Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Hayvan satmayan pet shop - 1. yazı

duyuru yaptıkları pankartlarda "kedi ve köpek satışımız yoktur" diye belirtenlerine tereddütle yaklaşmama neden olan mağaza.
şöyle ki, sadece kedi ve köpek değil, tavşan, kuş, iguana, tosbağa gibi bilumum canlıyı da satmaması, özetle evcil satışı yapmaması gerekmektedir tamamen pet satmayan bir pet shop olabilmek için.
pet shop'larda fiyatı en ucuz olan hayvanlar küçük hayvanlar olarak tabir edilen, kemirgen, egzotik ve kuş türü hayvanlardır. örneğin, h.k.k. gereği bir tavşanın bulunacağı kafesin 30x30x30 cm çapında olması gerekmektedir. ama, yerel hayvan koruma görevlisi anneme hukuki destek vermek amacıyla birlikte kontrol ettiğimiz pet shop'larda, onlarca 10-15 günlük tavşanın aynı boyutlarda kafeste üst üste yaşamakta olduğunu sıklıkla tespit ediyoruz.
bu nedenle tamamen evcil hayvan satışına son vermeden, evcil hayvan satmadığını duyuran ticari işletmelere tereddütle yaklaşmak ve ticari kazanç elde etme çabası içinde olmadığından emin olmak gerekir.
türkiye'nin dört bir yerinde denetlediğimiz onlarca pet shop'tan sonra, pet shop'lar hakkında gözü kapalı olumlu yargı edinmek ve desteklemek bana fazlaca iyiniyetli davranış olarak görünür.