Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Hayvan deneylerinin alternatifleri - 3. yazı

söz konusu bu alternatif deneylere karşı çıkanlarla birlikte destekleyen çok sayıda bilim insanı da mevcuttur.

istatistikler

ab laboratuarlarında her otuz saniyede on hayvan çeşitli işkencelerden geçirildikten sonra öldürülmektedir. buna göre, ab laboratuarlarında her yıl 10.000.000 (on milyon) hayvan acı çektirilerek öldürülmektedir.
ab ülkeleri içinde hayvan koruma alanında en etkili yasaların bulunduğu ingiltere’de bile her yıl en az 3.000.000 (üç milyon) hayvan laboratuarlarda öldürülmektedir.

ingiliz hekim ve yazar dr. vernon coleman’ın yaptığı geniş çaptaki araştırmalar hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin değer taşımadığı ve yanıltıcı bilgiler içerdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. avrupa tıp dergisinde dr. vernon coleman’ın araştırmaları ve vardığı sonuçlar geniş çaplı olarak yer almaktadır.

tüm bu veriler ışığında hayvan deneylerinin yapılmasına göz yummayan ve karşı çıkan bilim adamları da mevcuttur. avrupa’da 600 tıp bilim adamını bünyesinde bulunduran ve 28 ülkede aktif faaliyet gösteren “deneylerin kaldırılması için uluslararası hekimler birliği” isimli dernek hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen deneylerin sona erdirilmesini istemektedir. bu da başlı başına hayvan deneylerinin yapılmasına sadece hayvan severlerin değil, hayvan deneylerinin içeriğini, uygulamasını ve sonuçlarını tam olarak bilen akılcı bilim adamlarının da karşı çıktığını göstermesi açısından son derece önemlidir.

ilaç testlerinde canlı hayvan deneylerine başvurmayan, söz konusu bu testlerde yalnızca insan dokusu ve bilgisayardan yararlanan bir şirket olan pharmagene laboratories kurucularından gordon baxter’in bu konudaki düşünceleri ise şu şekildedir: “insan genleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra tekrar geri dönerek hayvanlar üzerinde deney yapmanın bir anlamı yoktur”.