Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ufuk günaydın - 13.

işlediği suçu ikrar etmesine, görsel delillere, yamuk kedi'nin aşı karnelerine, otopsi raporlarına, özetle toplanan onlarca delile rağmen, olay tarihinden itibaren 1 (bir) yılın tamamlanmak üzere olmasına rağmen, hakkında bir türlü adil bir karar - kamuoyunun beklediği şekilde - siciline de işlenecek olan 3 yıllık bir hapis cezası - verilemeyen, sanki bir canlının canını, başını ayaklarıyla ezmek, işkence etmek suretiyle, canavarca bir hissle, zevk alarak alan o değilmiş gibi, sadece idari para cezası ödeyerek kurtulan, kendi "yaşamına" ve "eğitimi"ne devam eden mutlu mesut şüpheli.
bilindiği üzere bu şüphelinin 3. duruşması da sonuçlanamadı, bir karar çıkmadı, videodaki şahsın o olup olmadığının belirlenmesi gerektiği kararıyla aralığa ertelendi. ikrar - ceza hukukunda yeterli olmayan ama buna rağmen önemli bir delildir. bu şüpheli de suçunu ikrar ederek detaylarıyla o menfur olayı anlatmıştır. yani, her hukuk bilgisi olan/olmayan her insanın kolayca anlayacağı üzere yukarıda belirttiğim deliller böyle bir suç hakkında karar verilmesi için yeterlidir. çünkü, her ne kadar bizim için değerli olsalar da maalesef canlarımız ceza hukuku nezdinde mal olarak görülmekte, bu şüphelinin işlediği iddia edilerek yargılandığı suç da mala zarar suçu olmaktadır. canlarımız maalesef ceza hukukunda mal olarak görülmektedir o da eğer şanslılarsa, bir sahipleri varsa. bir sahipleri olmayan, sahipsiz sokak hayvanları ise sahipli mal olarak bile değerlendirilmemekte, bu canlara karşı işlenen fiiller (suç da değil, fiil) kabahatler kanunu kapsamında değerlendirilerek bu faillere idari para cezası verilmekte, söz konusu fiil de sicillerine işlememektedir. her zaman belirtildiği üzere bu haksızlığın giderilmesi, sokak hayvanlarının da ceza kanunu kapsamına alınması için kanun koyucuya baskı yapmak, kanun koyucunun yanına bizzat gitmek, telefon açmak, faks çekmek, email yollamak, sözlükte bu hususta çalışmalar yapmak elzemdir, önemlidir.
bu kedi katilinin 3 (üç) yıllık bir hapis cezası alarak hakettiği üzere özgürlüğünden mahrum bırakılması, siciline bir kara leke gibi söz konusu suç kaydedilmesi, kedi yamuk'un kaldırımlarda akan kanının yerde kalmaması için, yamuk kedi'nin resmine boğazı düyümlenmeden, gözleri dolmadan bakamayan duyarlı insanların gözyaşlarının dinmesi için bu olayı unutmayalım, kamuoyu oluşturmaya devam edelim.
başı ezilerek öldürülen, dişsiz, yaşlı, yarı felçli yamuk kedi: