Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Ehmed Memmedov - Əhməd Məmmədov - Aхмед Mамедов


azerbaycan cumhuriyeti, sahipsiz hayvanlarla mücadele kurumunun başkanı, http://www.milli.az/news/society/85621.html bu linkteki röportajında sahipsiz sokak hayvanlarını tüfeklerle avladığını itiraf eden ve sahipsiz sokak hayvanlarının derisinden yararlanmak için bir vahşethane açacağını belirten, eurovision için sahipsiz sokak hayvanı sürek avını artıran, canlılıktan nasibini almamış yetkili.
(bkz: azerbaycan'da eurovision için hayvan katliamı)

--------------------------------------------------------------------------------------------
ilgili haber linkindeki röportaj azerice olduğundan ilgili kısımlarını türkçeye çevirerek bu başlık altında da yayınlamak suretiyle nasıl bir mantaliteye sahip olduğunun bilinmesini istediğim, azerbaycan cumhuriyeti sahipsiz hayvanlardan sorumlu yetkili. 
http://www.milli.az/news/society/85621.html (röportaj azerice)
özetle şöyle diyor bu şahıs:
1. azericesi - "itlerin poliqona verilerek orada ehlileşdirilmesi meselesi müzakire edilmir. amma belke de gelecekde oradakı itlerin derisinden istifade edile biler.nezere alaq ki, antisanitar şeraitde yaşadıqları üçün küçe itlerinin derisi yaxşı olmur. amma yaxşı qulluq edildikden sonra onların derisi de yaxşılaşa biler.”, - ehmed memmedov qeyd edib."
türkçesi: - "köpeklerin kuruma teslim edilerek orada evcilleştirilmesi hususu görüşülmemektedir. ama, belki de ileride oradaki köpeklerin derisinden yararlanılabilir. şunu belirtmek isterim ki, anti hijyenik bir ortamda yaşadıkları için sokak köpeklerinin derisi iyi değil. ama, iyi bir bakımla onların derisi de iyileştirilebilir".

2. ehmed memmedov," kurumumuz halihazırda sahipsiz hayvanlara karşı halkın başvurusu üzere mücadelesini sürdürmektedir. etkisizleştirilen sahipsiz köpeklerin istatistiği ise bilinmemektedir." diye belirtti.
ehmed memmedov köpekler etkisizleştirilirken yalnızca hasta köpekler tüfekle ateş açılarak öldürülmektedir" dedi. "hasta köpekler veteriner hizmetleri tarafından yapılan muayeneler sonucunda belirlenmektedir. "
"hasta hayvanlar evcil hayvanlarla ilişki kurduğunda hastalık onlara da geçebilir. mermi ile öldürme işleminden yalnızca hasta hayvanların öldürülmesi amacıyla yararlanmaktayız. ama ileride köpekleri iğne ve sessiz mermilerle uyutmayı planlamaktayız. kurumumuz bununla ilgili olarak gerekli kurumlara kendi tekliflerini sundu." diye sözlerine ekledi.