Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ufuk günaydın - 5.

büfe sahibi ahmet hüsnü arda baranın gözetip koruması, beslemesi, kısırlaştırması, tedavi ettirmesi, özetle sahip çıkması sayesinde sahipsiz sokak hayvanı olarak değil, sahipli hayvan olarak değerlendirilmiş olan kedicik yamuk'u işkence ile öldürdüğü için 12 nisan 2011 tarihinde izmir'de yargılanacak olan hayvan düşmanı. kedicik bu iyi kalpli büfe sahibi tarafından gözetilip korunmasaydı, sahipsiz sokak hayvanı olarak değerlendirilecek ve de bu olayın faili kapalı yerde sigara içenle aynı muameleye tabi tutularak, idari para cezası ile olaydan kurtulacaktı. bu da, hayvanları koruma kanununun kabahatler kanunu kapsamından çıkarılıp, t.c.k. kapsamına alınana kadar, sokaklarda yemek vererek baktığımız, koruyup gözetlediğimiz sahipsiz sokak hayvanlarının sahibi olarak değerlendirilmemizin önemine vurgu yapmaktadır. sokaklarda baktığımız sahipsiz hayvanların başına bu tür olaylar geldiğinde faillerin idari para cezası ile kurtulmasını istemiyorsak, belediye veterinerliğinden bu sokak hayvanları için karne çıkarttırmamız yeterli olur. elimizde bu sokak hayvanlarının karnesinin olması durumunda, bu hayvanların sahibi olarak haklarımızı t.c.k. kapsamında arayabiliriz. sadece işkence edilme, öldürülme, yaralama, tecavüz gibi olaylarda değil, yoğun olarak karşılaştığımız araba ile çarpıp kaçma, zehirleme gibi olaylarda da sokaklarda baktığımız canların haklarını hukuki yollardan arayabiliriz.
ama, her halükarda en kalıcı ve en kapsamlı çözüm, hükümet yetkililerinin hayvan hakları savunucusu sanatçılarla düzenlenen toplantıda seçimden sonra yapılacağı kaydıyla, kesin söz verdikleri gibi, hayvanlara yönelik işlenecek suçların kabahatler kanununun kapsamından çıkarılması, tamamen t.c.k. kapsamına alınmasıdır.
bilindiği gibi, sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik işlenen suçlar - hayvanları koruma kanunu kapsamındadır, yaptırımı - idari para cezasıdır, suç sabıkaya işlenmez, sahipli hayvanlara karşı işlenen suçlar - t.c.k. kapsamındadır, yaptırımı - adli para cezası, hapistir, suç sabıkaya işlenir.