Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

evde piton beslemek

ankara valiliği, il hayvanları koruma kurulunun 2006/5 sayılı kararının 4. maddesine göre h.k.k. madde 14'de belirtilen tehlikeli hayvanlar ifadesine dayanılarak ankara'da yasaklanmıştır.
bu karar diğer il hayvanları koruma kurulları için örnek teşkil etmektedir. tüm illerin hayvan koruma kurullarının kararlarını takip etmek biraz olanaksız olduğundan her hayvan hakları savunucusu kendi ilinin hayvan koruma kurulunun kararlarını takip ederek, ilgili şehirde hangi hayvanların beslenmesinin yasaklanmış olduğunu öğrenebilir.
bir hayvan hakları savunucusu olarak benim görüşüm, yılan, timsah, aslan gibi hayvanlar evcil olmadığı için meskenlerde beslenemeyeceği yönündedir. bu tür hayvanları besleyenlerin görülmesi halinde ilinizdeki il orman ve su işleri müdürlüğüne açık adres ve bilgi verilerek söz konusu hayvana el konulması, sahibine idari para cezası verilmesi ve hayvan sahiplenmesinin yasaklanması hükümleri uygulanır.

"9-il hayvanları koruma kurulunun 2006/5 sayılı kararının 4. maddesinde satışı yasaklanan hayvanların (timsah, yılan, maymun, aslan, pirana, japaense tosa, pitbull terrier, gibi tehlike arz eden hayvanlar) takibinin yerel yönetimler tarafından itina ile yapılmasına," karar verilmiştir.
http://www.ankara.gov.tr/portal.asp?x=hkkk23 - ankara il hayvanları koruma kurulunun 14.02.2012 tarihli toplantısında aldığı karar linki. il hayvanları koruma kurullarının kararları çok önemlidir, her hayvan hakları savunucusu kendi il hayvanları koruma kurulunun kararlarını takip etmeli ve uygulamalı, uygulanmasını talep ederek uygulanmasını sağlamalıdır.
kararın tamamı ilgili linkte okunabilir, diğer çok sayıda önemli ve hayvan hakları savunucuları olarak talep edersek uygulanacak olan ve böylece canların korunmasını sağlayacak olan hükümler görülebilir, öğrenilebilir.

örneğin, hayvan sevgisi ve hayvan haklarından bihaberlerin yılan, timsah, aslan gibi tehlikeli hayvanları evcil hayvanlarla beslediği, bir çeşit eğlence aracı olarak kullandığı gerçeği var. (bkz: merve büyüksaraç/@earthlings)