Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Kedilerin gariplikleri - 7. yazı

tos yapmaları. sosyal sorumluluk olarak benimsediği hayvan hakları ile uzunca bir süredir aktif olarak ilgilenen bir hayvan hakları savunucusu olarak, sokak hayvanlarının maruz bırakıldığı en hafifinden umursamazlık, en ağırından öldürmeye kadar geniş bir suçlar yelpazesi içinde yer almaktan yalnızca kısırlaştırma işlemi ile kurtulabileceklerine inanmaktayım. bu nedenle özellikle ankarada 2009 aralığından beri ankara büyükşehir belediyesinin ihale açmaması sebebiyle ücretsiz kısırlaştırma yapması gereken belediyelerin sokak hayvanlarını kısırlaştırmaması hasebiyle sayıları ve çektikleri acılar artan sokak hayvanlarının en azından hayvan hakları savunucuları tarafından kısırlaştırılmaları sorunun çözümüne bir nebze de olsa katkı sağlayacaktır diye düşünmekteyim.
nitekim, biz de hem kendi bölgemizdeki, hem de bahçesinde çok sayıda sokak kedisine bakmaya çalışan maddi olanakları bulunmayan yaşlı insanların bakmakta oldukları dişi kedileri veteriner kliniklerinde kendi olanaklarımızla kısırlaştırıp bir süre evde hasta ve kısırlaştırılan kediler için özel olarak ayırdığımız odada iyileşene, dikişleri açılana kadar bakıp, devamında aldığımız yere bırakıyoruz. kısırlaştırma işleminin özellikle dişi kedilerde görülen rahim ve yumurtalık kanseri gibi tehlikeli hastalıkları ortadan kaldırması hasebiyle normalde en iyi ihtimalle 2-3 yıllık ömrü olan sokak kedilerinin ömrünü uzattığını bizzat kendi deneyimlerimle belirtebilirim. özetle, belediyelerin kendilerine zaten bu amaçla ayrılan bütçeden yapmaları gereken kısırlaştırma işlemini, biz kendi hesabımıza yaptırmakta, belediyelerin görevlerini sırf canların daha fazla acı çekmemesi amacıyla üstlenmiş bulunmaktayız.
önemli: kısırlaştırmasını yaptırdığınız dişi kedilerin kısırlaştırılmış olduklarını belirtmek amacıyla, işlem yapılırken kulaklarına "v" şeklinde küçük bir çertme yapmasını istemeyi unutmayın veteriner hekimden. zira, h.k.k. - un ilgili hükmü gereği kısırlaştırılmış olan sahipsiz sokak kedilerinin kulağına "v" şeklinde işaret bırakılması önemlidir.
bu tos yapan kediciğe gelirsek, bu şebelek diğer tüm arkadaşları gibi yabani mi yabani, hepsini çok sevmekle birlikte diğerlerinden azıcık daha fazla sevdiğim tekir bir tombul kedicik olup, geçen sene tarafımızdan çeşitli hile hüdalarla, özel olarak yaptırdığımız kedi yakalama kafesiyle yakalayarak kısırlaştırdığımız bir candır.
bu canın da ameliyatı başarılı geçti, iyileşene kadar evde misafir ederken, bize yaklaşmayan, sürekli "kıkh" diye ses çıkaran bu şebeleği sevmek için yeni yaklaşma metodları denerken, koç gibi tos yapma yeteneğine sahip olduğunu keşfettim.
şöyle ki, bir zarar vermeyeceğimi anlaması, beni de dövmemesi için, üstüne üstüne gitmeyip kapı girişinde oturup elimi "dünyalı biz dostuz" şeklinde tutarak verdiğim mesajı anlaması için sabırla beklerken, iyiniyetimi farkeden bu şebelek bir süre sonra kendini sevdirmeye başlamıştı.
olay şöyle oldu. yine elim aynı durumda sabırla beklerken, bu şebelek aynen koçlar gibi geriye doğru çekti kendisini, geriye doğru gerilip gerilip aniden havada asılı duran elime koşarak gelip kafasıyla "tos" yaptı. o günden sonra iyileşene kadar kaldığı odaya girince ne zaman elimi görse koşarak gelip toslamaya devam etti.
bu şebelek maşallah şimdi gayet iyi, bahçede yaşamaya devam ediyor.