Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

KAÇAK AVduyum alınması, bizzat şahit olunması, özetle bir şekilde haberdar olunması halinde bu yasadışı eylemi yapanlara gerekli yaptırımın uygulanması için, (ki, maalesef yalnızca idari para cezası uygulanmaktadır hayvanlara yönelik her türlü ihlalde) bulunduğunuz ildeki eski adıyla il çevre ve orman müdürlüğü, yeni adıyla il orman ve su işleri müdürlüğüne ihbarda bulunmak suretiyle kaçak avcılara müeyyide uygulanmasının sağlayabildiği hukuka aykırılık.
en son habere göre, orman ve su işleri bakanı veysel eroğlu kendisine kaçak avı twitter aracılığıyla ihbar eden bir twitter kullanıcısı sayesinde çok sayıda sığırcık ve kaya güvercinini kaçak olarak avlayanlara idari para cezası uygulanmasını sağlamış. yani, bu tür ihbarları hayvan haklarına duyarlı twitter kullanıcıları twitter aracılığıyla da bakana duyurabilir, bu daha hızlı sonuç alınmasını temin eder, hem de diğer kullanıcılara örnek olur, bu tür ihbarlarda bulunmaya teşvik eder.
avın - zevk için bir canlının canını almanın her türlüsüne karşı olan bir hayvan hakları savunucusu olarak, avın tamamen yasaklanması gerektiğini savunmaktayım. yasal avın da kaçak av gibi yasaklanacağı günler yakındır. o zamana kadar yasal ava karşı sadece üzülmekten ve tepki göstermekten, av hatıralarını ballandıra ballandıra anlatanların bu kanlı hatıratları karşısında (bkz: cem boyner) (bkz: bufalonun kalbine 5 kurşun sıktım) sırf yasal çerçevede oldukları için hiç bir işlem yapamadan dehşet içinde kalmak ve antipatimizi iletmekten başka şimdilik yapabilecek başka bir eylem yoksa da yasak ava karşı ihbarlarımızla mücadele edebiliriz.
kaçak av, köpek dövüşü gibi genelde gizli saklı yapılması hasebiyle yetkililerin bilmesine olanak olmayan durumlarda, hayvanlara karşı duyarlı insanlara daha fazla iş düşüyor. herhangi bir şekilde kaçak av veya köpek dövüşü yapıldığına dair ufak birşüphenin bile olması durumunda derhal, gecikmeksizin bulunduğunuz ildeki il orman ve su işleri, zabıta ve jandarma görevlileri ile irtibata geçerek bilgi vermeniz son derece önemlidir.

http://twitter.com/#!/veyseleroglu - orman ve su işleri bakanı - hayvan hakları mevzuatının uygulanmasından sorumlu bakanlık ve sayın bakanın da bu mevzuatın uygulanmasından sorumlu bakan olması hasebiyle, twitter kullanıcısı hayvan hakları savunucularının kendisine twitter üzerinden hayvan haklarına yönelik ihlalleri, barınaklarla ilgili sorunları, en teklif öneri ve taleplerini iletmesini önermekteyim.