Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ufuk günaydın -3. ve 4.

sahipsiz hayvanlara yönelik işlenen suçların kabahatler kanununun kapsamından çıkarılıp, t.c.k. kapsamına alınması durumunda canlara yaptığı eziyetlerden idari para cezası ile kurtulamayacak olan şüpheli.
----------------------------------------------------------------------------------------------
fail ve mağdurdan oluşan bu şiddet olayında failin hayatının zindana dönüştüğünden, faile abartılı toplumsal linç uygulandığından endişe edenlere, failin gayet mutlu mesut yaşamına devam ettiğini, ankarada olayların ilk çıktığı zamanda sözü edilen aile hamburgercisinde muhtemelen hamburgerlerini satmaya devam ederek para da kazandığını, tek bir insan evladı tarafından kendisine en ufak bir zarar verilmediğini, bir canın hayatını almasına rağmen kendi çer-çöp hayatına devam ettiğini bildirmekten hiç memnun olmadığım şüpheli. olayın failine hiç bir zarar gelmedi merak etmeyin, tek zarar mağdur yamuk'a geldi.

yarı felç olduğu için adına yamuk denilen, dişsiz, engelli, tam da uyku mahmuru olduğu, kendisini savunamadığı bir anda başı ezilerek, azap içinde öldürülen, kanı kaldırımlardan akıp giden yavrucağa oldu tüm zarar.
onu bu şekilde öldüren kedi düşmanı ise olayın ertesinde, zavallı kediciği olay gününe kadar koruyup gözeten büfe sahibine laf atacak kadar korkusuzdu. hani bu katile bir zarar gelecek diye endişe ediyorsunuz ya, hiç endişelenmeyin işte, gördüğünüz gibi kendisinin herhangi bir korkusu yok bu konuda, olayın olduğu bölgede bile etrafındakilere laf atacak kadar rahat bir gözüdönmüş.
olayın yaşandığı dönemde çaylaktım, sadece girip girip entryleri okuyabiliyordum. o an yazar olup buraya entry girmeyi ne kadar çok istediğimi bilemezsiniz. bazen iki ay yeni entry girilmediği oluyordu bu başlık altına, böyle durumlarda çok üzülüyordum, artık unutuluyor diye. kendi kendime söz verdim, yazar olduğumda sürekli buraya entry girerek olayın unutturulmaması için uğraşacaktım. yazar olduğumda da ilk entrym bu kedi düşmanıyla ilgili oldu. o anda benden daha mutlu bir insan varmıydı bilmiyorum.
bu arada adımız hayvansever değil, her birimizin farklı adı var, her insan gibi. yalnız hayvan hakları savunucuları olarak ortak bir paydada birleşiyoruz. hayvanlarla insanların eşit olduğu bir paydada.
bu hayvan düşmanına bir zarar gelebilir diye endişelenlere bir de şunu hatırlatırım, bu olay nedeniyle ne kadar kızgın olursa olsun, hiç kimse bu katile bir zarar vermez, çünkü bu katil bir insan, bu katile yönelik işlenecek suçlar da t.c.k. kapsamında değerlendirilir. yani hapis, ağır hapis, müebbet hapis gibi cezaları var, bir hayvana yönelik işlenen suçlardan farklı olarak. sahipsiz hayvanlar ise hala ısrarla kabahatler kanunu kapsamında değerlendirilmektedir, bu katiller sahipsiz hayvanları öldürse de, şiddet de uygulasa, tecavüz de etse, en fazla sokağa tükürenle aynı idari para cezasını alırlar. işte bu sebeple tüm hayvan hakları savunucuları olarak hayvanları koruma kanununun kabahatler kanunu kapsamında çıkarılıp t.c.k. kapsamına alınması için uğraşıyoruz. bir daha bu yavrucaklar eziyet görmesinler diye, şiddet ve tecavüze uğramasınlar diye.
bir daha ufuklar yamukları ayaklarının altına alıp ezmeden önce hapis cezası alabileceklerini düşünüp bundan vazgeçsinler diye.