Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

kedi

hem evde, hem de sokakta yaşayanlarının evleviyetle kısırlaştırılması ve sokakta yaşayanlarının kulaklarına kısırlaştırılmış olduklarına dair "v" şeklinde bir çertik bırakılması gereken can. hayvanları koruma kanununun uygulama yönetmeliği gereği sahipsiz sokak köpeklerinin kısırlaştırılma ameliyatı sırasında, daha uyanmadan, kısırlaştırılmış olduğu anlaşılsın diye kulağına küpe takılır (her bölge farklı şekil ve renkte küpe kullanır, küpe üzerinde köpeklerin numaraları bulunur, sahipsiz sokak köpeklerini bakıp gözetenlerin bu küpe numaralarını bir yere kaydedip saklamaları, kayıp, çalınma, ayşa köpek olayında olduğu gibi kaçırılıp tecavüz edilme gibi (bkz: tecavüz mağduru ayşa köpeğin ilk duruşması), (bkz: şerafettin şenol), (bkz: her zoofilin potansiyel pedofil olması) olumsuz olayların gerçekleşmesi durumunda küpe numarasından sözü edilen köpekcan tespit edilebilir.
yine aynı yönetmelik gereği sahipsiz sokak kedilerinin kısırlaştırılması durumunda da köpekler için uygun olan küpe uygulaması kediler için uygun olmayacağından, veteriner hekim kısırlaştırığı kedicanın kulağına "v" şeklinde bir kesik açar. kulağının tam uç kısmında "v" şeklinde bir kesik bulunan canlar kısırlaştırılmış kedicanlardır, bu canları bu işaretten tanıyabilirsiniz ve eğer sokak kedilerinin kısırlaştırılması yönünde çalışmalarda bulunuyorsanız, bu canları boşuna ameliyat masasına yatırmamak için dikkat etmelisiniz.
sokak kedilerinin yalnızca dişi olanlarını kısırlaştırmaya özen göstermek gerek. çünkü, evde bakılan erkek kedilerde bile uygun bakım (ömür boyu yoğun sıvı içerikli beslenme) sağlanmazsa, allah (c.c.) muhafaza böbrek sorunları ortaya çıkabilir. sokaklarda bakmakta olduğumuz erkek kedicanlar kısırlaştırılmaları halinde sokaklarda yeteri kadar yaş yiyecek ve su bulamayabileceğinden sağlık sorunları ortaya çıkabilir. yerel hayvan koruma görevlileri ve diğer gönüllülerin yalnızca dişi sokak kedilerini kısırlaştırmaya özen göstermesi ve de mutlaka v şeklinde işaret bıraktırması gerekmektedir. bu hususu çok önemli.
sokak hayvanlarının her türlü şiddetten, vahşetten, özetle insan kaynaklı her türlü kötülükten ancak kısırlaştırma ile kurtarılabileceğini düşünen bir hayvan hakları savunucusu olarak ücretsiz kısırlaştırma yapan belediye veteriner işleri müdürlüklerine veya yine sokak hayvanları için uygun fiyata kısırlaştırma yapan özel veteriner kliniklerine bölgenizde bulunan sokak hayvanlarını götürerek kısırlaştırma işlemlerini yaptırmayı ve yine alındığı bölgeye bırakmayı önemine binaen tekrar önermekteyim.
bu husustaki detay için: (bkz: kedilerin garpilikleri)