Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Didem Kınalı

hayvansever oryantal sanatçısı. bu bayan dikkatimi bu yönüyle çekmiş ve işbu entryyi girmeme sebep olmuştur. şöyle ki, bu sanatçı sokaktan çocukların kulaklarını yakmak gibi çeşitli yöntemlerle işkence etmekte olduğu, işkenceden kaçarken arabasının önüne atlayan, daha yavru olan bir sokak kedisini kurtarmış, o günden itibaren de evinde anladığım kadarıyla biri bu işkenceden kurtarılmasına vesile olduğu kedi ile birlikte iki kedi ve bir köpeciği ile mutlu mesut yaşamaktadır.
kendisini bu duyarlı davranışı nedeniyle takdir etmekte ve hayvan haklarına yönelik daha fazla çalışmalarda bulunmaya davet etmekteyim.
özetle hayvanseverlikten hayvan hakları savunuculuğuna geçmesini önermekteyim.
arada şöyle bir fark var. bir hayvansever hayvanları çok sever, zor durumda gördüğü bir hayvanı kurtarır, sahiplenir. bir hayvan hakları savunucusu ise 5199 sayılı h.k.k. ve bilumum hayvan hakları mevzuatı alanında bilgili olduğundan, devamını da getirir. örneğin bu olayda, yavru kediye işkence eden çocukları ve ebeveynlerini, bulunduğu ildeki il çevre ve orman müdürlüğüne daha fazla hayvan işkence ve eziyet görmesin diye yaptırım uygulanması talebiyle şikayet eder.
belirttiğim gibi bu bayanı bu güzel davranışı nedeniyle takdir ettim, bu arada söz konusu kedicik de kocaman olmuş, epey kilo almış, kediden ziyade porsuğa benzemişti, çok şirindi.