Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Merve Büyüksaraç


habertürk'te esin övet'le serdar turgut'un sunduğu alt üst muhabbetler diye bir programa katılarak survivor gibi, az ünlülerin ucundan kenarından ün yakalamak, birazcık tanınmak uğruna "azıcık ün, abiiii..." yakarışlarıyla katıldıkları anlamsız programa katılacak olmasına yönelik yine aynı orantıda anlamsız açıklamalarda bulunan, bu boş sohbet sırasında "arkadaşımın 80 cm. uzunluğundaki yılanına bir ara ben bakıyordum, canlı hamster ve kobay faresi ile besliyordum onu, hamster çok tüylü, o iyi olmuyor yılan için, bu yüzden daha fazla kobay faresi ile besliyordum, çünkü o tüysüüüz, keh keh keh..." gibi her makul, normal ve orta zekalı insanı dehşete düşüren, akla durgunluk veren cümleler sarf edecek kadar hayvan haklarından bihaber, yılanları canlı hayvanlarla besleyerek, hayvanlara eziyet edecek kadar hayvanlara karşı duyarsız, bu yönüyle de hayvan hakları savunucuları olarak kınadığımız manken.
hamster, kobay faresi, guinea pig, kemirgen türünden olmasa da kemirgen kategorisinde değerlendirilen tavşan gibi evcil hayvanları kedi, köpek, kuş gibi seven ve besleyen, uğruna ölecek kadar çok seven, evladından ayırmayan milyonlarca insan var, hayvan haklarından bihaber manken...
kıh kıh kıh güle güle, kahkahalarla yılanı bu canlılarla nasıl beslediğini anlatırken onların da senin gibi canı olduğu, canının acıdığı, eziyeti, işkenceyi hak etmedikleri aklına geldi mi? gelse zaten yapmazdın ve de anlatmazdın böyle neşe içinde değil mi?

bu ünsüz, ünlü olmaya çalışan manken gibi hayvan haklarından bihaber, hayvanlara karşı duyarsız milyonlarca şahıs olduğundan ötürü hayvan hakları bir milim bile ilerleyemiyor, yerinde sayıyor. bu tür şahıslar hayvanlara yaptıkları işkenceleri neşe içinde anlatmaya devam ederken, işkence ile elde edilen kürkleri alıp giyerken, hayvan deneylerine göz yumarak hayvan deneyi yapan firmalardan alış veriş yapmaya destek verirken hayvan haklarının ilerlemesi çok daha zorlaşıyor. bu şahsın açıklamaları karşısında dehşete düşerken, şunu da fark ettim, insanların hayvan haklarına yönelik bilinçlenmesi hayvan haklarının gelişmesi açısından en büyük öneme sahiptir.
hayvanları koruma kanunu madde 14/a gereği merve büyüksaraç isimli bu şahsın yaptığı davranış, milyonlarca insan tarafından evcil hayvan olarak beslenen, hamster, kobay faresi gibi hayvanlara canlı canlı eziyet etme suretiyle öldürme eylemini oluşturmakta ve bu yönüyle ilgili kanun maddesine aykırılık teşkil etmektedir. hayvana eziyet ve işkence etmek ilgili kanun maddesi ile yasaklanmıştır. bu durumda istanbul il orman ve su işleri müdürlüğü'nün bu yaptığı vahşeti itiraf eden bu mankene h.k.k. madde 14/a-ya aykırılıktan h.k.k. madde 28 gereği idari para cezası uygulaması gerekecektir.
yeni yapılacak olan ve tbmm gündeminde bulunan yasayla, hayvanlara yönelik bu tür işkence, eziyet ederek öldürme gibi eylemler t.c.k. kapsamına taşınacak ve bu tür durumlarda idari para cezası değil, daha ağır yaptırımlar olan adli para cezası ve hapis cezası uygulanacak ve de bu suçlar tıpkı insana yönelik işlenen suçlar gibi sabıkaya işlenecektir.

normalde haber kanalı olarak habertürk'ü tercih etmekteyim. sunucularının duraksamadan konuşmaları, program çeşitliliği v.s. açısından beğeniyorum bu haber kanalını, öyle ki, diğer haber kanallarına göz atmak istediğimde duraksaya duraksaya, deniz baykal ve mesut yılmaz gibi uzun eslerle konuşan habercileri görünce apar topar habertürk'e geri dönüyorum. ama, bu tür hayvan haklarına aykırı bir konuşmaya sunucu esin övet'in de katkılarıyla (kuyruğundan tutup da mı atıyordun hamsterları, keh keh keh, nasıl yapıyordun? hi h hi şeklinde) büyüyen bu anlamsız "hayvana şiddet nasıl yapılır?" temalı programa yer verdikleri için bu haber kanalındaki yetkilileri kınıyorum. çok verimsiz ve anlamsız ve de magazinel olduğu için izlemeyi tercih etmediğim ve de habertürk'e yakışmayan bu programa son vermelerini dilerim.