer alacaktır. 
bu konuya ilişkin sabrımı taşıran son olaysa aşağıda anlatıldığı şekilde oldu. olayı resimle birlikte görüp algılamak için linke gidilmesini önermekteyim.

"azerbaycan, başkent bakü'de bir üniversite bahçesinde gerçekleşen vahim ve acı ama aynı zamanda bu ülke için mutat olan olaydan - hayvan hakları ihlallerinden bir görüntü bu entry'nin kaynağı olan kendi hayvan hakları blog'umun linkinde görülebilir. 

***
bu resmi ve altta azerice olarak yer alan alıntıyı sosyal medyada fark eden arkadaşım gönderdi. "meselen" diye bir azeri sayfasından alınmış. her zaman belirttiğim gibi azerbaycan'da maalesef hayvan hakları mevcut değil, hayvan sevgisi de son derece az. muhtemelen yakın zamanda bu korkunç sevgisizlik ve ihlal durumu düzelecek gibi de görünmüyor. azerbaycan'da sokak hayvanları kısırlaştırılmıyor, üreme kontrolü belediye bünyesinde çalışan avcılar tarafından sokak köpeklerinin tüfeklerle avlanması şeklinde gerçekleştiriliyor. bunun dışında azerbaycan'da insan haklarından da söz etmek mümkün değil. tüm eğitim, kültür seviyesinin yüksek oluşuna, gelişmişliğe, modernliğe rağmen hayvan hakları ve insan hakları hiçe sayılmaktadır yöneticiler tarafından. ülke bir diktatör tarafından yönetilmektedir ki, bu hanedan üyesi cumhurbaşkanının tek düşündüğü hayvan hakları ve insan hakları değil, elbette yalnızca kendisinin ve ailesinin refahıdır. azerbaycan'da milli gelir bu şahıs ve ailesinin cebine akmakta, lorenz eğrisi benzeri görülmemiş bir şekilde şişkin haline devam etmekte, halkın azı tok, çoğu aç olmaktadır. bu da yalnızca bir an önce bu aliyev'ler hanedanlığından kurtulmak ve gerçek anlamıyla demokrasi ile yönetilmekle ortadan kalkacak, hem hayvan hakları, hem de insan hakları olması gerektiği haline kavuşabilecektir. 
azerbaycan'da hayvan hakları ihlallerine yönelik çok fazla makalem mevcut sitede, arama kısmına "azerbaycan" yazarak tüm bu yazılara ulaşarak bilgi edinmek ve azerbaycan'da hayvan haklarına yönelik çalışmalar yapmak için çaba göstermek mümkün. 

bu görüntüyü çeken duyarlı şahsın olayla ilgili açıklaması şu şekilde: (facebook sayfası olan meselen'den alınmıştır alıntıdır yazılan kısım. azericesini alfabeden kaynaklanan sorundan ötürü buraya kopyalayamadım. yine azericesi ilgili linkte görülebilir. 


alintidir
"bu görüntüyle bugün azerbaycan teknik üniversitesinin bahçesinde karşılaştım. kanımca, birileri kedileri alıp suya atmış ve bu şekilde boğulmuşlar. elbette, başka nedenleri de olabilir, ancak ben bugüne kadar herhangi bir kedinin kendisini suya atarak boğduğuna rastlamadım ve hele de söz konusu 2 kediyse. bunu yapanları kınıyorum!
p.s. üniversitede tamirat işleri devam ediyor ve her zamanki gibi işçiler herhangi bir güvenlik malzemeleri olmaksızın ağır tamirat - inşaat işi yapmaktalar. bu resmi çektiğim sırada arka taraftaki ustalardan birisinin baş kısmından boğazına kadar "korkuluk" denilen penecerelere takılan demir parçasının bir kısmı girdi ve çok kötü kanama oldu. olay yerinde müdahale edildi şantiye hekimleri tarafından ancak hastanelik bir yaraydı, şantiye yönetiminin haberi bile olmadı, hastaneye götürülmedi. bu arada hayli öğrenci pratik yapmak için geliyordu ve bir çoğuna okul masası taşıtıyorlardı.
maalesef". 
alintidir
-------------------------------------------------------------------------------------
bu ülkede gerçekleşen akıl almaz hayvan hakları ihlalleri ve yöneticilerin hayvanlara yönelik dehşetverici eylem ve söylemleri için: 
(bkz: azerbaycan'da eurovision için hayvan katliamı)
(bkz: ehmed memmedov) - hayvanlarla mücadele kurumunun başkanı. kendisi sokak hayvanları için bir poligon denilen kesimhane oluşturarak derilerinden endüstride yararlanmayı planladığını ifade etmekte. 


28 Temmuz 2013 Pazar

azerbaycan'da hayvan haklarıazerbaycan, başkent bakü'de bir üniversite bahçesinde gerçekleşen vahim ve acı ama aynı zamanda bu ülke için mutat olan olaydan - hayvan hakları ihlallerinden bir görüntü.

***
bu resmi ve altta azerice olarak yer alan alıntıyı sosyal medyada fark eden arkadaşım gönderdi. "meselen" diye bir azeri sayfasından alınmış. her zaman belirttiğim gibi azerbaycan'da maalesef hayvan hakları mevcut değil, hayvan sevgisi de son derece az. muhtemelen yakın zamanda bu korkunç sevgisizlik ve ihlal durumu düzelecek gibi de görünmüyor. azerbaycan'da sokak hayvanları kısırlaştırılmıyor, üreme kontrolü belediye bünyesinde çalışan avcılar tarafından sokak köpeklerinin tüfeklerle avlanması şeklinde gerçekleştiriliyor. bunun dışında azerbaycan'da insan haklarından da söz etmek mümkün değil. tüm eğitim, kültür seviyesinin yüksek oluşuna, gelişmişliğe, modernliğe rağmen hayvan hakları ve insan hakları hiçe sayılmaktadır yöneticiler tarafından. ülke bir diktatör tarafından yönetilmektedir ki, bu hanedan üyesi cumhurbaşkanının tek düşündüğü hayvan hakları ve insan hakları değil, elbette yalnızca kendisinin ve ailesinin refahıdır. azerbaycan'da milli gelir bu şahıs ve ailesinin cebine akmakta, lorenz eğrisi benzeri görülmemiş bir şekilde şişkin haline devam etmekte, halkın azı tok, çoğu aç olmaktadır. bu da yalnızca bir an önce bu aliyev'ler hanedanlığından kurtulmak ve gerçek anlamıyla demokrasi ile yönetilmekle ortadan kalkacak, hem hayvan hakları, hem de insan hakları olması gerektiği haline kavuşabilecektir. 
azerbaycan'da hayvan hakları ihlallerine yönelik çok fazla makalem mevcut sitede, arama kısmına "azerbaycan" yazarak tüm bu yazılara ulaşarak bilgi edinmek ve azerbaycan'da hayvan haklarına yönelik çalışmalar yapmak için çaba göstermek mümkün. 

