Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

PET SHOP

hayvanları can olarak değil, mal olarak gören, hayvanların sırtından para kazanan, yarım yamalak iki günlük bir seminerin ardından sertifika alan her tüccarın işletebildiği, yerel hayvan koruma görevlisiolarak girip her kontrol ettiğimizde, istisnasız her seferinde içeride gördüklerimizin sonucunda bizi nefessiz, enerjisiz bırakan, adeta ruhumuzu çeken ticari işletme. 
anne sütü emmeleri gereken aylarda, annelerinden koparılarak bir camekan yada tıkış-tıkış bir kafes içinde bulundurulan yavrucaklara eziyet edildiği, fazla temizlik yapmak zorunda kalmasınlar diye, petshop çalışanlarının hayvancıklara yeterli yiyecek ve su vermediği, her petshop'ta veteriner bulunmalıyken, hasta ve ölmek üzere olan hayvancıklar için bile veteriner çağrılmadığı, bu can satan yerlerin kontrol dışında olduğu, her önüne gelenin petshop açabildiği bir gerçek. hayvan haklarına yönelik çözümlerin en başında bu petshop sorunu gelmektedir. petshop'larda canlı hayvan satışı yapılmamalı, yalnızca hayvanlar için çeşitli ürünler satılmalıdır. 
hayvan haklarına duyarlı her insanın petshop sorununa çözüm sağlaması aslında oldukça basit bir işlemden ibaret. girdiğiniz her petshop'ta etrafa gözatmanız sonucunda, buradaki hayvancıkların olumsuz koşullarda olduğunu düşündüyseniz, hemen o petshop'un açık adresinin yer aldığı ve tespit ettiğiniz sorunların belirtildiği bir dilekçe ile bulunduğunuz ildeki il çevre ve orman müdürlüğünün doğa koruma ve milli parklar şubesine email veya posta yoluyla başvurabilirsiniz. olumsuz koşulların mevcut olduğunu gördüğünüz petshop'un ruhsatsız olduğu veya ruhsata aykırı davrandığı gibi bir düşünceye kapılmanız halinde ise, il tarım müdürlüğüne ruhsatsız çalışan petshop'ların kapatılması ve ruhsata aykırı davranan petshopun ruhsatının iptal edilmesi talebiyle bir dilekçe yazarak başvurabilirsiniz. bunlar hayvan hakları yolunda bizler için küçük, onlar için çok çok büyük adımlar anlamına gelmektedir.

ek: pet shop'lardan eşya alır gibi can dostu almak yerine, barınaklara sahipleri tarafından çeşitli bahanelerle terkedilmiş, tekrar sıcak yuvaya, ilgi ve sevgiye kavuşmak isteyen can dostlarını sahiplenmek için ankara'da iki barınak örneği:
macunköy barınağı ve sincan hayvan barınağı. özellikle, sincan barınağında çok sayıda yavru ve bir hevesle pet shop'lardan alınıp, aynı hızla bir anda vazgeçilen, terkedilen onlarca can dostu var. pet shop'lardan can satın almayarak, barınaklardan dost edinerek hayvan haklarının en önemli sorunu olan pet shop sorununa büyük katkı sağlanmış olur. 

pet shop'larda hayvan satışının yasaklanması ile ilgili ankara valiliği, il hayvan koruma kurulunun tarım ve köy işleri bakanlığına verdiği karar teklifi ile ilgili gelişmeler için: