Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Kedi ile köpek arasındaki farklar

türkiye'de köpek barınağı vardır, kedi barınağı yoktur.
diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin aksine türkiye'de sadece köpek barınağı vardır. köpek dışındaki evcillerini terketmek isteyen vefasız evcil sahipleri bu zavallıcıkları terkedecekleri bir barınak bulamaz, söz konusu bu evcil kedi ise sokağa, tavşan, hamster gibi daha kötü durumda olanları ise genelde " bir çiftliğe, bir kümese, bir bahçeye, hatta bir ormana" bırakılır, bu da hem sokağa bırakılan kedilerin, hem de baştan savılan tavşan ve hamsterların mutlak ölümü demek olur.
zira türkiye'de örneğin amerka'nın aksine bir tavşan barınağı da yoktur, ki amerika'da kötü koşullardan kurtarılan, eziyet gören kedi ve tavşanlar için de aynen köpekler için olduğu gibi yüzlerce barınak vardır. bu barınaklarda söz konusu kurtarılan veya terkedilen bu hayvancıklar kısırlaştırılır, rehabilite edilir ve tekrar, bu sefer daha dikkatli bir şekilde sahiplendirilir.

özetle, türkiye'de kedi ve köpekler arasında barınak açısından bir fark mevcuttur.
pet shoplardan mal satın alır gibi can satın almamak için barınakların tercih edilmesi gerekmektedir. hem yavru, hem de yetişkin bir dost edinmek için ankara'dan az bilinen iki barınak örneği: (bkz: macunköy barınağı) ve (bkz: sincan hayvan barınağı).

bu arada sahip olduğu hayvanı terketmek, ona kötü davranmak, eziyet etmek, sokağa, ormana terkederek ihmalle ölümüne sebebiyet vermek aynen t.c.k. kapsamında düzenlenen "yaşlı, engelli, küçük çocuk" gibi kendisine bakamayan insanları kaderine terketme suçu ile eşdeğerdir etik ve vicdani açıdan.
ayrıca, h.k.k.a göre, sahip olduğu evcili terketmek - her ne kadar hayvan hakları savunucularının daha ağır cezalar verilmesi için gösterdiği çabalar henüz olumlu sonuçlanmasa da - halihazırda idari para cezası gerektirmektedir.

son olarak perihan mağden, tan sağtürk'ün yine kaderine terkederek ihmalle ölümüne sebebiyet verdiği zavallı köpeği için yazdığı yazıda şöyle der:
"hayvanlarına bakamayanlardan nefret ediyorum, ama göz göre göre bir hayvanın ölümüne sebep olmak...
ne diyeceğimi bilemiyorum..."
aynen ben de...