 bu görüntüyü çeken duyarlı şahsın olayla ilgili açıklaması şu şekilde:
ALINTIDIR
AZERİCE: 
"Bu mənzərəni bugün Azərbaycan Texniki Universitetinin həyətində gördüm. Elə fikirləşirəm ki, kimsə pişikləri götürüb suya atıb və onlar boğulub orda. Bir neçə variant ola bilər düzdü, ama mən bugünə qədər heçbir pişiyin özün suya atıb boğduğun görməmişəm və hələ bu 2 pişiydirsə . Bunu edənlər özləri elə heyvandılar!
PS: Universitetdə təmir işləri gedir və həmişəki kimi işçilər heçbir qoruyucu vasitə olmadan ağır təmir-tikinti işi görürdülər. Bu şəkli çəkən anda arxa tərəfdəki ustalardan birinin baş nahiyəsinən boğazına qədər 'reşotka' dediyimiz pəncərələrə taxəlan dəmir parçasının bir hissəsi girdi və möhkəm qanaxma baş verdi. Yerində müdaxilə olundu oranın həkimləri ama xəstaxanalıq bir yara idi, rəhbərliyin belə xəbəri olmadı, aparılmadı xəstəxanaya. Və bu arada xeyli tələbə praktikaya gəlir və birçoxuna parta daşıtdırılır...
- Təəssüflər."

ALINTIDIR
NOT: bu azerice kısım ve resim facebook sayfası olan "meselen" sayfasından alınmıştır. 

TÜRKÇE:
"bu görüntüyle bugün Azerbaycan teknik üniversitesinin bahçesinde karşılaştım. kanımca, birileri kedileri alıp suya atmış ve bu şekilde boğulmuşlar. elbette, başka nedenleri de olabilir, ancak ben bugüne kadar herhangi bir kedinin kendisini suya atarak boğduğuna rastlamadım ve hele de söz konusu 2 kediyse. bunu yapanları kınıyorum!

P.S. üniversitede tamirat işleri devam ediyor ve her zamanki gibi işçiler herhangi bir güvenlik malzemeleri olmaksızın ağır tamirat - inşaat işi yapmaktalar. bu resmi çektiğim sırada arka taraftaki ustalardan birisinin baş kısmından boğazına kadar "korkuluk" denilen penecerelere takılan demir parçasının bir kısmı girdi ve çok kötü kanama oldu. olay yerinde müdahale edildi şantiye hekimleri tarafından ancak hastanelik bir yaraydı, şantiye yönetiminin haberi bile olmadı, hastaneye götürülmedi. bu arada hayli öğrenci pratik yapmak için geliyordu ve bir çoğuna okul masası taşıtıyorlardı.

maalesef". 

-------------------------------------------------------------------------------------
ek: azerbaycan'da eurovision için sokak hayvanlarınnı sürek avına tabi tutulmasına dair yazım linkte: http://www.turseng.com/2012/05/azerbaycanda-eurovision-icin-hayvan.html
diğer yazılar için belirttiğim şekilde sitede anasayfada arama kısmına azerbaycan yazarak tüm yazılarıma ulaşmak mümkün.hayvanlar üzerinde deney yapan firmalar

hayatta en çok sevdiğim varlık olan, öperken, severken, koklarken, sarılıp uyurken incinmesin diye azami özeni gösterdiğim aşırı derecede sevimli ve hassas olan bu tavşancanları daracık kutuya hapsederek üzerinde türlü işkence yöntemleri - hayvan deneyleri uygulayan yaratıklar olduğunu bilmek dehşetvericidir. hayvan deneyi yapan markaların listesini kopyalarak çıktı alın, her an görebileceğiniz bir yerde tutun ve bu markalardan değil, deney yapmayan markalardan alış veriş yapın. böylece bu şekilde işkence gören binlerce canın yaşamının kurtulmasına vesile olursunuz, bundan emin olun.
her zaman belirttiğim gibi tespit edilme ve uzak durulma sürecinde asla ve kat'a kendi söylemlerine değil, peta'nın güvenilir ve güncel veriler listesine bakılması ve esas alınması gereken işkenceciler. 

bu verilerden yararlanarak kullanıcı dostu olarak hazırladığım liste bu linkte görülebilir: http://www.turseng.com/p/blog-page.html


hayvan deneylerine hayır! bu görsel ve bilgilere rağmen, bilerek/isteyerek hayvan deneyi yapan markalardan alışveriş yapan herkesi kınıyorum. hayvan deneyi yapan markaları boykot ederek talebi azaltacağınızdan arzı - yani bu canlara reva görülen işkenceyi de azaltırsınız, bunu asla ve kat'a unutmayın, bir an bile aklınızdan çıkarmayın!

*****

sözlükten hayvan haklarına duyarlı bir yazar blog'daki hayvan deneyi yapan firmalar listesi ile ilgili tarafıma ulaşarak shiseido ve sensodyne markalarının hayvan deneyi yapmadıklarını beyan ettiklerini ve bu nedenle bu markalardan yararlandığını belirtti. bir süredir blog'daki listeyi güncellemediğim için hemen peta do list'ten kontrol ettiğimde halen her iki markanın hayvan deneyleri yapan markalar arasında yer aldığını gördüm. 

