Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Komik Kedi İsimleri
(bkz: emrah) bahçemizde baktığımız on civarında sokak kedisinin içinde en cüsseli, muhtemelen en yaşlı ve de en güçlü kuvvetli olanının adı. o cüssesine rağmen en çekingen olan da kendisi çünkü. bakışları aynı emrah, mimikleri keza aynı. kaşlarının ortasını yukarı kaldırarak bakıyor bize. her sabah erkenden tam 7-de mama yemek üzere bizim bahçeye geliyor. mama yerken diğer kediler birbirilerini itip kakıyor, bir tek emrah bahçenin bir köşesinde diğerlerinin doyup gitmesini bekliyor, mama kabına yaklaşıp mama yemek için. bu kış çok zorlu geçti. tüm bahçeler ve yollar karla kaplıyken pencereden emrah'ın diğer bahçelerden karda kendisine yol açarak bizim bahçeye mama yemek üzere geldiğini görüyorduk. onun açtığı yoldan diğer kediler geliyordu. önemli olan bizim bahçeye ulaşmaktı. bizim bahçede kendileri için mamaya giden yollar açılmıştı çünkü.

-----------------------------------------------------------
bobobo ve ayoyoydaha önce de sözettiğim dev cüsseli, (maşallah diyelim), ama korkak bakışlı emrah kedinin diğer ismi "bobobo". hatta yaygın olarak kullandığımız isim de bu. "bobobo" geldi diyoruz mesela, bahçeye geldiğinde veya korkak olduğu için herkes yedikten sonra mamaya yaklaştığından, yeteri kadar mama yediğinden emin olmak için onu takip ederiz, bobobo da yedi mi? deriz mesela. 
neden bobobo? çünkü, kızgınlık dönemlerinde bahçemizde diğer erkek kedilere meydan okurken kullandığı tehdit kelimesi bundan oluşmaktadır. şöyle ki, diğer erkek kedilerin gözünü korkutmak için bahçenin ortasında diğerleriyle yüz yüze dikilip durmadan bu sesi çıkarıyor. "abbbobbooboboobo" diye bağırıp duruyor. normalde çekingen, korkak olan bu kedi kızgınlık dönemlerinde aslan kesiliyor. mama kapmacada en sonda olsa da, eş bulmada çok başarılı, azimli ve meydan okuyan bir kedicik olduğunu belirtebilirim. karşısındaki erkek kedilerden birisi de onun meydan okumasına şöyle yanıt veriyor: "ayoyayoyoayyoyy" - onun da adı bu nedenle "ayoyoy".

aktif hayvan hakları savunucu olduğumuzdan kendi çevremizdeki sahipsiz dişi sokak kedilerini, özel olarak yaptırdığımız kedi yakalama kafesimizle yakalayıp kısırlaştırma işlemini yaptırıyoruz kendi olanaklarımızla. maalesef, ankara'da ankara büyükşehir belediyesi 2009 tarihinden itibaren sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, tedavisi v.s. için ihale açmadığından, (bkz: melik gökçek), yerel hayvan koruma görevlisi annemle birlikte kendi olanaklarımızla sahipsiz sokak hayvanlarına beslenme, kısırlaştırma, tedavi hususlarında yardım ediyoruz.
kısırlaştırma işlemi sahisiz sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesini önlemek, dolayısıyla da ufuk günaydın gibi canilerin ayaklarıyla ezip öldürebileceği sahipsiz, çaresiz yavruların doğmasını, acı çekerek can vermesini önlemek her hayvansever, hayvan hakları savunucusu ve duyarlı insanlar için hayvan hakları adına en temel amaçlardan ve uygulamalardan biri olmalıdır.

özetle, kendi bölgemizdeki tüm sahipsiz dişi sokak kedilerini kısırlaştırdığımız için bir süredir mahallenin tüm erkek kedileri bizim bölgede eş bulamıyorlar, bir süredir bu bobobo ve ayoyayoy seslerini duymaz olduk. umarım başka bölgelerde de bulmuyorlardır.
sahipsiz erkek kedileri kesinlikle kısırlaştırmıyoruz çünkü erkek kedilerde kısırlaştırma sonrasında iyi ve çok özenli bakım sağlanmadığında maalesef, böbrek yetmezliği hastalığı söz konusu olabiliyor. bu nedenle ksırılaştırılmış erkek kedilerin mutlaka bol su içmesi, bol sıvı alması gerekmektedir. sahipsiz erkek sokak kedilerinin ise maalesef her zaman su ve sıvı bulması söz konusu olamayabiliyor, bu nedenle sahipsiz erkek kedilerin kısırlaştırılması işlemi önerilmez.