Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ufuk günaydın - 10.

bir hayvanı zevk için, canavarca bir hisle, işkence ederek öldürmek suretiyle suç işlemiş olmasının yanısıra, inancıma göre aynı zamanda bir canlıyı öldürmüş olduğu için çok büyük bir günah işlemiş olan, bu dünyada, işlediği suçun ağırlığıyla orantısız olarak maksimum 3 (üç) yıllık bir hapis cezası alacak olsa da, öbür dünyada cezasını katbekat fazlasıyla alacak olandır. zira, "bir insanı öldüren, tüm insanlığı öldürmüş gibi olur", buna atıfta bulunursak "bir canlıyı öldüren, tüm canlıları öldürmüş gibi olur".
her zaman belirtildiği ve herkesçe bilindiği gibi, kedi yamuk'un sahipli olması hasebiyle bu insanlık defosuna karşı 3 yıl hapis istemiyle ceza davası açılabilmişti. kedi yamuk'un sahipsiz olması halinde bu kedi düşmanına karşı hapis istemiyle dava açılamayacak, cüzi tutardaki idari para cezası ile kurtulacaktı, işlediği suç sabıkasına geçirilmeyecek, böyle bir suç işlememiş gibi, yüreği her türlü canlıya karşı sevgi ve şefkatle dolu olan, bir karıncayı bile incitmekten korkan diğer insanlarla aynı temizlikte bir sicile sahip olacaktı. şimdi ise 30 haziran 2011 tarihinde izmir adliyesinde yapılacak olan duruşmada muhtemelen - beklentimiz, çabalarımız, temennimiz ve dualarımız bu yönde - 3 yıl hapis cezası alacak ve para cezasına dönüştürülmeyecek böyle bir hapis cezası mahkumiyetle sonuçlanacak, adli siciline de sabıka notu olarak düşülecektir, yani özetle gecenin bir yarısı uyumakta olan yarı felçli, dişsiz, yaşlı, zayıf kediciğin başını ayakları ile ezerken, bundan dolayı hiç bir ceza almayacağını düşünen, bir canlıyı öldürmenin cezası olmadığına inanan bu kedi katili sabıkalı olacaktır. bir işe girmek istediğinde, bir başvuru yaptığında adli sicil belgesi istenecek, bu yaratığın da getirdiği belgede bir kedinin canını, ufacık ve hasta bedenini, felç olduğu için yamuk olan boynunu ayaklarıyla ezmek, şiddet ve işkence uygulamak suretiyle öldürmek şeklinde ortaya çıkan suçu yer alacaktır.
duruşma tarihi: 30 haziran 2011
sahipsiz hayvanlara yönelik işlenen suçların kabahatler kanunu kapsamında bulunan h.k.k.da değil, sahipli hayvanlara yönelik işlenen suçlar gibi t.c.k. -da yer alması için hayvan hakları savunucularının göstermiş olduğu çaba tuna arman önderliğindeki sanatçı grubunun başbakanla 1,5 saatlik görüşme yapması ve bu görüşmede kendisinden "seçimden sonra sahipsiz hayvanlara yönelik işlenen suçların kabahatler kanunu kapsamından çıkarılarak t.c.k. kapsamına alınacağına yönelik" söz alınmasıyla sonuçlanmıştı. şimdi yeni kurulacak olan hükümetin, vermiş oldukları sözü tutarak artık daha fazla geç kalmadan, bir an önce, evleviyetle gerekli düzenlemeleri yapması ve sahipsiz hayvanlara yönelik işlenenen suçları t.c.k kapsamına getirmesi gerekmektedir. hayvan hakları savunucuları olarak canlarımız için hukuki düzlemde vermekte olduğumuz mücadele gereği bu hususa her zamankinden daha fazla önem vermemiz ve bu sözü yerine getirmeleri için baskı uygulamamız gerekmektedir.
sahipsiz hayvanlara yönelik işlenen suçlar t.c.k. kapsamına alındığında olacaklar: sokakta yaşamakta olan, ister gözetimimiz altında olsun, ister olmasın, her canlıya yönelik yaralama, şiddet, kötü muamele, işkence, tecavüz, zehirleme, trafik kazaları gibi olaylarda artık bu suçları işleyenlere idari para cezası değil, adli para cezası ve hapis cezası müeyyideleri uygulanabilecek, işlediği suçlar adli sicillerine geçirilecektir. özellikle trafik kazalarında insan görünümlü canavarların zavallı hayvana çarparak ölümüne, yaralanmasına, sakat kalmasına v.b. sebebiyet vermesine rağmen kaçıp gitmesi, çoğu zaman bu eylemin cezası olduğunu bile bilmeyen görgü şahitlerince şikayet edilmemeleri gibi durumlar tamamen ortadan kalkacak, aynen insana çarpmış gibi ilgili şahsı polise bildirerek hapis cezası alması sağlanabilecektir.
ben, hayvanlara yönelik yasaklardan, yalnızca h.k.k. madde 14 - de belirtilenlerin değil, hayvanları koruma kanununun diğer maddelerinde düzenlenen, etik kurulun izni olmadan canlı hayvan deneyleri yapanların, tıbbi gerekçelerle değil, zevk için hayvanlara kulak, kuyruk kesimi yapanların, köpek dövüşü yapanların da yine idari para cezası gibi gülünç cezalar değil, adli para cezası ve hapis cezası almaları için bu kanun kapsamından çıkarılarak t.c.k. kapsamına alınmaları gerektiğini düşünmekteyim, staj bitim çalışmasını hayvan hakları konusu üzerine yapmış, uzmanlık alanı hayvan hakları mevzuatı olan bir hukukçu olarak.
not: normalde meslek belirtmem, bu entryde belirtme nedenim toplum ve yetkili kurumlar nezdinde ekşisözlüğün referans alınması ve ciddi bir başvuru kaynağı olması hasebiyle bu başlığı okuyacak olanların bu görüşün bu alanı bilen bir hukukçuya ait olduğunu bilmesi içindir.
kedi yamuk'un sahibi olduğunu bildirerek, bu zavallı kedinin hakkını hukuki yollarla arayarak, bu caninin ceza alacak olmasına neden olan gerçek insan:
(bkz: ahmet hüsnü arda baran)