Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

1 nisan 2012 sincan'daki köpek katliamı - 2.

görsel ve yazılı ve de sosyal medyanın el birliğiyle gerçekleştirdiği artık mutad hale gelmiş olay.

sincan bölgesinde sahipsiz ve sahipli (sanayi bölgelerindeki iş yerlerinin önünde mahsur aç ve susuz tutulan) köpeklerin çok kötü koşullarda olduğu, her türlü yaşamsal tehditle karşı karşıya olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçekti.
şöyle ki, kendi çevremizdeki çok sayıda sanayi bölgesine (yıldız oto sanayi, macunköy, ivedik, ostim, şaşmaz gibi) hem durum tespiti yapmak, kontrol etmek, gözetenleri olduğunu hissettirmek, hem de beslemek için her hafta sonu gitmekteyiz ailecek. sincan sanayi bölgesine de biraz sapa kalması hasebiyle bir iki kez gitme olanağımız oldu.
ilk kez sanayi bölgelerine, ikinci kez de yeni açılan sincan hayvan barınağına gitmiştik.

sincan çöplüğü, son derece işlevsiz olan sincan belediye veteriner müdürlüğü ve de oto sanayi bölgesini ve çevresini uzunca süre dolaşarak mama dağıtmış, hasta, zor durumda olan hayvan olup olmadığını kontrol etmiştik. son derece aç sahipsiz hayvanlarla birlikte, çok sayıda sahipli ama daha aç ve sadece korkuluk niyetine dükkanların önüne bağlanan köpek tespit etmiş, bu canlara daha iyi bakılmasına, yiyecek ve su bulundurulmasına, hasta olduklarında veterinere götürülmesine yönelik gerekli uyarılarda bulunmuş, gereği gibi bakmayan dükkanların adreslerini alıp gerekli takip ve yaptırımlar için il çevre ve orman müdürlüğüne bildirmiştik.
bu bölgede yaşayanların sokak hayvanlarına yaklaşımı ilginç bir şekilde diğer bölgelere göre biraz daha acımasız ve vurdumduymazdı.
bu bölgede veya bu bölgeye yakın yaşayanların bu gibi dehşetengiz olayların tekrarlanmasını önlemek adına bu bölgedeki köpekleri takip etmesi, kontrol etmesi, ister sahipli, ister sahipsiz olsun, herhangi bir cana karşı herhangi bir istismar farketmesi durumunda bunları yeni adıyla il orman ve su işleri müdürlüğüne bildirmesi gerekmektedir.
yine bu civardaki hayvanların rehabilite ve kısırlaştırma amacıyla alınabilmesi için yer açılması gerektiğinden, can sahiplenmenin önemi gereği, mutlaka sincan hayvan barınağından can sahiplenmesi elzemdir. bu tür vahşet olaylarından rahatsız oluyorsanız, tekrarlanmasını istemiyorsanız söylemin yanı sıra eylem üretmek gerektiğini de bilmelisiniz.
kendisini hayvan hakları savunucusu olarak nitelendirdiği halde bir kez bile barınak veya bu tür zor durumda bulunan çok sayıda canın yaşama tutunmaya çalıştığı ve çok önem verilmesi gereken yerlerden sanayi bölgelerine gitmeyen, sadece söylem üreten onlarca insan biliyor ve bu tür insanların samimiyetine inanmıyorum.
sincan hayvan barınağının açık adresi ve yol tarifi için (bkz: sincan hayvan barınağı)