Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

kedi


sahipsiz olanlarına yönelik hukuka aykırılıklarda söz konusu ihlallerin olduğu yerdeki (bkz: il çevre ve orman müdürlüğü)ne başvuruda bulunularak hukuka aykırı fiili yapanlara, reşit değillerse ailelerine gerekli yaptırımın sağlanabileceği canlı.

önemli: 1. sahipli hayvana örneğin, sahipli kediye, bizzat kedi sahibi tarafından eziyet edilmesi halinde izlenecek hukuki yol: - h.k.k. madde 24 uyarınca hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi halinde söz konusu hayvana müdürlük yetkilileri tarafından el konmakta, hayvan koruma altına alınmakta, eziyet eden sahibine idari para cezası uygulanmakta ve bu yaratıkların hayvan sahibi olmaları yasaklanmaktadır. nitekim, kedi yamuk olayında kedi katli sanığı ufuk günaydın'ın hayvanlara karşı şiddet uygulaması, işkence ve şiddete eğilimli olması, tekrar bu davranışta bulunmasının kuvvetle muhtemel olması hasebiyle sahibi olduğu köpeğe ilgili müdürlükçe el konulmuştu.

2. sahipsiz hayvana, örneğin, sahipsiz kedilere eziyet edilmesi halinde izlenecek hukuki yol: h.k.k. madde 14 hükümlerine aykırılık tespit etmeniz durumunda, örneğin girdiğiniz petshop'ta hayvanların kötü koşullarda olduğunu farkettiyseniz, sahibi olduğu hayvana eziyet ve kötü muamele eden birini gördüyseniz, sahipsiz sokak hayvanlarının şiddet, kötü muamele, eziyet, tecavüz, yaralama, öldürülme, trafik kazası sonucunda olduğu yere terkedilip kaçılması v.b. gibi suçlara şahit olduysanız söz konusu olayların meydana geldiği yerin açık adresi ve kısaca olayın içeriğinin belirtildiği bir dilekçe ile bulunduğunuz ilin çevre ve orman müdürlüğüne e-posta, posta, faks veya elden teslim etmek suretiyle başvurduğunuzda söz konusu bu kurum olaya müdahale edecek ve ilgili yaptırımı uygulayacak, ilgili durumlarda eziyet gören, kötü koşullarda bulunan v.s. hayvanlara el koyacaktır.
il çevre ve orman müdürlüklerinin tamamının iletişim bilgileri google'da bulunabilir.