26.07.13 tarihli güncelleme ile peta'nın hayvan deneyi yapan markalara yönelik listesi bu linkte: http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdotest.pdf
f3'le aratılarak hayvan deneyi yapıp yapmadığı merak edilen tüm marka ve firmalara buradan ulaşılabilir. 
blog'daki listeyi bir kaç haftadır güncellemediğim için son gelişmelerden sonra deney yapmaktan vazgeçen firmalar olabileceğini öngörerek yakın zamanda güncelleyeceğim inşallah.


kedilerin bıyıklarını kesmek

şu güzelim, küçükken çizdiğimiz güneş ışınlarına benzer, olağanüstü bıyıkları kesmenin anlamı yok, yapılmamalı.
tavşanları hem reel, hem resim/video gibi görsellerinde seven biri olarak şu resimdeki görüntüyü çok sevdim.şu bıyıkları, şu küçücük kulağı, boncuk gözleri, minicik ağzını ve sürekli bir aşağı bir yukarı kıpraşan burnunu tek tek öperim. rabbim'in yarattığı en muhteşem canlı - tavşan. 
sadece kedinin değil, herhangi başka bir hayvanın da bıyık, kulak, kuyruklarının kesilmemesi, ses tellerinin aldırılmaması, özetle herhangi bir şekilde psikolojik ve fiziksel şiddete tabi tutulmaması gerektiğini bir kez daha belirtmeme neden olan, hayvana yönelik eziyet, hayvan hakları ihlali.

kedi veya başka herhangi bir hayvanın herhangi bir yerini kesmemek, herhangi bir şekilde zarar vermemek gerek. nedenini de "çünkü şu nedenlerle kesmemek, zarar vermemek lazım" şeklinde açıklamaya bile gerek yoktur. zira yaradan tek bir karıncayı bile boş yere yaratmamıştır. kedi ve diğer canlar bıyıklı yaratılmışsa, demek ki bu bıyık onlar için son derece gerekli ki, bu şekilde yaratılmış. saatlerce bıyıklarını kesmemek gerek, çünkü bu tür yararları mevcut diye açıklamak anlamsız. bize yararlı gibi görünmese bile yaratılmış her varlık ve bu varlıklara ait her organ, unsur gerekli ve vazgeçilmez ve de asla müdahale edilemez, tıbbi bir gereklilik/zorunluluk olmadıkça.
konuyla ilgili olarak (bkz: köpeklerin kulaklarını ve kuyruklarını kesmek) diğer çok sayıda hayvan hakları ihlaline olduğu gibi, bu ihlale yönelik de bir form dilekçe yazacağım inşallah en kısa zamanda, bu tür bir ihlalle karşılaşıldığında rahatlıkla şikayet edilebilmesi açısından.

doğrudan bu konuyla ilgili olarak ise, ister reel yaşamda, isterse de sanal yaşamda, internet ortamında bu tür kendi hayvanına bıyıklarını kesmek, aç susuz bırakmak, yaralamak, şiddet uygulamak, kötü muamelede bulunmak v.s. gibi her türlü eziyet olarak tanımlanabilecek psikolojik ve fiziksel şiddet uygulayanlarla karşılaşılması halinde, konuyu ciddiye almak, mutlaka şikayet dilekçesi ile şikayet merciine şikayet başvurusu yapıp olaya ilişkin yaptırımların uygulanmasını sağlamak, eziyet gören canın/canların kurtarılmasına vesile olmak gerekmektedir.
bu tür kendi hayvanına eziyet eden embesillere karşı rahatlıkla şikayet yoluna gidilebilsin diye yazmış olduğum dilekçe şudur: http://www.turseng.com/...na-eziyet-eden-sahslar.html
detaylı bilgiler ve şikayet mercii linktedir. dilekçeyi kopyalayıp belirtilen merciie email/faks/mektup v.s. yoluyla başvurulabilir.
                                                             
şu şahıs da yine köpeğin kulak ve kuyruğunu yasadışı olarak kestiren hayvan hakları ihlalcilerinden. kendisine sosyal medya araçlarından yazmak suretiyle kınanabilir, uyarılabilir, bilinçlendirilebilir bu hususta.
internet ortamında denk gelinilen bu tür hayvan hakları ihlallerinin yaptırıma tabi tutulması için ilgili entry'nin/yazının/tweet'in/paylaşımın v.s. ekran görüntüsü alınarak kullanıcı adıyla birlikte dilekçeye eklenir. bu durumda şikayet mercii ip adresinden hayvan haklarını ihlal eden şahsı/kurumu v.s. tespit ederek yine yaptırım uygular.

aynı eziyetlerin sahipsiz canlara - sokak hayvanlarına yönelik yapılması halinde ise bu dilekçe geçerlidir: http://www.turseng.com/...anlara-eziyet-edenleri.html

blog'da genel ve gündel dilekçeler başlığında çok sayıda dilekçe mevcut tarafımdan yazılan. herhangi bir hayvan hakları ihlali ile karşılaşıldığında ne yapılabileceğini öğrenmek ve şikayet yoluna gidebilmek için ilgili başlıktaki dilekçeleri inceleyip, duruma uygun olanından yararlanmak gerek.


27 Temmuz 2013 Cumartesi

TAVŞAN

her zaman belirttiğim gibi tavşan canlar aynen kedi ve köpekler gibi evde gayet güzel bakılır, yeter ki gerçek hayvan sevgisine sahip olunsun
"kedi ve köpekler gibi pet hayvanı olan, aynen kedi ve köpek sahiplenmelerinde olduğu gibi ebediyen birarada yaşamak üzere sahiplenilmesi gereken, asla ve kat'a oyuncak niyetine, "aaa, ne tatlı, bakarım ben buna", "girmişken boş çıkmayalım, uygun fiyatlı da zaten, bakamazsak bir çiftliğe bırakırız!" gibi beyinsizlikle değil, bir canlının, aynen biz insanlar gibi yaşam hakkı bulunan, acı çeken, duyuları mevcut bir canın sorumluluğunu aldığının bilincinde olarak evlat edinilmesi gereken, pet shop'lardan değil, ücretsiz sahiplendirme yapan site ve sosyal medya sayfalarından sahiplenilmesi gereken can. 
özellikle tavşanları kötüniyetli olarak sahiplenecekler olabileceğini öngörerek, mutlaka sahiplendirme formu ile sahiplendirmek gerektiğini de vurgularım tekrar tekrar.
sahiplendirme formu ilgili linkte görülebilir. ilaveten tavşanlara yönelik özel durumlarından ötürü hassasiyetim bulunması hasebiyle sahiplendirilmelerine, sokağa, ormana, çiftliğe bırakılmayıp, akibetlerinin olumsuz olmaması için özel önem vermekte olduğumdan bu canların ilanlarına denk gelenlerin ilgili ilanları linkteki emaile yönlendirmelerinin yerine olacağını belirtirim.
linkte ilan detayları bulunan, yuva arayan can bu. çok şirin, muhteşem bir varlık bu can, maşallah
bu küçük, siyah, boncuk gözlü,mis kokulu tavşan yavrucan istanbul'da yuva aramaktadır. bilinçli, tavşan sevgisine sahip, asla kafeste değil, evde aynen kedi ve köpekler gibi, en kötü ihtimalle bir oda veya kapalı balkonda bakabilecek, hasta olduğundan veteriner hekime götürecek, gerçek hayvan sevgisine sahip, gerçek hayvanseverlerin bu canı sahiplenmelerini önermekteyim."

