Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Hayvanlar üzerinde deney yapan firmalar - 3. yazı

sözlükte içinde hayvan sevgisi olan, canlılıktan nasibini almış, çok sayıda duyarlı insan olduğunu tarafıma göstermek gibi bir rolü de bulunan şirketler.
protesto eden, ürünlerini kullanmaktan kaçınan kimseler "acep ne için bunu yapıyorlar, bu firmaların hayvanlar üzerinde uyguladığı deneylerde yararlanılan testler nelerdir, hangi canlara, ne şekilde yapılmaktadır" diye merak edenler için: hayvan deneylerinde uygulanan testler.
peki, bu testler zorunlu mudur, başka çıkar yolu yok mudur da firmalar ürünlerinin araştırma geliştirme aşamasında, özetle tüketicilerin ceplerinden daha fazla para çıkarmak için yeni yeni ürünler geliştirirken bu vahşet yüklü testleri canlı hayvanlara uyguluyorlar? diye merak ederseniz de hayvan deneylerinin alternatifleri.
örneğin, h.k.k.-da alternatifi mevcutsa mutlaka bu alternatifinin uygulanması gerektiği şeklinde hüküm yer almasına rağmen, firmalar ucuz olduğu için canlı hayvan deneylerine devam eder, hayvanları eziyetten kurtaracak olan alternatif deneylere yönelmezler.
son olarak, her normal, orta zekalı ve makul insanın algılayabileceği gibi hukuki çalışma bir hukukçu tarafından yapılır, ama sözlükte bile olsa okuduğunu anlamaktan aciz kimseler olduğu görülebiliyor.
her ne kadar meslek durumuna vurgu yapmaktan hoşlanmasam da, ankara hukuk mezunu, uzmanlık alanında hayvan hakları mevzuatı da bulunan bir hukukçu olduğumu belirtirim. söz konusu araştırmalarım da yine mesleki çalışmalarımı sürdürürken hazırladığım hayvan haklarına yönelik hukuki çalışmalarım sırasında gerçekleşmiştir ki, söz konusu çalışmamdan bazı kısımları zaman zaman daha geniş kesime ulaşabilmesi için sözlüğe entry olarak girmekteyim.