Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

pitbul teriyer düşmanı


hayvanlara yönelik kinini, nefretini dile getirmek, canlara yönelik şiddeti, vahşeti körüklemek için pitbul'u bahane eden hayvan düşmanı.

pitbulun yasaklanması gibi başlıklar altında veya reel hayatta, h.k.k.-un tabiriyle tehlikeli hayvanların toplanıp uyutulmasını isteseler, çok arzu etseler de, böyle bir işlem hayvan haklarına aykırı olduğundan hiç bir zaman gerçekleşmeyecek, hevesleri kursaklarında kalacaktır.
bir canın yasaklanmasını istemek yerine biraz araştırıp, bilgi sahibi olmak daha yerinde bir davranış olacaktır.
(bkz: tehlikeli köpeklerle ilgili yasal düzenleme),
(bkz: pitbul sahiplerinin sorumluluk ve yükümlülükleri)

ek: hayvan dostları zaten biliyordur bilmiyorsa da okuyup bilgilenir ama, hayvan düşmanlarının bilgi edinmek gibi bir amacı olduğundan emin olmadığım için ilgili başlıklardan alıntı yapacağım.

"h.k.k. madde 14, bent l'de bu hayvanlarla ilgili düzenleme bu şekilde yer almıştır: l) pitbull terrier, japanese tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır."

"tehlikeli hayvan sahiplerinin yükümlülükleri;
1) dogo argentino, fila brasileiro ve yukarıda belirtilen ırkların melezlerini bulunduran hayvan sahipleri söz konusu talimatın yayımından itibaren üç ay içinde il hayvan koruma kurullarına bildirimde bulunarak bunları kayıt altına aldıracak, altı ay içerisinde kısırlaştırarak, kısırlaştırıldıklarına ilişkin belgeleri il hayvan koruma kurullarına teslim edeceklerdir.
2) köpeğine ve kendisine ait bilgileri ilgili belediyeye kayıt yaptıracaktır.
3) adres değişikliği olması halinde ilgili belediyeye bildirecektir.
4) köpeğin ölmesi halinde köpeğine ait bilgi ve belgeleri 7 gün içinde ilgili belediyeye teslim edecektir.
5) mesken dışında dolaştırılan hayvanların dışkılarını temizleyecektir.
6) köpeğin üzerinde belli bir uzaklıktan görülebilecek şekilde tasarımlanmış ve geceleri yansıtıcı özelliği olan bir tasma takılacak ve tasmaya bağlı kayış yerine zincir kullanacaktır.
7) köpeğin gezdirilmesi sırasında dayanıklı malzemelerden yapılmış ağızlık takacaktır.
8) binada tehlikeli bir köpek olduğunu belirten uyarı levhaları köpeğin olduğu binanın tüm giriş yerlerine asacaktır.
9) köpek; binanın içinde veya dışında kapalı bir alanda olduğunda, kaçamayacağı ve binaya gelen ziyaretçilere zarar vermeyeceği bir şekilde barındıracaktır.
10) tüm veteriner kliniklerine bakım ve tedavi amaçlı gelen tehlike arz eden köpeklerin veteriner hekimler odası tarafından ilgili valiliğe yazılı olarak bilgi verilmesi gerekmektedir."

sonradan ek düzenlemeyle dogo argentina ve fila brasileiro da bu köpekler arasına dahil edildi.
buna göre halihazırda yaşamakta olan bu tehlike arz eden canları kurallara uygun olarak, gerekli önlemleri alarak beslemek ve barındırmak yasak değil, ama üretmek, satmak yasaktır. böylece halihazırdaki canların yaşam hakkı korunmakta, üremesi engellenmektedir.
detaylı bilgi ve devamı için ilgili başlıklara bakılmasını önermekteyim. bilhassa hayvan düşmanlarının, belki ilgili önlemleri, düzenlemeleri öğrenirseniz bir nebze de olsa kalbinizdeki bu korkunç duygudan arınırsınız.