Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

KEDİLER SOĞUK HAVALARDA MOTORA SIĞINIR
aslı "aracınızı çalıştırmadan önce kaputa vurun, kediler soğuk havalarda motora sığınır" şeklinde olan, bilinmesi ve her daim akılda bulunması halinde, bir canlının yaşamını kurtaracak uyarı.
kaputa vurmadan, kornaya basmadan aracın çalıştırılmasının, özellikle soğuk havalarda biraz da olsa ısınmak için aracın motor bölümüne sığınan ve çoğu zaman uyuya kalan yada panikleyerek çıkamayan hem yavru, hem de yetişkin kedilerin genellikle yaşamını kaybetmesine veya sakat kalmasına sebep olduğunu sosyal sorumluluk olarak hayvan haklarıyla uğraşan ve sokaklardan bu şekilde çok sayıda canla ilgilenen her hayvan hakları savunucusu bilir.
bizim üçbacaklı şebelek, aslında yavruluğundan itibaren bahçede bakmakta olduğumuz kedilerden birisiydi. dört bacağı da yerindeydi, uzun kuyruğunu alnına değdire değdire sokaklarda koşturup duruyordu. tahminen dört aylıkken soğuk bir kış gününde, bir haftasonu aniden bu yavrunun arka sağ bacağının çok kötü durumda olduğunu farketmemiz üzerine hemen peşinden koşup yakaladığımızda bacağın parçalanmış olduğunu farkettik. anında veterinere götürüldü, yapılan muayenede zavallımın ısınmak için bir araç motoruna girmiş olduğu ve aracın çalıştırılması sırasında harekete geçen motorun bacağı parçalamış olduğu anlaşıldı. "bu özellikle kış aylarında oldukça sık karşılaştığımız bir durum" dedi veteriner.
uzun uğraşlar sonucunda yavrucağın yaşamı kurtulsa da bacağı kurtulmadı. üçbacakla sokaklarda yaşaması imkansız olacağından, doğal olarak hemen sahiplendik.
ama sokaklarda yaşama tutunmaya çalışan her kedi bizim şebelek gibi, motora girmesine ve aracın çalıştırılmasına rağmen, sadece yaralanacak ve devamında da sahiplenilecek kadar şanslı değil, araç motoruna sığınan çoğu kedi, gerekli önlemler alınmadan aracın hemen çalıştırılması sonucunda maalesef sadece yaralanmakla kalmamakta, çoğunlukla oradaca yaşamını feci bir şekilde kaybetmekte, nadiren de olsa yaşamını kaybetmeyip bizim şebelek gibi yaralanarak engelli olan kediler ise yine nadiren sahiplenilmekte, çoğunlukla sokaklarda sağlıklı hayvanların bile başedemediği sorunlar yüzünden kısa bir sürede yine yaşamlarını kaybetmekteler.
bu nedenle özellikle soğuk havalar yaklaşmışken, bu tür feci olaylara sebebiyet vermemek, yaşam hakkının her canlı için değerli ve elzem olduğunu hatırlamak, kaputa vurmak, korna çalmak gibi basit önlemlerle bir canın yaşamını kurtarmaya vesile olmak gerekmektedir.
4 ekim hayvanları koruma günü yaklaşırken, barınaklarda aç susuz bir şekilde, sevgi ve mama bekleyen canlara mama alarak götürüp bizzat dağıtmak suretiyle bu manevi hazzı tatmak isteyen, ancak her nedense barınaklara gitmeye üşenen duyarlı insanların bu fırsatı değerlendirerek en azından bu önemli günde barınaklardaki canları ziyaret etmelerini öneririm.
ankara'dan barınak örnekleri:
macunköy barınağı,
sincan hayvan barınağı,
mühye hayvan barınağı,
gölbaşı hayvan barınağı