Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

TECAVÜZ MAĞDURU AYŞA KÖPEĞİN İLK DURUŞMASI - 3. ve 4. Yazılar


9 gün sonra, salı günü, 21.02.2012 tarihinde gerçekleşecek, geniş katılımlı olmasının hayvan hakları adına son derece faydası olacağı apaçık ortada bulunan duruşma.
toplumun hemen hemen her kesiminde hayvanlara yönelik tecavüz, şiddet, kötü muamele, öldürme, işkence v.s. gibi acımasız bizlere göre suç, mevzuata göre maalesef kabahatlerde yoğun tepki oluşmakta, bu tür olaylar herkesin vicdanını sızlatmakta, her orta zekalı, makul ve normal insanın çeşitli şekilde tepkisine mazhar olmaktadır.
örneğin, sözlükte de sıklıkla hayvan haklarına yönelik somut ihlal olayları başlıklaştırılmakta ve bu başlıkların altına onlarca entry girilerek, tepkiler belli edilmekte, toplumsal bilinç oluşturulmaya çalışılmaktadır. bu doğal olarak son derece faydalı bir davranış biçimidir. bu tür vahşet olaylarını onaylayan, takdir eden kimse olmadığını görmek* sevindiricidir.
buna ilaveten, bu tür tepkilerin amacına ulaşması için yapılması gereken sadece bu tür fiillere karşı tepki söyleminde bulunmakla yetinmemek, eyleme de dökmektir.
özetle, sözlükte hayvan hakları ihlallerine yönelik somut olay başlıkları açıldığında başlığı açan ve başlık latına entry girenlerin yapması gereken bu tür olayları duyurmakla kalmamak, bu olaylara karşı topluma izleyebileceği hukuki yolları da göstermektir. bir olayı duyurduğumuzda izlenmesi gereken yolları belirtmez, sadece olayı duyurmakla kalırsak eksik işlem yapmış oluruz. doğru olan davranış, izlenebilecek hukuki yolu mutlaka göstermektir.
yani, bu olaya üzüldük, tepkimizi söylem olarak belirttik, burada bırakmamalı, devamını getirmeli, eyleme geçmeliyiz.
bu da ilgili olayı yetkili mercilere şikayet ederek mümkün olur.
devamında ise yaptırım uygulanıp uygulanmadığını takip etmek gerekmektedir.
sahipli hayvanlara yönelik olaylarda yetkili merciler - mahkemelerdir. mahkemelerde açılan davaları takip etmek, duruşmalara katılmak son derece önemlidir.
sahipli hayvanlara yönelik ihlallerde zaten sahipli hayvanın sahibi şikayetçi olur, dava açılır ve biz hayvan hakları savunucularının yapması gereken duruşmalara giderek o hayvan sahibinin hak aramasına destek vermektir. ufuk günaydın'ın duruşmaları.
yine bu başlıkta belirtilen ayşa köpek'in duruşmaları gibi.
sahipsiz hayvanlara yönelik ihlallerde ise yetkili merciler- söz konusu ihlalin gerçekleştiği ildeki `il çevre ve orman müdürlüğü`dür. sahipsiz hayvanlara yönelik ihlallerde her insan söz konusu olayın gerçekleştiği ilin çevre ve orman müdürlüğüne telefon, faks, email ve yazılı yollarla başvuruda bulunarak yaptırım uygulanmasını talep edebilir.

tecavüze uğrayan binlerce candan birisi olan ayşa köpek'in durumuna sadece üzülmekle yetinmek vicdanınızı sızlatıyorsa, eylemde bulunmak istiyorsanız, 21.02.2012 tarihli duruşmaya katılın, zavallı köpeciğin hakkını çok sayıda arayan olduğunu herkese gösterin.

yer: istanbul kadiköy 6.asliye ceza mahkemesi
tarih: 21 şubat 2012 salı
saat: 09:30

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

21.02.12 tarihinde gerçekleşmiş, sanık ş.ş. ve müdafiinin katılmaması ile sonuçlanarak, 31 mayis 2012 tarihine ertelenmiştir.
ikinci duruşmaya katılmak isteyenler için bilgi:
31 mayıs 2012
saat: 10:30
yer: kadiköy 6. asliye ceza mahkemesi (kadıköy nikah dairesi karşısı)
(bkz: tecavüz mağduru ayşa köpeğin ikinci duruşması)

bu arada kedi yamuk'un katil zanlısı ufuk günaydının 8. (sekizinci) duruşması 17 mayıs 2012 tarihinde yapılacaktır, can dostlarımızın hakkını aramak isteyen, duruşmalarını takip eden, katılacak olan çok sayıda gerçek insana duyurulur.