bu entry tavşan başlığındaki entry'mden alıntıdır. 
bu minik yavru tavşan çok şirin ve muhteşem bir varlık. tavşanla uyumak şeklinde başlık açacağım kısa zamanda. zira bu muhteşem canlarla uyuma gibi huzurverici, sakinleştirici, mutlu edici eylemi herkesin mutlaka tatması gerektiğini düşünmekteyim. bu resimde görülen canla bu eylem çok güzel gerçekleştirilir tavşanseverler tarafından. burun tavşancanın boynuna sokulup koklaya koklaya, öpe öpe uyulur, ayrıca ağrı kesici özellikleri olduğunu da eklemek isterim.

papağan

rangocan
pek sevdiğim papağan rango'nun yeni maceralarını izleyip yayınladıkça, kendisine yönelik yoğun bir sevgi ortaya çıkaran can.
"arkadaşımın papağanı rangocan'ın video ve resim gibi görsellerini yayınlamaktayım ara-ara. yine bir kaç resim ve banyo sevdasını içeren videolarına yer verdim bu canın.
yayında ilk resim en çok hoşuma giden resim oldu. tam bir sevgi resmi. hayvan sevgisi nedir - budur. resimde arkadaşım bahar ve oğlu rango görülmekte.
ilaveten sarı saçlı sultan papağanı diye isimlendirilen sarı renkli ve küçük olan papağancanların çeşitli engelleri varmış. açıkçası kuşlarda engel durumunun mevcut olduğunu hiç düşünmemiştim. sarı saçlı canlardan birisinin sol kısmında eğrilik mevcut, bu nedenle yatarken zorlanmasın diye pamuk gibi yumuşak desteklerle rahat etmesini sağlıyor bahar, bu canın. bir diğer sarı saçlı papağancan da denge sorunu yaşamakta, uçuyor ancak konma aşamasında sorun yaşıyor. müdahale edilmezse düşebiliyormuş. bu canlar bu engellerini bahar arkadaşın sayesinde büyük ölçüde aşmışlar. sevgi her canın, her türlü hastalığını ve engelini aşmada en önemli ve varlığı ve etkisi yadsınamaz bir gerçektir."

http://www.turseng.com/2013/07/papagan.html - rangocan'ın iki videosu ve tüm resimler linkte görülebilir.

26 Temmuz 2013 Cuma

HAYVAN BARINAKLARI HAKKINDA

hayvan barınaklarının kedi köpek otelleri olmadığı, buralarda bulunan canların bu şekilde yaşamlarını kaybettiği bilmeyen, hayvan barınağı gerçeğinden bihaber olanlara anlatılmalı, toplum barınaklar hususunda tam anlamıyla bilinçlendirilmeli.

*****
sokaktan veya barınaklardan sahiplenmek yerine, cins hayvan sahibi olmak sevdasıyla pet shop'a giden, buralardan binlerce dolarlık cins hayvanlar alan, en ufak bir sorunda aldıkları hızla can dostlarını terkedenler yüzünden, açlık susuzluk, ilaçsızlık, hastalıktan ölmek üzere canlarla tıkabasa dolu olan "barınma yerleri".
sahipleri tarafından barınaklara terkedilen hayvanlardan çoğu depresyona girerek yemeden içmeden kesilir, bu şekilde sahibinden ayrıldığı için intihar yolunu seçer. bir çoğu sıcak yuvadan, kanepelerin tepesinden, ilgiden, sevgiden ayrılıp beton ve demirden oluşan barınak hücrelerine konulmanın, sevgisizlik ve ilgisizliğin sonucunda hastalanarak ölür. bir çoğu da barınaklardaki mama, aşı, tedavi eksiliği nedeniyle veda eder bu dünyaya.
bu resim yine hayvan haklarının türkiye'deki vahim halini gösteren önemli ve son derece kalp burkan görsellerden birisidir. yavru köpeğin çoktan çürümüş olan annesini terk etmeyip yanında ayrılmaması sarsıcı

barınaklara gitmeyen, sadece buraların hayvan barındırılan yerler olduğunu bilen insanlar için barınaklar kedi, köpek oteli olarak görülmektedir. bu nedenle terketmeye karar verdikleri dostlarını barınaklara bırakmakta bir beis görmezler, çok iyi bakılacaklarından emindirler zira. azıcık vicdan sahibi olanlar terketmek üzere getirdikleri can dostlarını, barınağı iyice gezip, buralardaki hayvanların halini gördükten sonra bırakmaktan vazgeçip, geri götürmektedirler. çoğunluğu ise ne olursa olsun, bırakırsa ertesi gün, aylarca, yıllarca baktığı can dostunun büyük bir ihtmalle öleceği, barınak gönüllüsü tarafından söylenmesine rağmen kararlıdır o canlıyı ölüme terketmeye, bırakır gider, arkasına bile bakmaz. yıllarca birlikte yaşadığı 14 yaşında kedisini evlenince eşi istemiyor diye terkeden, acilen bu kediye yuva arayan, bulamazsa sokağa bırakacağını belirten yaratığın duyurusunu okumuştum bir süre önce. barınaktan sahiplendiği köpeği, "bu havlıyor", "tüy döküyor" gibi saçma bahanelerle ertesi gün geri getirenleri de biliyoruz.
*****
pet shoplardan eşya alır gibi can satın almamak, barınaklara vefasız sahipleri tarafından terkedilen köpişlere tekrar sıcak yuva, ilgi ve sevgi vermek isteyen, bir can dostu edinmek, bir haftasonunu da buralardaki çaresiz, yiyecekten önce sevgi arayan, yiyecekten çok sevgi ve şefkate ihtiyaç duyan canlara sevgi ve ilgi göstermek, ilgilenmek üzere değerlendirmek isteyenler, aldıkları mama, ilaç gibi zorunlu ihtiyaçları kendi elleriyle gidip teslim etmek, bu dostlara bizzat elleriyle mama dağıtmak isteyenler için ankara'dan açık adresleri ile iki barınak örneği: macunköy barınağı ve sincan hayvan barınağı.

