Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Kedilerin gariplikleri 6. yazı

annesinin bize elden teslim ettiği şebeleğin kuru mama hariç her türlü mamayı (yaş mama - konserve, yumurta, peynir, çeşitli etler) diğerleri gibi mama kabına uzanarak değil tırmıklayıp ağzına atma suretiyle yemesi...
bu şebelek aynı zamanda tuvaleti yerine lavaboya çiş yapan can dostudur.
"bak, bak şimdi ne yapacağım" diyerek çeşitli çerezleri havaya atıp ağzıyla yakalamaya çalışan, ama çoğunlukla başaramayıp yere düşüren, yine de ısrarla bu hareketi tekrarlamaktan vazgeçmeyen, tekrar tekrar deneyen insanlar vardır. işte bu şebelek onların başarılı versiyonu.
aynen onlar gibi yapıyor, mamaları tırmıklayıp patisini havaya kaldırıyor, başını arkaya atıp, hop diye mamayı ağzına atıyor. sonra ikincisine uzanıyor. böyle devam ediyor.

bilindiği üzere bu can dostlarının, hayatı anlamlı kılan, yaratılmış olduklarına şükrettiğim tüm hayvanların hakları sahiplilerse t.c.k.  ve h.k.k.  sahipsizlerse h.k.k. kapsamında koruma altına alınmıştır.
bu haklar da tıpkı diğer haklar gibi önemsenmesi, uyulması ve uygulanması gereken haklardır. maalesef, sözlük yönetimi sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayvan haklarının iyileştirilmesi için çeşitli açılardan çalışmalar (h.k.k. nun değiştirilmesi, t.c.k. kapsamına alınmasına destek vermek, barınaklara yardım etmek ve en önemlisi de hayvan haklarına yönelik sabit başlıklara yer vermek) yapması bir tarafa, en azından, en basitinden, hayvan haklarına aykırı entrylere cevaz vermemesi gerektiği halde bunu yapmamakta, hayvan haklarına aykırı entrylerin ispiyonlanması halinde, ispiyon sahibine "bu entry legal" diye mesaj göndermekte bir beis görmemekte, bu yönüyle hayvan haklarına ciddi şekilde zarar vermektedir.
çünkü, ekşisözlük gibi çok okunan, referans alınan bir sosyal medya aracı hayvan haklarına aykırı entrylere yer vererek, hayvan haklarına aykırılıkları ispiyon gerekçesi olarak kabul etmeyerek yüzbinlerce insana hayvan haklarına aykırılığı empoze etmiş olmaktadır.
moderasyonun ivedilikle bu tavrından vazgeçmesi, sözlükte hayvan haklarına aykırı entrylere yer vermemesi gerekmektedir.
halihazırda, örneğin "bugün sokaktaki kediyi/köpeği öldürene kadar döveceğim, sesi tüm şehre yayılacak" diye yazan entry sahibine yönelik herhangi bir işlem yapılmamakta, söz konusu entry şikayet edildiğinde ilginç bir şekilde "legal" bulunmaktadır.
diyelim ki, kedi katili ufuk günaydın sözlüğe yazar oldu ve dişsiz, yaşlı, yarı felçli kedi yamuk'u nasıl başını ezmek suretiyle öldürdüğünü detaylarıyla anlatan bir entry girdi, bu entry, ispiyonlanması halinde halihazırdaki moderasyon tarafından legal olarak bulunacaktır.
hayvan haklarına aykırı entrylere artık dur diyelim!!!
hayvana şiddete, kötü muameleye ve bunları, entry yazarak yüzbinlere empoze etmeye hayır!!!