Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

TÜRKİYE'DEKİ HAYVAN TECAVÜZCÜLERİen iyi ihtimalle binde birinin medyaya yansıdığı, milyonda birinin de hukuki takibinin yapıldığı makul, orta zekalı ve normal her insanın algılamakta zorlandığı, son derece yaygın olan ve yoğun olarak gerçekleşen dehşetengiz olayların failleri.
bunlardan birisi de tülin palay elmasoğlu isimli gerçek insanın bakıp gözetmekte olduğu ayşacan'ı sürükleyerek götürüp arabası ile kaçıran ve çok sayıda hayvan haklarına duyarlı gerçek insanın çabaları ile harekete geçen polisin suçüstü yakaladığı ş.ş.dir.
ilgili başlık altında da belirttiğim gibi bana göre en iyi ihtimalle 3 yıl hapis cezası alacak olan bu ş.ş. gibi sapık zihniyetlilerin şerrinden küçük çocuk ve sahipsiz sokak hayvanlarının korunması için isminin kısaltmaya gidilmeden tam olarak yazılması, duyurulması gerekmektedir. böylece hem toplum vicdanında yargılanmaya devam eder, hem de masum canlar bu şahıstan uzak tutulur.
örneğin, abd'de ve ab ülkelerinde pedofillerin isimleri bölge sorumlularında bulunuyor, yani diyelim ki, x bölgesinde ev kiralayacak yada alacak olan kimse rahatlıkla o bölgede pedofil yaşayıp yaşamadığını öğrenebiliyor. böylece çocuklarını koruma altına alabiliyor. türkiye'de de benzer uygulamaya gidilmesi bu tür hayvan ve çocuklara yönelik cinsel saldırı suçu işleyenlere karşı toplumun gerekli önlemleri almasını sağlayabilir. aksi takdirde, örneğin yan komşusunun hayvana tecavüzden suçlu bulunduğunu bilmeyen komşunun hem can dostunu, hem de çocuğunu bu sapığın şerrinden koruyabilmesi mümkün değildir.
benzer olay, türkiye'de, bir köyde hayvanlara tecavüz etmesi ile bilinen ve herhangi bir yaptırım uygulanmayan "dayı"nın 5 yaşındaki masum yavrucağa tecavüz etmesi şeklinde gerçekleşmişti.
sadece hayvanseverlerin, hayvan haklarına duyarlı insanların ve hayvan hakları savunucularının değil, toplumun tamamının hayvana tecavüzü suç olarak algılaması ve insana yönelik tecavüz suçundan farklı olmadığını anlaması son derece önemlidir, hem hayvanların hem de insanların bu sapıkların zulmünden, saldırısından korunabilmesi bakımından.
hayvana tecavüz suçu kesinleşmiş olan, hüküm giymiş bulunan tüm sapıkların isimlerinin deşifre edilerek listelenmesi yine amacauygun olacaktır.