24 Temmuz 2013 Çarşamba

Boğa Güreşi Vahşetinin Yasaklanması

bu vahşet görüntüsü, bu cana reva görülen bu zulmün delili her ortazekalı, makul, normal ve vicdanlı insanı son derece üzüyor. bu zulüm bir çok bölgede yasaklansa da halen yasal olduğu çok sayıda bölge ve ülke mevcut. en kısa zamanda bu zulmün sona erdirilmesi ve canların bu vahşet ve işkenceden kurtarılması gerekmektedir. 

***
avrupa ülkesi olmasına, kendi sınırları içindeki ve dışındaki yüz binlerce hayvan hakları savunucusunun yıllarca süren mücadelesine rağmen hayvana karşı işlenen suçların en büyüğünü gelenek adı altında işlemeğe devam eden ispanya'da nihayet gerçekleşmiştir.
buna göre, ispanya'nın özerk katalan bölgesinde 1 ocak'tan itibaren geçerli olan yasak kararı artık fiilen de uygulanmaya başlanmış. bu husustaki habere göre son boğa güreşini 20.000 embesil son kez izlemiş, tamamen zevk için altı canın alınmasını son kez alkışlamışlar.
bu fiilen uygulanmaya başlanan yasak kararının benzer vahşeti halen uygulamakta olan diğer ülkelere örnek olmasını dilerim.

ayrıca, kurban yaklaşırken, tarım ve köyişleri bakanı'nın geçen sene vermiş olduğu sözü tutmasını ve bu hususta verdiği beyanata uygun davranarak hem bu kurban'da, hem de bundan sonra her mezbahada, entegre tesiste v.s. her türlü kesimhanede şoklama ile kesime geçilmesini umut etmekteyim. zira, geçen sene diyanet işleri başkanlığından bu hususta görüş alan tarım bakanı vermiş olduğu röportajlarda avrupa birliği uyum yasaları çerçevesinde türkiye'de 2011 itibariyle şoklama yöntemi ile kesime geçileceğini belirtmişti.

buna göre, 2011 kurban'ında ve 2011 sonundan itibaren türkiye'deki tüm kesimhanelerde acısız kesim yöntemi olan şoklama ile kesime geçilecekti. halihazırda sofralara çeşitli et ve et ürünleri olarak gelen canlar, acı duyarak kesilmekte, ölüme gittiklerini bilerek o korkunç yürüyen bantta yürütülerek ölüme gönderilmektedirler. kesilirken de her canlı gibi korkunç acılar duymaktadırlar.

                                                                       +18 
en baştaki resim şahsımı ne kadar mutsuz ediyorsa, bu resim o kadar mutlu ediyor. ne zaman boğa güreşi denen çağdaş vahşetlerden birisinde eziyet edilerek, işkenceyle öldürülen boğaların kendisine eziyeti reva gören matadoru öldürdüğüne veya yaraladığına dair haber okusam/izlesem son derece mutlu oluyorum. hele bir de boğa tribünlere dalıp bu vahşeti alkışlarla izleyen yaratıklara zarar vermişse, daha fazla yaratık eziyet gördü diye çok daha mutlu oluyorum, mutluluğum katlanıyor.
 halbuki, diyanet'in de cevaz verdiği üzere kesim öncesinde elektrikle şoklama yönteminde hayvan ölmemekte, sadece uyuşturulmakta olduğundan hem helal kesim kuralına uygun davranılmış olmakta, hem de kesilirken hayvan hiç bir şekilde acı duymamaktadır. böylece yıllardır hayvan hakları savunucularının acısız kesim talebi gerçekleşmiş olmakta ve canlar ölüme giderken bunun farkında olmamakta, acı çekmeden ölmektedirler.
yalnız, uzun yıllardan beri vejetaryen olan bana göre acı çektirerek/çektirmeden bir canın, alternatifleri olmasına rağmen alınması her halükarda yanlış. ama, topluluklardaki aşırı et tüketimi isteği her zaman devam edeceğine ve canlar öldürüleceğine göre bunun en azından acı çektirmeden olması daha doğru ve elzemdir.
bakan'ın şoklama kesimine yönelik söz konusu uygulamayı başlatarak hem kurban'da, hem de diğer endüstriyel kesimlerde bir an önce gerçekleştirilmesi için tarım bakanlığına bağlı, gıda ve kontrol genel müdürlüğünün aranarak baskı yapılması, bu uygulamanın yapılması için hayvan hakları savunucularının ısrarlı olduğunun bilinmesi, uygulamaya bir an önce geçilmesi açısından teşvik edici olacaktır.

21 Temmuz 2013 Pazar

marmara ereğli hayvan barınağı

marmara ereğli barınağında kene damlası yapılmadığı için ağzının içine kadar kene ile dolan ve maalesef kaybedilen can

her türlü ihtiyacı had safhada bulunan, evleviyetle yardım edilmesi gereken, içinde yaşama tutunmaya çalışan canların açlık, susuzluk, bakımsızlık ve ilaçsızlıktan yaşamlarını kaybetmeye devam ettiği toplama kampı.


bu barınakta canların yaşam koşulları ciddi anlamda kötü durumda. tekirdağ ve civarında ikamet edenler bizzat barınağa giderek yardımları dağıtabilirler. tekirdağ dışında ikamet edip bu barınağa yardım etmek isteyenler ise barınak gönüllüsü ebru elgöç isimli bayanla irtibata geçerek yardımlarını kendisine barınakta dağıtılmak/kullanılmak üzere gönderebilirler. bu bireysel çalışan bağımsız hayvan hakları savunucusu bayanı, hayvan haklarına yönelik hizmetlerinde samimi ve güvenilir buluyor, takdir ediyor ve destekliyorum. 

kuru ve yaş mama, iç ve dış parazit ilaçları, kene ilacı, vitamin, süt, makarna v.s. her türlü yardımda bulunulabilir bu barınağa. 

