Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Ankara'daki hayvan barınakları - 1. Yazı - GÖLBAŞI HAYVAN BARINAĞI

sahipsiz hayvanların barındığı yerleri canların yaşamına yönelik tehlike, açlık ve çeşitli olumsuzluklar bakımından değerlendirdiğimizde, son sırada yer alan bakım merkezleri.
hayvan dostlarımızın can güvenliği açısından tehlike, açlık, saldırı v.s. açısından yaptığımız değerlendirmede ilk sırayı sanayi bölgeleri alır, ikinci sırada sokak hayvanları, son sırada belirttiğim gibi barınaklar gelir. sanayi bölgesindeki canlar hem can güvenliği, hem de barınma ve beslenme hususlarında en olumsuz koşullarda yaşayan canlardır ki, bunlar hakkında özel olarak başlık açarak detayları belirteceğim inşallah.
şimdi ise, ankara'daki tüm hayvan barınaklarını tek başlık altında toplayarak ziyaret edecekler için ve de google'da bu anahtar kelimelerle arama yapıp bu barınakların adreslerini bulmak isteyenler için başvuru kaynağı oluşturmaktayım.

(bkz: gölbaşı hayvan barınağı)
"ziyaret edecekler için yol tarifini tekrar vermekte olduğum, meliha yılmaz vakfına ait bakımevi.
ankara'daki diğer barınaklardan farklı olarak bu barınak belediye destekli değildir, vakıf barınağıdır. bu nedenle belediye barınaklarına ayrılan bütçeden yararlanmamakta, arada sırada gölbaşı belediyesinin verdiği bir kaç kamyon ekmekle desteklenmektedir.
tabi, vakıf olması hasebiyle, üyelerinin daha aktif çalışarak daha fazla bağış toplaması, barınağın durumunu kamuoyu ile paylaşarak acil ihtiyaç listesinin karşılanmasını temin etmesi gerekir. anladığım kadarıyla, ya çok faal değil bu vakıf diğer çok sayıda hayvan hakları stk'sı gibi yada sadece türkiye'de değil tüm dünyadaki hayırseverlerin sosyal sorumluluk olarak benimsedkleri en son alan hayvan hakları olduğundan bu barınağa da bu sebeple bağış yapan bu kadar az.
özetle, hangi nedenle olursa olsun, benim için tek önemli husus bu barınakta canların açlıktan hayatını kaybettiği, mama bağışı yapılmamaya devam ederse hayatlarını mutat şekilde kaybetmeğe devam edecekleri gerçeğidir. bu nedenle bu canlara mama bağışının sürekli ve düzenli hale getirilmesi için her hayvan hakları savunucusu sıkı şekilde çalışmalı, himmetini buraya ayırmalıdır.
barınağın adres tarifi: aracınızla gidiyorsanız kızılay'dan gölbaşı istikametine devam edin, işaretleri takip edin, zaten sizi gölbaşına her halükarda götürür, buraya kadar kolay*, "gölbaşı belediyesine hoşgeldiniz" tabelasını gördükten sonrası önemli. ilerleyin, yolun sağ tarafında eymir gölü tabelasını görünce, ortadaki kavşaktan sağa sapın, geldiğiniz yol kadar ilerleyin. yine yol ayrımında sol tarafta gölbaşı sanayi sitesi tabelası göreceksiniz. bu tabelanın gösterdiği yönü takip edin, karşınıza mermer sanayisi çıkacak, bu mermer dükanlarının bulunduğu sokağı takip edin, bir cami göreceksiniz, camiyi geçince geniş bir alandaki hurdalık karşılayacak sizi. hurdalığın sağından ilerleyin, yolun sonuna geldiniz. işte orada mama, sevgi ve şefkat bekleyen 3000 canın yaşama tutunduğu barınak bulunuyor.

daha önce de bir kaç defa belirttiğim gibi, bu canların bir bölümü barınağa gelmeden önce sokaklarda işkence ve şiddet gördüğünden, dikkat çeken ve can acıtan husus şu oluyor: sevmek için eğildiğinizde bu canlardan bazıları yere yatıp gözlerini kısarak korkuyor ve patileriyle yüzlerini kapatmaya çalışıyor. sosyal sorumluluk anlayışım gereği uzunca bir süredir hayvan haklarıyla uğraşan biri olarak, bu durum kadar beni derinden üzen başka bir hususun olmadığını söyleyebilirim.
şahsen bu durumla gölbaşı barınağında karşılaşmış biri olarak bu barınakları ziyaret etmenin sadece mama bağışı yapılması açısından değil, bu derin travmalar almış, insanoğlunun! türlü işkencelerine maruz kalmış canlara sevgi ve şefkat gösterilmesi bakımından da önemli olduğunu düşünmekteyim."
bu kısım gölbaşı hayvan barınağı başlığı altında yer alan entrymden alıntıdır.

bu barınak ziyaretinden resimler için http://turseng.blogspot.com/...agi-ziyaretimizin.html
ve http://turseng.blogspot.com/...nagi-ziyaretinden.html