Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

HAYVAN BARINAĞI

sokaktan veya barınaklardan sahiplenmek yerine, cins hayvan sahibi olmak sevdasıyla pet shop'a giden, buralardan binlerce dolarlık cins hayvanlar alan, en ufak bir sorunda aldıkları hızla can dostlarını terkedenler yüzünden, açlık susuzluk, ilaçsızlık, hastalıktan ölmek üzere canlarla tıkabasa dolu olan "barınma yerleri".
sahipleri tarafından barınaklara terkedilen hayvanlardan çoğu depresyona girerek yemeden içmeden kesilir, bu şekilde sahibinden ayrıldığı için intihar yolunu seçer. bir çoğu sıcak yuvadan, kanepelerin tepesinden, ilgiden, sevgiden ayrılıp beton ve demirden oluşan barınak hücrelerine konulmanın, sevgisizlik ve ilgisizliğin sonucunda hastalanarak ölür. bir çoğu da barınaklardaki mama, aşı, tedavi eksiliği nedeniyle veda eder bu dünyaya.
barınaklara gitmeyen, sadece buraların hayvan barındırılan yerler olduğunu bilen insanlar için barınaklar kedi, köpek oteli olarak görülmektedir. bu nedenle terketmeye karar verdikleri dostlarını barınaklara bırakmakta bir beis görmezler, çok iyi bakılacaklarından emindirler zira. azıcık vicdan sahibi olanlar terketmek üzere getirdikleri can dostlarını, barınağı iyice gezip, buralardaki hayvanların halini gördükten sonra bırakmaktan vazgeçip, geri götürmektedirler. çoğunluğu ise ne olursa olsun, bırakırsa ertesi gün, aylarca, yıllarca baktığı can dostunun büyük bir ihtmalle öleceği, barınak gönüllüsü tarafından söylenmesine rağmen kararlıdır o canlıyı ölüme terketmeye, bırakır gider, arkasına bile bakmaz. yıllarca birlikte yaşadığı 14 yaşında kedisini evlenince eşi istemiyor diye terkeden, acilen bu kediye yuva arayan, bulamazsa sokağa bırakacağını belirten yaratığın duyurusunu okumuştum bir süre önce. barınaktan sahiplendiği köpeği, "bu havlıyor", "tüy döküyor" gibi saçma bahanelerle ertesi gün geri getirenleri de biliyoruz.
pet shoplardan eşya alır gibi can satın almamak, barınaklara vefasız sahipleri tarafından terkedilen köpişlere tekrar sıcak yuva, ilgi ve sevgi vermek isteyen, bir can dostu edinmek, bir haftasonunu da buralardaki çaresiz, yiyecekten önce sevgi arayan, yiyecekten çok sevgi ve şefkate ihtiyaç duyan canlara sevgi ve ilgi göstermek, ilgilenmek üzere değerlendirmek isteyenler, aldıkları mama, ilaç gibi zorunlu ihtiyaçları kendi elleriyle gidip teslim etmek, bu dostlara bizzat elleriyle mama dağıtmak isteyenler için ankara'dan açık adresleri ile iki barınak örneği: macunköy barınağı ve sincan hayvan barınağı.
--------------------------------------------------------------
bunlardan birisi de ankara, gölbaşı sanayi sitesinin arkasında bulunan gölbaşı hayvan barınağıdır.

(bkz: gölbaşı hayvan barınağı)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ankara'da bulunanları özellikle istanbul'a göre son derece bahtsız, yardıma muhtaç, gönüllü ihtiyacı had safhada olan, canlarımızın çok zor koşullarda yaşamaya çalıştığı bakımevleri.

(bkz: gölbaşı hayvan barınağı),
(bkz: macunköy barınağı),
(bkz: sincan hayvan barınağı),
(bkz: mühye hayvan barınağı)
----------------------------------------------------------------------------
bu uzun, upuzun tatilde bir gün bile olsa ayırarak mama götürüp dağıtılması, şefkate, ilgiye muhtaç onlarca canın sevindirilmesi gereken yerlerdir.
götürdüğünüz mamayı bir tutanak karşılığında barınak yetkilisine teslim etmenizi, daha da iyisi götürdüğünüz mamaları bizzat buralardaki canlara dağıtmanızı öneririm. bu, hem aç susuz canları doyurmanın getirdiği manevi tatmin hissini tatmanızı sağlayacak olması, böylece tekrar aynı canları görüp sevmek, elinizle mama dağıtmanın huzurunu hissetmek için barınağa gelmenizi sağlayacak olması, hem de yaptığınız yardımın yerine ulaştığını görmeniz bakımından son derece faydalı olacaktır.

----------------------------------------------------------------------------------------------
4 ekim hayvanları koruma günü dolayısıyla en azından bu hafta tüm hayvan hakları savunucusu, hayvansever ve hayvan haklarına duyarlı insanların ziyaret ederek, acil ihtiyaç listelerinden temin edebildiklerini götürüp bizzat teslim ederek, bir can sahiplenmek isteyenlerin yine aynı şekilde pet shop yerine buraları tercih ederek, sevgi, şefkat, ilgi ve gıda açlığı olan canları sevindirmeye vesile olabilecekleri yer.
ankara'dan barınak örnekleri:
gölbaşı hayvan barınağı,
mühye hayvan barınağı,
sincan hayvan barınağı,
macunköy barınağı.
hayvanları koruma günü nedeniyle bir çok market mama fiyatlarını yarıya indirmiş olduğundan, barınakların en önemli ihtiyacı olan mama yardımında bulunmak isteyenler, bu marketlerden uygun fiyatlı mamaları alarak barınaklara götürüp bizzat o aç canlara dağıtabilir, bir aç canlıyı doyurmaya vesile olmanın mutluluğunu ve manevi hazzını yaşayabilirler. ankara dışındakiler ise pet siteleri aracılığıyla yine ankara'daki barınaklara mama bağışı yapabilirler.

gölbaşı barınağı acil ihtiyaç listesi:
kuru ve yaş mama, süt, makarna, tavuk eti ve kemiği, eskilerinin yerine konmak üzere yeni kulübeler, tel kafes yapımında kullanılmak üzere 2,20 cm yüksekliğinde tel.
kuru ve yaş mama özellikle sayıları yüzlerle ifade edilebilen yavru köpeklerin sağlıklı beslenebilmesi için elzem.