makarna ve/veya ekmek fabrikası/fırınında çalışan sözlük içinden veya dışından hayvan haklarına duyarlı herkese, bu barınağa işyerlerindeki hurda makarna diye tabir edilen ve çoğunlukla bir kaç kuruşa hayvancılıkla uğraşanlara satılan defolu makarnayı ve/veya bayat ekmekleri* bu barınağa bağışlamak üzere yönlendirmelerini önermekteyim. 
barınaktaki canlardan ikisi bu gönüllü bayan ve arkadaşı tarafından hemen kliğine aldırılmasına rağmen maalesef birisi açlık ve susuzluktan zaten zayıf düşmüş bedeni, barınak sorumlularının basit bir kene damlasını bile ihmal edip uygulamaması ve tüm vücudunu kene sarması yüzünden kan paraziti teşhisi konulup tedavisine başlandıktan kısa süre sonra kaybedimişti. diğer can ise halen klinikte canı ile cebelleşmektedir.
klinikte yaşam mücadele vermekte olan can
özetle, bu barınağa her türlü besleme ve tedavi malzemesi yardımı beklenmektedir acilen.
hayati önemi haiz bu yardımların gönderilmesine herkesin katkıda bulunacağından eminim. 
söz konusu barınağa belediyenin gerekli hizmetleri sağlamasına yönelik gönüllülerin taleplerini içeren dilekçe ve tüm bu yaşananlara yönelik belediyeye yaptırım uygulanmasına yönelik dilekçe linkte görülebilir, katılım sağlanabilir. her zaman belirttiğim gibi bu tür idari kurumlara yaptırım uygulanmasını sağlamada olumlu sonuç elde edilmesi, kamuoyunun şikayet mercii üzerinde oluşturacağı baskının yoğunluğu ile doğru orantılıdır.
dilekçe linki: http://www.turseng.com/2013/07/marmara-eregli-barinagina-dair-sikayet.html
"olayla çok fazla ilgilenen var, gözler üstümüzde" düşüncesi il orman ve su işleri müdürlüğünü bu tür yerel yönetimler üzerinde yaptırım uygulamaya itmektedir.


ilaveten ebru elgöç her biri farklı şekilde bulunmuş olan çok sayıda köpekcana kalıcı ve geçici yuva arıyor, linkte yuva aradığı çok sayıda köpekcanın resimleri mevcut. bu hepsi birbirinden muhteşem, benim hepsine ayrı ayrı hayran olduğum canları sahiplenmek isteyenler irtibata geçebilirler kendisi ile. barınağa yardımda bulunmak veya köpek sahiplenmek için kendisinin telefon numarası: 05336981773 barınağa yardım etmek isteyenler mutlaka bu bayanla irtibata geçsin. doğrudan barınağa gönderilmesin yardımlar, zira hiç bir barınağa ve çalışanlarına güvenmemekteyim bunca yıllık hayvan hakları savunuculuğu hayatımda. yardımlar canlara ulaşmayabilir doğrudan barınağa gönderilmesi halinde. bu nedenle bu bayanla irtibata geçerek canlara güvenli şekilde ulaşmasını sağlamak mümkün. sadece bu barınağa değil, hiçbir barınağa doğrudan mama ve diğer yardımları göndermemek, mutlaka barınak gönüllüsü ile önceden irtibata geçerek, bu destekleri kendisine sunmak gerek, güvenli şekilde canlara ulaşmasını sağlamak adına.


20 Temmuz 2013 Cumartesi

KENDİ HAYVANINI ÜRETEREK YAVRULARINI SATANLARA KARŞI ŞİKAYET YOLU

üretim amaçlı kullanılan bir can. kendi hayvanını üretip satan, kendi canının sırtından gelir elde eden hayvansever görünümlü hayvan düşmanının elinden kurtarılmasına vesile olunmuş bir can.
ÖNEMLİ: KENDİ HAYVANINI ÜRETEREK SATANLARA, BU ŞEKİLDE CANLARIN SIRTINDAN TİCARİ KAZANÇ ELDE EDENLERE KARŞI ŞİKAYET YOLUNA GİDİLİR.

kendi hayvanını (kedi/köpek/tavşan/hamster/kuş/balık/iguana/kaplumbağa v.s.) mevzuatın açık hükümlerine rağmen üreterek satan, üzerlerinden ticari kazanç sağlayan, kendi hayvanını bu şekilde sömüren şahıslar linkteki şikayet dilekçesi kullanılarak İL TARIM VE KÖY İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜne şikayet edilir. 
bu durumda ilgili kurum sömürülen bu hayvanlara el koyarak kurtarır, kendi hayvanını üretip satarak, sırtından gelir elde eden bu hayvansever görünümlü hayvan düşmanlarına idari para cezası uygular. zira bu tür durumlarda ruhsatsız, kaçak, merdiven altı satış söz konusudur. bu tür durumlarla özellikle sosyal medya araçlarında kendi profili veya açtığı sayfa/grup aracılığıyla satış yapılması şeklinde karşılaşmak mümkün. pet shop'larda hayvan satışının yasaklanması için hayvan hakları savunucuları olarak uğraşırken, bu hayvansever görünümlü hayvan düşmanı, hayvan tacirleri kendi canlarını üreterek satmakta, böylece hayvan hakları ihlallerine sebep olmaktadır. bu tür şahıslarla karşılaşılması halinde hemen linkteki şikayet dilekçesi somut olaya uyarlanarak şahsın bulunduğu ilin tarım ve köy işleri müdürlüğüne şikayet başvurusu yapılır. şahsın facebook/twitter profili, iletişim ve adres bilgileri (bilinmiyorsa da önemli değil, ilgili kurum ulaşır bu bilgiye), ilanları, resim ve video gibi görselleri dilekçeye eklenir. email/faks/mektup/elden gibi yollarla ilgili kuruma ulaştırılır. 
çeşitli ilan sitelerinde yine kendi hayvanını üretip satan şahısların ilanlarına denk gelinmesi durumunda da yine aynı şikayet yoluna başvurulur. detaylar için linkteki dilekçeyi okuyup, iyice öğreniniz. 
 
kendi hayvanını üretip satanlara karşı dikkatli olalım, gerekli şikayet yoluna gidelim

linke tıklayarak ilgili şikayet dilekçesine ulaşmak mümkün.

