Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Gölbaşı hayvan barınağı - 3. Yazı


neredeyse yarısını yavruların oluşturduğu 3000 köpeğin yaşama tutunduğu, son derece geniş bir alana yayılan, gönüllü ve mama ihtiyacı had safhada olan, ankara'nın en büyük barınağı.  telefon numarası 03124401605 
gölbaşı barınağına gidecekler için yol tarifi: aracınızla gidiyorsanız kızılay'dan gölbaşı istikametine devam edin, işaretleri takip edin, zaten sizi gölbaşına her halükarda götürür, buraya kadar kolay, "gölbaşı belediyesine hoşgeldiniz" tabelasını gördükten sonrası önemli. ilerleyin, yolun sağ tarafında eymir gölü tabelasını görünce, ortadaki kavşaktan sağa sapın, geldiğiniz yol kadar ilerleyin. yine yol ayrımında sol tarafta gölbaşı sanayi sitesi tabelası göreceksiniz. bu tabelanın gösterdiği yönü takip edin, karşınıza mermer sanayisi çıkacak, bu mermer dükanlarının bulunduğu sokağı takip edin, bir cami göreceksiniz, camiyi geçince geniş bir alandaki hurdalık karşılayacak sizi. hurdalığın sağından ilerleyin, yolun sonuna geldiniz. işte orada mama, sevgi ve şefkat bekleyen 3000 canın yaşama tutunduğu barınak bulunuyor.
barınağa gitmeden önce sabit numaradan telefon açarak, buradaki görevlilere barınağı ziyarete geleceğinizi bildirip, cep telefonu numaralarını alınız. zira, çok büyük bir alanda bulunduğundan bu barınak, çalışanlar barınağın iç kısımlarında çalıştığında geldiğinizi duymama ihtimalleri var. barınağa vardığınızda, tel kapının kilitli olduğunu görüp "a, barınak kapalıymış, kimse yok" diyerek geri dönmeyiniz, çalışanların cep telefonlarını arayarak kapıya gelip açmalarını sağlayın.
diyelim ki, cep numaralarını almayı unuttunuz, yine "biz bu barınağa giremeyeceğiz galiba, kimse görünmüyor ortalıkta" diye düşünerek geri dönmeyin, kornaya basın, uzun süre basmaya devam edin. eninde sonunda çalışanlar korna sesini duyup gelip kapıyı açarlar, siz de sevgi ve mama dağıtmak üzere barınağa giriş yaparsınız.
köpeciklerin çok az bir kısmı ortalıkta dolaşıyor, diğer büyük bir kısmı ise tel kafeslerin ardında yaşamakta. özellikle, kuru mama götürdüyseniz bu mama yavru bölümüne dağıtılacağından, yavru bölümünün önünde mama dağıtırken peşinizde dolaşacak ve sevmenizi bekleyecek onlarca köpişi sevip ilgilenmeyi ihmal etmeyin.
bu canların bir bölümü barınağa gelmeden önce sokaklarda işkence ve şiddet gördüğünden, dikkat çeken ve can acıtan husus şu oluyor: sevmek için eğildiğinizde bu canlardan bazıları yere yatıp gözlerini kısarak korkuyor ve patileriyle yüzlerini kapatmaya çalışıyor. sosyal sorumluluk anlayışım gereği uzunca bir süredir hayvan haklarıyla uğraşan biri olarak, bu durum kadar beni derinden üzen başka bir hususun olmadığını söyleyebilirim.
bu eziyet görmüş olan canlar sizin diğerleri gibi zarar vermeyeceğinizi, sevmek istediğinizi anlayınca kendilerini tamamen size teslim ediyor, mutlu bir şekilde kendilerini sevdirip, göbişlerini de okşamanız için büyük bir güven içinde açıyorlar.
bu canlara bir sıcak el de siz uzatmak isterseniz, yarından geci yok, bu barınağa gidin, ihtiyaç listesinden götürebildiklerinizi götürün, bu canları sevip okşayıp, huzurlu bir şekilde, tekrar gitmek üzere evinize dönün derim.
geri dönerken göl kıyısında biraz vakit geçirmek de iyi gelecektir size, şehir dışının o temiz havasının iyonunu içinize çekerken...
NOT: Resimler Gölbaşı barınağını ziyaretimiz sırasında mama dağıtımımızı yaparken tarafımızdan çekilmiştir. Çekmiş olduğumuz diğer tüm Gölbaşı ziyaret ve mama dağıtımı resimlerini daha sonra ekleyeceğim.