Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Azerbaycan'da Eurovision için hayvan katliamı 3. yazı

http://www.milli.az/news/society/85621.html
bu linkteki haberden bu olayın azerbaycan'da alelade bir olay olduğu ve mutat bir şekilde yapılmakta olduğu, zaten uzun süredir devamedegeldiği bizzat yetkili birinin ifadeleriyle net olarak anlaşılıyor.
şöyle ki, azerbaycan cumhuriyeti bakü il belediye departmanının sahipsiz hayvanlarla mücadele kurumunun başkanı ehmed memmedov'un bu olayı doğrulayan ve daha beter olaylar planladığını anlattığı bu röportajın ilgili kısımlarını türkçeye çevirerek, yorumsuz olarak burada yazıyorum. bu ifadeler azerbaycan'da hayvan haklarının nasıl dehşet verici boyutta olduğunu açıkça göstermektedir.
şöyle diyor bu sahipsiz hayvanlarla mücadele kurumunun başkanı ehmed memmedov: (bu arada "mücadele" lafına dikkat. zararlı haşerelerle mücadeleden sözeder gibi. bu bir kurumun adı azerbaycan'da. hayvan bakımevi, hayvan barınağı değil, hayvanlarla mücadele kurumu bu kurum.
özetle şöyle diyor bu şahıs:
1. azericesi - "itlerin poliqona verilerek orada ehlileşdirilmesi meselesi müzakire edilmir. amma belke de gelecekde oradakı itlerin derisinden istifade edile biler.nezere alaq ki, antisanitar şeraitde yaşadıqları üçün küçe itlerinin derisi yaxşı olmur. amma yaxşı qulluq edildikden sonra onların derisi de yaxşılaşa biler.”, - ehmed memmedov qeyd edib."
türkçesi: - "köpeklerin kuruma teslim edilerek orada evcilleştirilmesi hususu görüşülmemektedir. ama, belki de ileride oradaki köpeklerin derisinden yararlanılabilir. şunu belirtmek isterim ki, anti hijyenik bir ortamda yaşadıkları için sokak köpeklerinin derisi iyi değil. ama, iyi bir bakımla onların derisi de iyileştirilebilir".
azerbaycan'daki sahipsiz hayvanlardan sorumlu bu şahıs bir kurum oluşturarak, bir çeşit işkencehane de diyebiliriz, sokaktaki sahipsiz sokak köpeklerini bu alanda toplayıp öldürerek derilerinden yararlanmayı planladığından sözediyor.
artık azerbaycan'daki bu vahşete son vermenin zamanı geldi. lütfen tüm duyarlı insanlar bu vahşete tepki göstersin, zavallı hayvanları öldürmelerinin önünü hep beraber alalım...