ÖNEMLİ: bu noktada dikkat edilecek husus şudur: 
1. bu şikayet yoluna kendi hayvanını kısırlaştırmadığı halde, bunları ticari amaçla üreten, kendi hayvanının yavrularını satan, böylece evinden pet hayvanı olarak baktığı kendi hayvanının sırtından ticari gelir elde edenlere, kendi hayvanını gelir elde etme amaçlı kullanan şahıslara karşı gidilir. 

2. kendi hayvanını kısırlaştırmadığı gibi, çiftleştirmeyi süreklilik haline getiren, kanunkoyucunun öngördüğü hükümlere aykırı olarak devamlı çiftleştirip, doğan yavruları belediyeye kaydettirip ya kendisi bakıp yada uygun koşullarda yaşatılmak üzere güvenli şekilde sahiplendirmek yerine, sağa sola bırakan, sokağa, barınağa, sanayi bölgelerine, ormanlara, çoğunlukla yapıldığı üzere çöp kovalarına atan, terk eden şahıslara karşı ise İL ORMAN VE SU İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜne şikayet etme yoluna gidilir, hayvan sahiplerinin kısırlaştırma yükümlülüğünü ihmal ettiği gerekçesiyle. 
HAYVAN SAHİPLERİNİN KISIRLAŞTIRMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ - detaylı bilgi edinmek için linke tıklayın. 

zavallı hayvanın üretilmekten, bakımsız bırakılmaktan mecali kalmamış
bu tür canları sömüren hayvansever görünümlü hayvan düşmanlarına azami dikkat edilmeli, çeşitli ilan siteleri, facebook ve twitter gibi sosyal ortamlarda


şirinevler üst geçitte bekleyen karizma kedi

akibeti hakkında kesin bilgiye ulaşamadığım için içimde ukte olarak kalan/her zaman kalacak olan zavallı can.
bilinmezlik şahsımı çok rahatsız eder, en kötü, en dayanılmaz gerçeği bilmeyi olumlu ve hayali bir ihtimale tercih ederim her daim.
bu canın başına olumsuz bir olay geldiğini düşünmekteyim kuvvetle muhtemel, bunca yıllık sokak hayvanlarıyla ilgilenme/gözetme/besleme v.s. sürecinde edindiğim bilgi ve deneyimlere göre bu şekildedir gerçek ancak daha önce de belirttiğim gibi elde kesin bir bilgi olmadığından %1 bile olsa sahiplenilmiş olma ihtimalini de gözardı etmek istemiyorum. çok zayıf bir ihtimal, ancak eğer sahiplenilmişse, buna dair kesin bilgisi olan biri/birileri varsa buradan belirtirse makbule geçer.
hakkında herhangi bir bilgiye sahip olanlar da bunu yazarsa bu başlık altına iyi olur.
ek: ben ankara'lıyım/ankara'dayım bu nedenle istanbul'lu hayvanseverlerden gelecek bilgileri beklemekteyim.

bir ek daha: başlık sahibinin link verdiği resim kaldırılmış. canın ilgili resmi buradan görülebilir, sözüedilen kedi can bu, en son bilgi ilgili köprünün çevresindeki esnaftan edinilen, "kayboldu" şeklinde bir bilgiydi: http://www.turseng.com/...-bekleyen-karizma_7221.html

19 Temmuz 2013 Cuma

PAPAĞAN

ünlü ve pek sevdiğim papağan rango'nun yeni maceraları yayında.
bilindiği üzere arkadaşım bahar'ın papağanı rangocan'ın video ve resim gibi görsellerini yayınlamaktayım ara-ara. bugün de bir kaç resim ve banyo sevdasını içeren videolarına yer vereceğim bu canın. maşallah çok tatlı bir can bu rango.
                         alttaki resim en çok hoşuma giden resim oldu. tam bir sevgi resmi. hayvan sevgisi nedir - budur. resimde arkadaşım bahar ve oğlu rango görülmekte. 
ilaveten sarı saçlı sultan papağanı diye isimlendirilen sarı renkli ve küçük olan papağancanların çeşitli engelleri varmış. açıkçası kuşlarda engel durumunun mevcut olduğunu hiç düşünmemiştim. sarı saçlı canlardan birisinin sol kısmında eğrilik mevcut, bu nedenle yatarken zorlanmasın diye pamuk gibi yumuşak desteklerle rahat etmesini sağlıyor bahar, bu canın. bir diğer sarı saçlı papağancan da denge sorunu yaşamakta, uçuyor ancak konma aşamasında sorun yaşıyor. müdahale edilmezse düşebiliyormuş. bu canlar bu engellerini bahar arkadaşın sayesinde büyük ölçüde aşmışlar. sevgi her canın, her türlü hastalığını ve engelini aşmada en önemli ve varlığı ve etkisi yadsınamaz bir gerçektir. 
                                                                  rango ve bahar
sevginin resmi 

rangocan

video


video

engelli bir canbu can da engelli bu can da yine engelli bir can 

rangocan'ın odası

çok güzel yaratılmış 
sağa bakalım

sola bakalım

karşıya bakalım 
not: resimler ve video arkadaşım bahar ünsal'a aittir.

DUYURU: kedi ve köpek dışındaki canların haklarının da savunması, hayvan haklarının kedi/köpek haklarından ibaret olunmadığının iyice ve kalıcı şekilde algılanması, diğer canların sevgisinin de bilinmesi/yerleşmesi amacıyla blog'da tavşan/hamster/kuş/balık/iguana/kaplumbağa/cavia v.s. gibi canların görsel ve bilgilerine yer vermekteyim. candostu bu saydıklarımdan biri/birileri olanların, bu canlarının görsellerini ve kısaca hikayesini emailime göndermesi halinde bu bilgi ve görseller blog'da yayınlanacaktır. 
turseng@gmail.com

18 Temmuz 2013 Perşembe

ufuk günaydın

muadilleri her türlü sıfat ve makamla her gün giderek artarak türemektedir. (bkz: ismet berkan)

http://www.turseng.com/...rkopru-hayvan-barinagi.html - vezirköprü hayvan barınağındaki canları aç ve susuz bırakarak, açlıktan birbirilerini parçalamalarına sebep olan belediye yetkilileri. bu ufuk günaydın muadillerine karşı şikayet yoluna gidilmektedir. şikayet dilekçesi linkte, kopyalayıp emaille gönderilebilir, hesap sorulabilir.

