Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Gölbaşı hayvan barınağı - 2. yazı


yavru ve yetişkin köpeklerin ayrı tel kafesler ardında bulunduğu, 3000 köpek kapasitesi ile ankara'nın en büyük ve en fazla yardıma ihtiyacı olan barınağı.
meliha yılmaz vakfına ait bu barınakta tam olarak 3000 köpek bulunuyor. oldukça geniş bir arazi üzerine kurulu barınak, büyüklüğüne rağmen temiz ve her bir köpeğin çoğu eski de olsa kulübesi var. yağmur, kar, dolu, rüzgar gibi etkenlerden özellikle ankara'nın soğuk kış aylarında bu kulübelere sığınarak korunabiliyorlar. yalnız bu barınağın kapasitesinin büyüklüğü nedeniyle en fazla ihtiyaç duyduğu husus - mama.
barınağın güncel ve acil ihtiyaç listesi:
kuru ve yaş mama, süt, makarna, tavuk eti ve kemiği, eskilerinin yerine konmak üzere yeni kulübeler, tel kafes yapımında kullanılmak üzere 2,20 cm yüksekliğinde tel.
kuru ve yaş mama özellikle sayıları yüzlerle ifade edilebilen yavru köpeklerin sağlıklı beslenebilmesi için elzem. barınağa getirilen kuru ve yaş mamalar öncelikle yavruların bulunduğu tel kafeslere dağıtılıyor. öncelik her halükarda yavruların. yetişkinlere de dağıtılabilmesi elbette yetişkilerin de sağlıklı beslenebilmesi adına çok iyi olur, ancak maalesef bu barınağa kapasitesi ile ters orantılı olarak çok az sayıda mama bağışı yapılmaktadır.
yine süt, yavrular ve hasta canlar için son derece önemli. tavuk eti ve kemiği makarna ile birlikte haşlanarak canların doyurulmasında kullanılıyor. tel kafesler eski, bu nedenle çok sayıda 2,20 cm. yükseklikte sağlam tele ihtiyaç var, istenilen uzunlukta olabilir.
3000 canın her gün doyurulması gerektiğini düşünün, onların açlığını, kendi açlığınızı hatılayarak anlamaya çalışın ve en azından ayda bir kez bile olsa bu barınağa yukarıdaki ihtiyaç listesini imkanlarınız elverdiği ölçüde temin ederek gitmeye çalışın.
hayvan hakları ile uğraşmaya başladıktan sonra genel anlamda hayvan haklarının, özel anlamda örneğin bu barınaktaki canların hem mama, hem de sevgi, ilgi bakımından açlığını sözle ifade etmenin imkansız olduğunu anlamış bulundum.
söz - bu durumları anlatmakta hiç bir hususta olmadığı kadar yetersiz kalıyor.
bu canların halini anlamak, bu canlara yardım edebilmek için yapılması gereken yalnızca ve yalnızca bu barınağa giderek, kendi gözleri ile görmesi her bir insanın.
ankara'da bulunmayıp da yine bu barınaktaki aç canlara yardım etmek isteyenler pet siteleri aracılığıyla mama alarak, mamanın gönderileceği adres kısmına bu barınağın adresini yazmak suretiyle yardım edebilirler. şöyle söyleyeyim, bizim götürdüğümüz kuru mama yavruların sadece yarısına dağıtılabildi. diğer kısmı yine kuru mama yiyemedi. bu da aklımıza, kalbimize kazındı. bu hafta yine kuru mama götüreceğiz, ama 3000 candan ve bu canların hergün beslenmesi gerektiğinden sözediyoruz.
özetle, bu barınaktaki 3000 - üç bin canın yaşama tutunabilmesi için, her gün mama yemeğe ihtiyacı var. mama bağışı ise son derece az.
bu canların hergün aç karınla değil, her canlı gibi doyarak uyuması için bu barınağa mama bağışlarımızı eksik etmeyelim.
4 ekim hayvanları koruma günü nedeniyle bu barınağı ziyaret ederek, bu canların doyurulması yolunda önemli bir adım atabilir, aç bir canlıyı doyurmanın manevi hazzını yaşayabilir, bu önemli yolda yürümeye başlayabilirsiniz.

hayvansever, hayvan hakları savunucuları ve hayvanlara duyarlı her insanın özellikle hayvan hakları haftasında ziyaret edebileceği diğer barınaklar:
mühye hayvan barınağı,
sincan hayvan barınağı,
macunköy barınağı

NOT: Resimler Gölbaşı barınağı ziyaret ve mama dağıtımımız sırasında tarafımızdan çekilmiştir.