Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Gölbaşı hayvan barınağı - 1. yazı

asıl adı meliha yılmaz vakfı gölbaşı hayvan bakım ve rehabilitasyon merkezi olan, gölbaşı/ankara, gölbaşı sanayi sitesi arkasında bulunan, telefon numarası 03124401605 olan, her barınakta olduğu gibi burada da yeteri kadar mama bağışı olmadığından yeterli beslenemeyen, ilgi, sevgi, şefkat gibi bilumum iyi duygularla sevilmeye ve sıcak bir yuvaya muhtaç, sahiplenilmeyi bekleyen, hem sokaklardan gelen, hem de pet shop'lardan bir hevesle alınarak, bir süre sonra vefasız ve sorumsuz sahipleri tarafından terkedilen cins köpeklerin bulunduğu barınak.
türkiye'deki tüm barınaklar gibi bu barınağın da mama, ilaç, kulübe, eski ev eşyaları (sahipleri tarafından terkedilen, vakti zamanında tepelerinden inmedikleri kanepeleri ve sıcak yuvalarını özledikleri için depresyona girerek, mama yemeği redederek intiharı seçmesinler diye bu tür eski ev eşyalarına çok ihtiyaç oluyor barınaklarda, bu nedenle yenilediğiniz ev eşyalarını hurdacıya vermeyerek, çöpe atmayarak barınaklara bağışlamanız daha makbule geçecektir), gazete, makarna, süt ve akla gelecek ve işe yarayacak her türlü malzemeye ihtiyaçları var. özellikle uzun bayram tatillerinde türkiye'deki barınak hayvanlarının hali çok kötü oluyor, çoğunlukla nöbetçi v.s. bırakılmadığından 9-10 günlük gibi uzun tatillerde aç susuz, kendi hallerine bırakılabiliyorlar.
bu nedenle bu uzun tatilde bulunduğumuz şehirlerdeki barınaklarda yaşama tutunmaya çalışan bu canların da var olduğunu, bir lokmaya, ilaca, en önemlisi ise bir sıcak ele ihtiyaç duyduklarını hatırlayalım, bu uzun tatilden sadece bir gün bile olsa bu canlara ayıralım, gerekli ihtiyaçları temin ederek bir gün de bu barınaklara gidelim.
nasıl ki, tiyatroya, sinemaya, konsere, çeşitli adlar altında düzenlenen (nedense bunların arasında bir kez bile "barınaklara yardım" etkinliği yer almaz) zirve gibi etkinliklere gidiyoruz, aynen bunun gibidir bir barınağa gitmek. özel bir işlem ve eylem gerektirmiyor. çoğunlukla rastladığım gibi, "haydi, bir gün toplanıp bir barınağa gidelim" gibi, nedense her zaman sonuçsuz kalan hazırlıklara da gerek yoktur.
sadece oradaki can dostlarımızın bize ihtiyacı olduğunu hatırlamak, bir barınağa gitmeye yönelik irade göstermek ve gerekli malzemeleri temin ederek, evden çıkıp barınağın yolunu tutmak yeterli.
dediğim gibi sadece barınağa gitmeye yönelik irade göstererek...