http://www.turseng.com/...arinagina-dair-sikayet.html - bu da marmara ereğli hayvan barınağında aç susuz ve tedavisiz bırakılarak, ölüme terk edilen canların ölümünden sorumlu belediye yetkililerine karşı şikayet dilekçesi. yine bu dilekçe de kopyalanarak belirtilen emaillere gönderilebilir. aç susuz kaldığı için zayflayarak iskeletten hallice, iç ve dış parazit işlemleri yapılmadığı, önlem alınmadığı için kanı tamamen keneler tarafından tüketilerek bir deri bir kemik olan, nihayet kan paraziti teşhisi konulduktan hemen sonra yaşamını kaybeden canın resimleri linkte yer almaktadır, görülebilir, şikayet yoluna gitmenin yanısıra bu canı bu hale getirenler lanet okunabilir, allah(c.c.)'a havale edilebilir.


ismet berkan'ın öldürdüğü köpek fındık

ismet berkan

ismet berkan tarafından öldürüldüğü iddia edilen fındık köpek 
fındık köpeğe yaptıkları ile şahsım için kedi yamuk'a yaptıklarından ötürü her daim nefret edilen/nefret edilecek olan, unutulmaması için her ay başlığına entry girerek gündemde tutmaya çalıştığım ufuk günaydından bir fakı bulunmayan şahıs.
bu şahsın başlığına da sıklıkla fındık köpeğin feci şekilde ölümüne sebep olduğunu hatırlatan entry'ler girerek her daim akılda kalmasını sağlayacağım. özetle, hayvan düşmanlığı skalasında, ufuk günaydın'ın yanına kalıcı şekilde yerleşmiş olan kimsedir benim için.

(bkz: ismet berkan/@tsirkul)

ek: ayrıca bu ve benzer hayvan düşmanları her zaman belirttiğim gibi çeşitli sıfat ve makamlarda karşımıza çıkabilmektedir. bu ve ufuk günaydın gibi zavallı, sahipsiz sokak hayvanlarını doğrudan/dolaylı öldüren şahıslar olarak çıkabildiği gibi, özellikle son dönemde maalesef artarak devam eden barınak hayvanlarına yönelik barınak çalışanları ve belediye yetkilileri tarafından gerçekleştirilen ihmalle öldürme, ölüme terk etme şeklinde de ortaya çıkabilmektedir.
örn, aynı hafta içinde iki kez şikayet dilekçesi yazmama sebep olan samsun vezirköprü ve marmara ereğli hayvan barınaklarında yaşanan/yaşanmaya devam eden elim olaylar gibi.
ilkinde aç susuz bırakılan köpekler bir köpeğe saldırarak parçalamış, diğerinde ise sorumsuz belediye çalışanları/çalışmayanları yüzünden aç susuz, resimlerden de görüleceği üzere bir deri bir kemik, iskelet gibi, yaşayan ölü halinde, ağzının içine kadar kene ile dolmuş canlar ölüme terk edilmiştir.

her iki şikayet dilekçesine yoğun şekilde katılım sağlayarak hesaplarının sorulmasını önermekteyim hayvan haklarına duyarlı herkese.

http://www.turseng.com/...rkopru-hayvan-barinagi.html - vezirköprü hayvan barınağına dair şikayet dilekçesi,

http://www.turseng.com/...arinagina-dair-sikayet.html - marmara ereğli hayvan barınağına dair şikayet dilekçesi.

her iki dilekçe baştan sona kopyalanarak emaille belirtilen email adreslerine gönderilecektir. ilaveten kaynak linki belirtilmek suretiyle imza kampanyası siteleri hariç, her türlü mecrada herkesçe kopyalanıp gönderilsin diye yayınlanabilir.

17 Temmuz 2013 Çarşamba

KÖPEK

marmara ereğli hayvan barınağı - ölüme terk edilen köpek can
marmara ereğli hayvan barınağından gönüllüler tarafından, ölmek üzereyken alınarak veteriner kliniğine getirilmesine rağmen maalesef ağzının içine kadar dolmuş olan kene nedeniyle kan parazitinden kaybedildiğini bugün itibariyle üzüntüyle öğrenmiş bulunduğum bir can.
hayvanları koruma kanunu ilgili hükümleri uyarınca (detaylar linkteki şikayet dilekçesinde) sokak hayvanları olarak ifade edilen sahipsiz hayvanların olayımızda köpeklerin bakımevine alınarak rehabilite edilip tekrar alındığı yere bırakılması gerekmektedir. 

olayımızda sözü edilen köpekcan ise maalesef çok daha beter bir muameleye tabi tutulmuştur. zira bu can rehabilite edilmek üzere alındığı bu barınakta, veteriner bulunmaması hasebiyle en basit iç ve dış parazit işlemi bile uygulanmadan, aç susuz, kendi halinde bırakılarak ölüme terk edilmiştir. özetle, belediye bakmakla, tedavi etmekle yükümlü olduğu bir canı aldığı barınakta ölüme terk ederek, kendi halinde bırakmıştır. iki gönüllünün son anda farkederek kurtarılması için vesile olmaya çalıştığı bu can ise maalesef kan zehirlenmesinden hayatını kaybetmiştir. zaten resimlerden de görüleceği üzere iskeletten hallicedir, hem açlık ve susuzluk, hem de kenelerin kanını içip bitirmesi hasebiyle. 
azerbaycan'da hayvan hakları berbat durumda, inşallah oradaki bu kötü koşulları düzeltmek için uğraşmaktayız. örn. kısırlaştırma işlemi olmadığından, sokak köpekleri sürek avına tabi tutuluyor, devamlı belediye çalışanları tarafından tüfeklerle öldürülüyor. barınak da yine mevcut değil azerbaycan'da. barınak kurulmasını talep ediyor oradaki hayvan hakları savunucuları ancak özellikle son zamanlarda aşırı şekilde gelen bu tür ihbar ve şikayetlerle ilgilenip, dilekçe yazdıkça, şunu farkediyorum: bir barınakta aç susuz bırakıp, kenelere kanını emdirerek yavaşça ve işkence ile öldürmenin, sokaklarda tüfeklerle avlamak suretiyle öldürmeden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. 

özetle, şikayet dilekçesi linkte: 

kopyalayarak belirtilen emaillere gönderebilir, canların hesabını sorabilirsiniz sorumlulardan. biri kaybedilmek üzere, diğer kaybedilmiş, yukarıda sözünü ettiğim iskeletten hallice ve kene dolu canların resimleri linkte görülebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...