Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Karınca


YAZI 1
on civarında kedinin yaşamakta olduğu bahçemize, kedilere zarar verebileceği ihtimali ile kimyasal içerikli ilaçlama yapmaktan ısrarla kaçınmamızdan kuvvet alıp, öncelikle küçük olanlarıyla başlayan, devamında kırmızı, en son da uçan türleriyle evimizi istila eden haşere grubu.
her türlü ilaçlamanın kediler açısından zehirli olabileceği sebebiyle bahçemizi ilaçlayamıyoruz. en iyi ihtimalle yaptığımız ilaçlama sıcak suya lavanta, sedir ağacı yağı gibi antioksidan yağları ekleyip bir püskürteçle evin dış duvarlarına ve camlara püskürtmekten ibaret. özellikle bu sene artan karınca popülasyonu nedeniyle çok zor durumda kaldık. evin her tarafından her çeşit, boy ve türde karınca fırlıyor. özellikle kanatlı olanları bildiğimiz şirin, küçük karıncalardan çok uzaklar, haşereden çok hayvanat gibiler, şirin, sevimli falan da değiller.
hayvan hakları savunuculuğu ile bilinen leman sam'ın, evini istila eden karafatmalara karşı ilginç bir mücadele yöntemi uyguladığını okumuştum. kendi anlattığına göre, böceklere zarar vermek istemeyen leman sam, evinde gördüğü yerde bu böcekleri alıp dışarı bırakıyormuş. bir türlü bitmek bilmeyince bu böcekler, bir gün "e hadi, gidin ama" demiş leman sam bunlardan birine. ertesi gün bir tane bile böcek kalmamış evinde.
bu yönteme dayanarak ben de evimizi gasp eden bu karıncalara hitap ediyorum: "evimizi bir an önce terkedip, bir daha geri dönmemek üzere gitmeniz gerektiğini bildirir, aksi takdirde kaba kuvvete başvuracağımı eklerim. gereğinin yapılmasını arzederim".

-----------------------------------
YAZI 2
zehirli kimyasal ilaçlar kullanmayı sevmediğimiz için ilaçlama yapmadığımız ev ve bahçemize dadanarak, uçan, kaçan, atlı, atsız, kırmızı v.s. her türüyle yazı beraber geçirdiğimiz, dün akşam bahçede irice bir solucanı canlı canlı parçalamaya çalıştıklarını görünce dehşete düştüğüm, dört bir taraftan sıkıca sardıkları solucanı, zavallının tüm çırpınmasına, kıvrım kıvrım kıvranmasına rağmen bırakmamaları ile aklıma gabriel garcia marquez'in yüzyıllık yalnızlık kitabındaki son bölümü getiren * gizemli canlılar.
görür görmez karıncaları kovaladım, solucanı da azat ettim. bir de ilginç olan canlı solucan yemeğe çalışan bu vahşi mi vahşi karıncalar bildiğimiz küçük karıncalardandı, diğer karınca türlerinden değildi. artık bu haşerelere karşı daha mesafeliyim, bahçeyi de tüm yapraklar döküldükten, bahçe temizlendikten sonra doğal, bitkisel bir ilaç bulup acilen ilaçlamaya karar verdik. akılalmaz cinayetlerini başka bahçelerde işlesinler.