Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Hayvanlar üzerinde deney yapmayan firmalar

hayvan haklarına saygılı, ticari yaşamını canlı hayvanlar üzerinde deneyler uygulamadan sürdürmekte olan, hayvan deneylerinin alternatiflerinden yararlanan, ürünlerinin üzerinde cruelty-free - işkencesiz ve mutlu tavşan sembolü bulunan, hayvan haklarına duyarlı her insanın işkenceye yardım etmemek adına tercih etmesi gereken ticari kurum ve kuruluşlar.
bu firmaların listesi www.peta.org sitesinde belirtilen şu linkte yer almaktadır:

http://www.mediapeta.com/...pdf/companiesdonttest.pdf - hayvan deneyi yapmayan firmaların listesi

diş macunu, şampuan, ilaç, giysi v.s. akla gelebilecek her türlü ürün alternatifleri olmasına rağmen ucuz olması sebebiyle hayvanlar üzerinde test edilmektedir. bu nedenle bu tür ürünleri satın alırken mutlaka üzerinde hayvan deneyi yapılmadığını belirten ibare ve ifadelerin yer alıp almadığına dikkat etmek gerekmektedir.
hayvan deneyi yapmayan firmaların ürünlerini tercih etmek gibi bir alışkanlık geliştirilmesi, buna yönelik bir bilinç oluşturulması halinde bu bir düstur haline gelmekte ve kendiliğinden uygulanmaya başlamakta olduğu görülür.
örneğin, bir mağazada deodorantları karıştırırken arasından birinde, bilinen bir marka olmamasına rağmen, "bu ürün hayvanlar üzerinde denenmemiştir" yazısının yer aldığı türk malı bir deodoranta rastlamışlığım vardır.
özetle, hayvanlar üzerinde denenmemiş olan, alternatif deneylerden yararlanan çok sayıda marka varken, ısrarla hayvan deneyi uygulayan, alternatif deneylerden yararlanmayan işkenceye devam eden firmaları tercih etmek hayvan hakları adına büyük bir kayıp olur.