Öne Çıkan Yayın

TAVŞAN - YERYÜZÜNDE YARDIMA EN FAZLA MUHTAÇ OLAN CAN

mezbaha - ölümü farkeden tavşancanın acı ve korku dolu bakışları. ölmek istemiyorlar, yaşama isteğine sahipler, öleceklerini hissedinc...

2 Haziran 2012 Cumartesi

TERK EDİLEN HAYVANLARIN İNTİHAR ETMESİ - 1. Yazı


kedi/köpek/tavşan/hamster/kuş gibi canların çok sevdiği can dostu tarafından terk edilince yemek yemeği ret ederek, kendilerine zarar vererek, depresyona girerek intiharı seçmesi sorunu.
sokaktan veya barınaklardan sahiplenmek yerine, cins hayvan sahibi olmak sevdasıyla pet shop'a giden, buralardan binlerce dolarlık cins hayvanlar alan, en ufak bir sorunda aldıkları hızla can dostlarını terk edenler yüzünden barınaklar bu tür hayvanlarla tıka basa doludur. sahipleri tarafından barınaklara terkedilen hayvanlardan çoğu depresyona girerek yemeden içmeden kesilir, bu şekilde sahibinden ayrıldığı için intihar yolunu seçer. bir çoğu çok sevdikleri vefasız, merhametsiz dostları tarafından terk edilmenin verdiği dayanılmaz acıyla depresyona girer, bir kısmı girdiği bunalım sonucunda alınan her türlü önleme, takılan yakalıklara rağmen el ve ayaklarını ve vücudunun çeşitli bölgelerini ısırarak, kopararak kendi kendine zarar vermek suretiyle ölmeyi seçer, bir çoğu sıcak yuvadan, kanepelerin tepesinden, ilgiden, sevgiden ayrılıp beton ve demirden oluşan barınak hücrelerine konulmanın, sevgisizlik ve ilgisizliğin sonucunda hastalanarak ölür. bir çoğu da barınaklardaki mama, aşı, tedavi eksiliği nedeniyle veda eder bu dünyaya. tüm bu olumsuz ve "insan"ın yüreğini dağlayan acı olaylar sırf kadir kıymet bilmez, zalim şahıslar tarafından umursamadan terk edilmeleri nedeniyle gelir bu canların başına.

barınaklara gitmeyen, sadece buraların hayvan barındırılan yerler olduğunu bilen insanlar için barınaklar kedi, köpek oteli olarak görülmektedir. bu nedenle terketmeye karar verdikleri dostlarını barınaklara bırakmakta bir beis görmezler, çok iyi bakılacaklarından emindirler zira. azıcık vicdan sahibi olanlar terketmek üzere getirdikleri can dostlarını, barınağı iyice gezip, buralardaki hayvanların halini gördükten sonra bırakmaktan vazgeçip, geri götürmektedirler. çoğunluğu ise ne olursa olsun, bırakırsa ertesi gün, aylarca, yıllarca baktığı can dostunun büyük bir ihtmalle öleceği, barınak gönüllüsü tarafından söylenmesine rağmen kararlıdır o canlıyı ölüme terketmeye, bırakır gider, arkasına bile bakmaz. yıllarca birlikte yaşadığı 14 yaşında kedisini evlenince eşi istemiyor diye terkeden, acilen bu kediye yuva arayan, bulamazsa sokağa bırakacağını belirten yaratığın duyurusunu okumuştum bir süre önce. barınaktan sahiplendiği köpeği, "bu havlıyor", "tüy döküyor" gibi saçma bahanelerle ertesi gün geri getirenleri de biliyoruz.

aşağıdaki haberde de yine cinsçiliğe karşı olduğumdan cinsini burada belirtmeyeceğim cins bir hamile köpek vefasız, ihmalle ölüme sebebiyet veren, yeni düzenlemelerin yapılması halinde hapis cezası ile cezalandırılacak olan, şimdi ise h.k.k. kapsamında idari para cezası bile uygulanmayan zalim tarafından terk edilen, terk edildiği için yemeden içmeden kesilen, bebeklerini doğurduktan bir kaç gün sonra her türlü tedbire, serum, zorla besleme v.s. gibi çabalara rağmen intihar eden canı görüyoruz. linkteki resimlerden zaten bu canın nasıl büyük bir acı içinde olduğu, terk edilmiş olmanın verdiği acıyla depresyona girdiği ve ölmeye hazırlandığı apaçık görülüyor.
terk etmek gibi ihmalle ölüme sebebiyet verme ile eşdeğer bize göre suç, mevzuata göre kabahatin son kurbanının resimleri ve yavrucakların yaşaması için gerekli yavru köpek sütü yardımında bulunmak için bilgi edinmek isteyenlere yönelik link:

sahiplendiğimiz, sorumluluğunu aldığımız canları terk etmeyelim, terk edeceksek, "alerji" ve "astım" sorunu yaşayacaksak, o güzelim tüylerinden rahatsız olacaksak hiç sahiplenmeyelim!

unutmayalım! terk edilmek tüm canlılara aynı acıyı verir! bu videoyu izleyip bir az olsun vicdan denen olgudan haberdar olmak için:


.