Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

KEDİLER SOĞUK HAVALARDA MOTORA SIĞINIR - 2. Yazı


özellikle kışın çok sert geçtiği bölgelerde yaşayan hayvan hakları savunucusu, hayvansever, hayvanlara karşı duyarlı şahıslar tarafından diğerlerinin bu hususta bilinçlenmesi amacıyla "aracınızı çalıştırmadan önce kaputa vurun, kediler soğuk havalarda motora sığınır" cümlesinin yer aldığı küçük notlar hazırlayarak ev, iş, sosyal çevre v.s. bölgelerde araçların üstüne koymak, akraba, arkadaş, komşu v.s. bilumum şahsın eline yine aynı amaçla yani dağıtılmak üzere tutuşturmak yoluyla her kış yaşanan, kedilerin motora sıkışıp, feci şekilde parçalanarak ölmesi gibi vahşeti engelleyecek olan, hayat kurtrarıcı cümle. söz konusu bu notu işyerinizdeki/okulunuzdaki panolara da yapıştırarak çok sayıda insanın bu hususta bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz.
daha önce de belirttiğim gibi motora sıkışarak, parçalanarak ölmekten son anda kurtulan, bir bacağını kaybederek hayatta kalan üçbacaklı şebeleği olan ve hem bu olaya bu şekilde bizzat şahit olan, hem de uzun süreli hayvan hakları savunuculuğu yaşamında bu tür olaylarla defalarca karşılaşmış biri olarak, bu uyarı notunun akılda bulundurulmasının, çevredeki insanları bilinçlendirme amacıyla kullanılmasının son derece ehemiyetli olduğunu belirtmek isterim.
son olarak bir can - kedi/tavşan/köpek sahipleneceklere ve sahiplendireceklere mutlaka engelli - görme veya fiziksel - canlara öncelik verilmesi gerektiğini, engelli canların sokak ve barınaklarda yaşam şansının son derece düşük olduğunu, ama güvenli bir ev ortamında hiç bir külfeti olmadan, diğer canlar gibi mutlu mesut yaşadığını da ilaveten eklerim.

barınaktan engelli/engelsiz can sahiplenmek isteyenler için, ankara barınaklarından bir kaç örnek:
gölbaşı hayvan barınağı,
macunköy barınağı,
mühye hayvan barınağı,
sincan hayvan barınağı.