Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

8 aralık 2011 ufuk günaydın dördüncü duruşması

8 ekim 2010 tarihinde ufuk günaydın tarafından eziyet edilerek, işkence ile öldürülen yarı felçli, dişsiz, yaşlı kedi yamuk'un kaldırımlardan akıtılan kanının hesabını sormak için uğraşan gerçek insan ahmet hüsnü arda baranın takip etmesi nedeniyle yapılabilen ceza yargılamasının 4. ve umarım sonuncu duruşması.
zavallı kediciğin sahibi ahmet hüsnü arda baran'ın bu şüpheliye karşı hukuk davası açıp açmadığını bilmiyorum. umarım açmıştır, zira bu şüpheliden söz konusu olay nedeniyle maddi ve manevi tazminat alma hakkı söz konusudur. hukuk davaları aynı anda görülse bile ceza davalarından bağımsız olduğundan, ceza davasının sonucu ne olursa olsun bu şüpheliden bu menfur fiili nedeniyle maddi ve manevi tazminat alınabilir. böyle bir hukuk davasının açılmış olması halinde davanın görülmekte olduğu hukuk mahkemesi ceza davasının sonucunu beklemeden dosyadaki delillere dayanarak tazminata hükmedebilir.
bu şüphelinin yürürlükte bulunan kanunlar çerçevesinde hem maddi, manevi tazminat ödemeye, hem de 3 (üç) yıl hapis cezasına mahkum edilmesi tüm hayvan hakları savunucularını bir nebze de olsa rahatlatacak, benzer olaylar için de caydırıcı olacaktır diye düşünmekteyim.
kedi yamuk'u acı çektirerek, canavarca his saikiyle öldüren bu şüpheli, sanki hiç böyle bir vahşeti yaşatmamış gibi aramızda rahatça dolaşmaktadır, aldığı idari para cezası adli siciline işlenmemiştir, çünkü idari para cezaları adli sicile işlenmez.
3 (üç) yıl hapis cezası alması halinde söz konusu suç bunun adli siciline işlenecek, yaptığı bu vahşet ömür boyu karşısına çıkacaktır.

------------------------------------------------------------------------------------------------
davaya bakan hakimin rahatsızlanması hasebiyle 20 aralık 2011 tarihine ertelenme ile sonuçlandığı belirtilen duruşma.öyle çetrefilli olmayan, delilleri ayan beyan ortada olan bu davanın 5 duruşmada sonuçlanacak olmasının (yeni bir erteleme kararı alınmazsa) hayvan haklarına olumsuz etkisi yadsınamaz.