Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Kedilerin gariplikleri - 5. yazı

daha önce de anlattığım, kulak emen, parmak yiyen şebeleğin kedi tuvaletine değil, lavaboya çiş yapması.
bu şebeleklerin kapalı (çok işe yarıyor, hem kokuyu, hem de kumun etrafa saçılmasını önleme bakımından) tuvaletlerinin tam yanında lavabo bulunmakta, bu akıllı kız da çiş yapmak için tuvalet yerine söz konusu bu lavaboyu tercih etmektedir. bir de işleminden sonra musluğu açıp kapamayı öğrense çok iyi olacak.
kedi tuvaleti kullanmak istemeyenlerin yavrucaklarını çeşitli, uzun süreçli işlemlerden sonra normal tuvalete alıştırdıklarını biliyorum. ama, biz kedi kumundan memnunuz, bu nedenle bu yavrucakları normal tuvalete alıştırma gibi bir çabamız olmadı. bu şebeleğin kendi kendine lavaboyu kullanabileceğini öğrenmesi çok ilginç. gerçekten tüm hayvanların müthiş olarak yaratıldığını düşünüyor, hem görüntülerini, hem davranışlarını izlemekten, ne kadar güzel yaratılmış olduklarını düşünmekten çok büyük bir mutluluk duyuyor, hem bu hayvanları yarattığı, hem bana hayvan sevgisi kazandırdığı, hem de her anlamda tüm bunları görebilme yeteneği verdiği için yaradana şükrediyorum.

bu bizim yavrucağın sözünü ettiğim garipliği "evlilik" çağına geldiğini bize haber verme yöntemi de olabilir. bu da bizim şebeleklerin kısırlaştırılma zamanı geldi demek oluyor. özellikle sahipsiz sokak hayvanlarının ve barınaklardaki canların yuva bulabilmeleri için pet shoplara olduğu kadar, pet sahiplerinin petlerini üretmesine de karşıyım. bu nedenle sahipsiz sokak hayvanlarının yanısıra, kendi petlerimizi de mutlaka kısırlaştırıyoruz.
bir yuva özleminde olan yavru ve yetişkin can sahiplenmek isteyenler için ankara'dan iki barınak örneği: macunköy barınağı ve sincan hayvan barınağı.