Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

şirinevler üstgeçitte bekleyen karizma kedi - 2.


en kısa zamanda iyi kalpli birisi tarafından sahiplenildiğine dair haber almayı beklediğimiz, bir sonraki resminin altından yağmur suları akarken, tehlikelere açık bir şekilde çaresizce oturup beklerken değil, sıcak bir yuvada bir kanepe tepesinde veya bir bahçede korunaklı bir bölgede, bir kutu içinde özetle daha iyi bir durumdayken çekilmiş olmasını dilediğimiz yavrucak.
akıllara şöyle bir düşünce gelebilir: her gördüğümüz sahipsiz hayvanı sahiplenecek miyiz? bu mümkün mü?
değil, maalesef mümkün değil.
bu canın sahiplenmesi şu açıdan önemli, bu ve bu gibi yavrucakların diğer sahipsiz sokak hayvanlarından farkı şu: bazı canlar maalesef insana alışık yavrular, insanı maalesef tehlikeli olarak görmüyorlar. dolayısıyla insana alışık ve insanı tehlikeli olarak görmeyen canların yaşamı daha fazla tehlikede. insana alışık olmaları da çoğunlukla sokaklara terkedilmeden önce zaten insanlarla birarada yaşamış olması veya sokakta doğup büyüse de bir şekilde bazı insanların yiyecek v.s. vererek kendilerine alıştırmış olmasından kaynaklanabiliyor.
insandan kaçan, insanın ne kadar tehlikeli bir mahluk olabileceğinin farkında olan canlar için insandan kaynaklı tehlike ihtimali daha az, bu tür canlar daha fazla güvende insan zulüm ve şerrine karşı diyebiliriz.
bu nedenle, insana alışkın, insandan korkmayan, insanın ne denli tehlikeli olabileceğinin farkında olmayan canlar bir an önce güvenilir bir yere alınmalı, bu canlar zaten kolayca kucağa geldiğinden hemen bulundukları yerden alınarak, sahiplendirilmeli, sahiplendirilemiyorsa da en azından gözetilebileceği, bakılabileceği bir bölgeye bırakılmalı - örneğin yaşamakta olduğunuz sokağa, bahçenize v.s.
bu yavrucak daha önce de belirttiğim gibi bana endişe verici bir şekilde ufuk günaydın'ın başını ezmek suretiyle öldürdüğü yamuk adlı kediciği hatırlatmaktadır her yönüyle.
yamuk kedi de insandan korkmuyordu, insana alışıktı ve bir insanın verebileceği zararın, yapabileceği vahşetin farkında değildi. bu nedenle bu şahıstan kaçmamış, kutuya sığınıp o dehşet verici sonunu beklemişti.
bu yüzden nerede insandan korkmayan, yaklaşıldığında kaçıp canını kurtarmaya çalışmayan bir sahipsiz sokak hayvanı görsem akibetinden endişe eder, güvenli bir bölgede değilse güvenli bir bölgeye kavuşmasını sağlarım.
bu canın da aynı vahim akibete uğramamasını isteyen, kalbinde hayvan sevgisi olan birilerinin bu canı sahipleneceğini ve bu canın iyi haberlerini alacağımızı umut ediyorum.