Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Hayvan Deneylerinde Uygulanan Testler - 2.


hayvanlar üzerinde denenmiştir veya dermatolojik olarak test edilmiştir ibaresinin yer aldığı ürünleri satın alan herkesin, piyasaya yeni sürülen yada geliştirilerek tekrar üretilen her ürünün elinize ulaşması için canlı hayvanlar üzerinde işkence içerikli testler uygulandığını bilmesi gerekmektedir. bu nedenledir ki, canlı hayvan deneyi yapmayan firmalar ürünlerinin üzerine - işkencesiz - ibaresini ekleyerek, söz konusu ürünün elimize ulaşması için herhangi bir hayvana işkence edilmediğini anlamamızı sağlarlar.
piyasaya bir ürünün sürülmesi için mutlaka bu testlerin her defasında uygulanması gerektiğini bildiğimden, araştırma geliştirme departmanlarının her yeni ürün için yaptıkları basın açıklamaları, tanıtımlar tarafıma, her seferinde çok sayıda canın eziyet edilerek, işkenceler içinde öldürüldüğünü anlatır. ürün alırken üzerinde cruelty free - işkencesiz ibaresinin yer aldığı ürünleri tercih edelim, böylece çok sayıda canın eziyetlere maruz bırakılarak acılar içinde ölmesini engelleyebiliriz.

akut dermal toksisite testleri *

deri yoluyla akut ld 50 deyimi ile tabir edilen ise, deney hayvanlarına deri yolu ile bir defada verildiği zaman %50 sini öldüren dozdur.

bu testte deney hayvanlarının, genel olarak tavşanların kürkleri kazınarak ortaya çıkan deriye söz konusu zehirli madde bir defada deneye katılan hayvanların %50 sini öldürecek dozda, yani öldürücü dozda tatbik ediliyor. tavşanların tahriş olan acıyan yarayı kaşımaları ise yine boyundurukla engelleniyor.

solunum yoluyla ld 50 deyimi ile ifade edilen deney hayvanlarına solunum yoluyla deney hayvanlarının %50 sinin belirli bir süre içinde ölümünü gerçekleşmesine sebep olacak düzeydeki dozdur. bu testte de söz konusu kimyasal maddenin buharı tavşanlara solutularak zehirlenmeleri sağlanıyor.

hayvanlar üzerinde denenmiştir ibaresinin ne anlama geldiğini görmek ve hayvan deneyleri uygulayan şirketlere tepki göstermek, deney hayvanlarını kurtarmak için: