Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

KÖPEK - 3.Yazı


sokak ve barınaklarda yaşayanların iç burkan ortak bir bakışa sahip olduğu can ötesi can.

bu bakışların sahipleri olan 2 canın yedi kardeşi ankara/sincan'da çocuklar! tarafından işkence ile öldürülmüş, bu iki can da yuvalanmış. ama olay nedeniyle uğradıkları travmadan ötürü yaşamları boyunca o bakışlardan kurtulabileceklerini sanmıyorum.

unutmayalım: (bkz: hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi) halinde, yani sahipli bir hayvana bizzat sahibi tarafından eziyet edilmesi halinde ilgili başlıktaki hukuki yollar takip edilerek, eziyet eden embesile yaptırımların uygulanması sağlanır. bugün öğrendiğim bu türden bir kaç olay dolayısıyla, tekrar hatırlatma gereği duydum, zira çoğunlukla bu durumla karşılaşan insanlar bir çabada bulunmak isteseler de, takip edecekleri hukuki yolları bilmediklerinden dolayı, bu tür olaylar yaptırımsız kalmakta, kendi evciline eziyet eden embesiller rahatlıkla aramızda dolaşmaktadırlar.

sahipsiz hayvanlara yönelik ihlallerde yani sokak hayvanlarına yönelik işkence, eziyet gibi olaylara tanık olunması veya duyum alınması halinde başvurulacak yetkili merciler - söz konusu ihlalin gerçekleştiği ildeki il çevre ve orman müdürlüğü*dür. sahipsiz hayvanlara yönelik ihlallerde her insan söz konusu olayın gerçekleştiği ilin çevre ve orman müdürlüğüne telefon, faks, email ve yazılı yollarla başvuruda bulunarak yaptırım uygulanmasını talep edebilir.