Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

1 nisan 2012 sincan'daki köpek katliamı -1.

bir gün önceki gerçek olup olmadığı belli olmayan bir olay nedeniyle (bkz: ankara'da adam parçalayan köpekler) sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik sosyal medya lincinden sonra gerçekleşeceğini öngörmek için allame olmaya gerek olmayan vahşet olayı.

sokak hayvanlarına yönelik linç çağrısının anında kabul göreceğini tahmin ettiğimden ilgili başlık altında bu uyarıda bulunmuştum:
(bkz: ankara'da adam parçalayan köpekler/@earthlings) entry'den alıntıdır: "ek: zaten hayvan haklarından bihaber milyonların yaşamakta olduğu bir ülkede en azından sözlük gibi bilinç düzeyinin yüksek olması gereken bir sosyal medya aracında bu başlık gibi provokatif söylem içeren başlıklara prim verilmemesi, olayın objektif bir biçimde, hayvan düşmanlığına dönüşmesine fırsat vermeden aktarılması gerektiğini düşünmekteyim. zira, hayvan düşmanlığı nedeniyle sahipsiz sokak hayvanlarına türlü eziyetleri reva gören bir anlayış için bu tür başlık ve bu başlık altındaki hayvan düşmanlığını körükleyebilecek söylemler, ufuk günaydın, samsun'da sokak köpeğini döverek öldüren adam gibi hayvan düşmanlarının bu işkence ve eziyetle hayvan öldürme eylemlerine dayanak oluşturmaktan öteye geçmez."

sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik şiddet fiillerinin giderek artacağı apaçık ortadadır. her zaman olduğu gibi somut olaylara yönelik başlık altında entrylerle tepki göstermenin yanısıra olayın faillerinin bulunması ve mevcut hayvan hakları mevzuatı uyarınca idari para cezası uygulanması talebinde bulunmak için ankara il orman ve su işleri müdürlüğüne email, faks, telefon, mektup veya bizzat giderek elden dilekçe teslim etmek suretiyle başvuruda bulunmak hayvan hakları adına daha mantıklı ve işe yarar eylemler olacaktır.
böyle bir vahşet olayına yaptırım olarak idari para cezasını yetersiz buluyor, daha ağır müeyyideler uygulanmasını, caydırıcı olmasını istiyorsanız o zaman da (bkz: hayvanları koruma kanununun tck'ya alınması) için çaba göstermeye devam etmek gerektiğini belirtmek isterim.
tek tek olaylara yönelik tepkimizi dile getirmekle bu sorun ortadan kalkmıyor maalesef. sorunu kökünden çözmek, bu tür vahşet olaylarının gerçekleşmesini engellemek için tek çözüm hayvanları koruma kanununun tck'ya alınmasıdır. bu kanunun tck'ya alınması ile bu tür hayvana yönelik her türlü şiddet fiili suç olarak tanımlanacak, idari para cezası değil, adli para cezası ve hapis cezası uygulanacak ve de halihazırdaki durumun tam tersine hükümlünün sabıkasına kaydedilecektir.
bu da çok istemesine rağmen t.c.k. kapsamında suç olarak tanımlandığı ve ağır yaptırımlar içerdiği için insana yönelik gerçekleştiremediği suçları herhangi bir yaptırımı bulunmadığından hayvana yönelik olarak gerçekleştiren embesillerin hayvanlara yönelik gerçekleştirmeye de çekinmesi ve hayvanların neredeyse tam olarak korunmasını sağlayacaktır.
söz konusu yasalaşmayı geciktirerek bu zavallı hayvanların işkence ile öldürülmesine dolaylı olarak neden olan yetkilileri göreve davet etmekteyiz. hayvanları koruma kanunu tck kapsamına alınana kadar ise, unutmayalım, hayvan cinayetleri politiktir.