8 Eylül 2016 Perşembe

AZERBAYCAN VE HAYVAN HAKLARI


5 yıllık bir geçmişe sahip olan bu blog'da ilk kez azerbaycan'dan yayın giriyorum.
daha önce de birkaç kez belirttiğim üzere nihayet türkiye'den ayrılmış bulundum. bu hafta itibariyle kendi ülkeme azerbaycan'a yerleşmiş oldum.
bilenler biliyordur, ben azeriyim, azerbaycan benim vatanım, bakü'de doğup büyüdüm. ancak liseden itibaren türkiye'de yaşadım, ilk önce ankara atatürk anadolu öğretmen lisesi (hasanoğlan), arkasından ankara üniversitesi hukuk fakültesinde eğitim aldım. ankara barosunda avukatlık stajımı tamamladıktan sonra hukuk danışmanı olarak çalıştım, yani yaklaşık 9 yıldır. uzmanlık alanlarım milletlerarası hukuk, idare hukuku, ceza hukuku ve tabi ki, hayvan hakları. 
türkiye'den ayrılma nedenlerim şunlar: 1. onlarca terör örgütünün rahatlıkla eylem yapabildiği bir ülkede can güvenliğimin ciddi şekilde tehlike altında olduğunu farkettim. 2. uluslararası hukuk ilke ve kurallarına aykırı bir şekilde ülkeye tıkabasa doldurulan mülteciler nedeniyle ülke iyice yaşanmaz hale geldi. 3. en önemli neden ise azerbaycan'da uzun zamandır ciddi şekilde vicdan azabı duymama sebep olan hayvan haklarının bulunmaması. türkiye'de hayvan haklarına yönelik eylem ve söylemlerimle katkı sağlarken azerbaycan'daki bu çaresiz canlara uzak olmak, onların kurtarılmasına vesile olamamak çok üzüyordu şahsımı. artık azerbaycan'daki canlar için uğraşacak, azerbaycan'da hayvan haklarının oluşması ve gelişmesi için her açıdan yoğun bir şekilde çalışacağım.
yarın itibariyle hayvan hakları derneği kurma işlemlerine başlıyorum inşallah. yine bu hafta azerbaycan barosuna (vekiller kollegiyası) kaydolmak üzere gerekli işlemleri yapacağım inşallah. 
bu arada azerbaycan'da sadece tek bir baro var. 834 vekilden oluşan. vekiller kollegiyası denilen bu kuruma üye olmayanlar vekillik yapamıyorlar ve ilginç noktaya geliyorum, baro sınavı var. 834 vekilden 550'si bakü'de. birçok ilde vekil bulunmuyor  avukatlık sistemi türkiye'den bayağı farklı. baro sınavını kazanamayan veya sınava girmeyen hukukçular yine vekillik işlemlerini yürütüyor ancak temyiz ve ağır ceza mahkemelerinde temsil edemiyorlar. 
türkiye'nin en iyi hukuk fakültesi olan ankara üniversitesi hukuk fakültesinden mezun olduğumdan baro sınavı tabi, allah'ın (c.c.) izniyle kolayca, yüksek puanlarla geçilecek bir sınav şahsım için inşallah. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...