Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Kedilerin gariplikleri - 3. yazı

evde, bahçede, sokakta, özetle her yerde terör estirmeleri, kendileri evde yaşıyor diye bahçe ve sokakta yaşayan diğer kedicikleri, kontrolümüz altında çıktıkları ender anlarda "buraların sahibi biziz" edasıyla kovmaya çalışmaları, diğerlerinin de yaşadıkları yerler bahçe ve sokak olduğu için buralara sıkı hakimiyet kurduklarından, evdekilerin kendilerini buralardan sürme çabalarının boşa çıkması.
normalde kedi tuvaleti olarak açık tuvaletlerden yararlanıyorduk, ama son dönemde koku ve kumların etrafa saçılması gibi sorunlar nedeniyle, kapalı kedi tuvaletlerinden almaya karar verdik. kalitesine göre çok uygun bir fiyata bulduğumuz kedi tuvaletini bugün teslim aldık, hemen kurduk, gayet kullanışlı olduğunu fark ettik.
üç bacaklı şebelek her konuda olduğu gibi tuvaletini kullanmada da hiç bir sorun yaşamıyor doğal olarak, bu nedenle görme ve fiziksel engelli kedi, köpek, v.s. hayvanların sahiplenilmesi hususuna özel önem vermek, pet shoplardan canları mal alır gibi satın almak yerine, barınak ve sokaklarda yaşamakta olan sahipsiz ve özellikle engelli hayvanları sahiplenmek gerektiğini özellikle belirtirim. her zaman belirttiğim gibi engelli hayvanlar evde diğerlerinden hiç bir farkı olmadan, hiç bir eziyeti ve ekstra yükümlülük getirmeden gayet normal yaşamaktadırlar. bu nedenle engelli hayvan sahiplenmek isteyip de ek bir yükü, eziyeti olur mu diye düşünenlere, engelli bir hayvan sahibi olarak, kesinlikle hiç bir eziyet ve yük getirmediğini vurgulayarak bildiririm. hatta ilk zamanlarda kalbiniz hayvancığın engelinden dolayı burkulsa da, üzülseniz de, bir süre sonra diğerlerinden hiç bir farkı olmadığından, engelli olduğunu bile unutuyor, diğerleriyle aralarında hiç bir fark gözetmiyorsunuz. en güzeli ise, engelli olduğunu bu yavrucakların kendilerinin bile unutması hususudur. kesinlikle engellerinin farkında değiller, diğerleri kadar mutlu, mesut yaşamakta, yaramazlık yapmaktadırlar. tabi ki, siz bu engelli hayvanları evinize aldığınız sürece bu belirttiklerim geçerlidir, sokakta yaşayan engelli hayvancıkların yaşama şansı çoğunluğu insan kaynaklı sebeplerle (trafik kazaları, işkence, öldürme, eziyet, zehirleme v.b.) oldukça azdır. (bkz: ufuk günaydın) adlı katilin işkence ile öldürdüğü yarı felçli, engelli, yaşlı kedi yamuk. engelli hayvanları sahiplenirken hiç bir şekilde tereddüt etmeyelim, onları sahiplenerek, evimize alarak yaşamlarının kurtarılmasına vesile olduğumuzun bilincinde olalım.
her ne kadar cins düşkünlüğüne karşı olsam da, ille de cins hayvan arayanların, sahiplerininpet shoplardan bir hevesle almış oldukları, devamında çeşitli bahanelerle barınağa, çoğunlukla ölüme terk etmek üzere bıraktıkları her tür cins hayvan bulabilecekleri, cins düşkünlüğüne karşı olanların, hayvanlar arasında fark gözetmeyenlrin de engelli veya engelsiz hayvanları sahiplenmeleri, bir yuva vermeleri için ankara'dan bir kaç barınak örneği: (bkz: macunköy barınağı) ve (bkz: sincan hayvan barınağı).

kedi tuvaletine gelince, bu kapalı tuvalete ilk ilgi gösteren üç bacaklı şebelek oldu, sanki uzun zamandır bu anı bekliyormuş gibi, koştura koştura tuvaletin kapısından içeri daldı. bir süre içini araştırdı, sevmiş olmalı ki, içinde biraz oturdu. sonra yine aynı hızla çıktı ve tuvaletin tepesine kuruldu. her zamanki sfenks haliyle oturup, etrafı keskin bakışlarla süzerken, diğer taraftan tuvalete yaklaşarak tanımaya, ilişki kurmaya çalışan kedicikleri pati darbeleriyle uzaklaştırmaya devam etti. tuvaleti benimsedi, kendisinin ilan etti, diğerlerinin içeri girmesine hiç bir şekilde izin vermedi. değişken yapıları nedeniyle muhtemelen birazdan bu oyundan bıkacağını ve diğerlerinin de tuvaletten yararlanmalarına izin vereceğini tahmin etmekteyim.