Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Vejetaryen Mutfağı - 1. Yazı

vejetaryen yemeklerinin yanısıra vejetaryen içecek ve tatlılarını da barındıran, vejetaryen yaşam tarzının en önemli parçası.
bu mutfak lakto, ovo gibi vejetaryen beslenme çeşitlerini de kapsamaktadır.

(bkz: vejetaryen/@earthlings)

vejetaryen mutfak sanıldığının aksine oldukça geniş yelpazeye sahiptir yemek, salatalar, tatlı ve içecekler adına.
örneğin rus mutfağında salata, çorba, tatlı, hamurişi gibi unsurların çok çeşitli olması hasebiyle, şahsen ben vejetaryen beslenmede rus mutfağından geniş ölçüde yararlanmaktayım.
sağlıklı, damak tadına uygun ve lezzetli beslenme, iyi bir araştırma ve çeşitliliğe önem vermek suretiyle vejetaryen mutfağında evleviyetle sağlanmaktadır.
bu başlık altında bu mutfaktan örnekler paylaşarak hem mevcut, hem de potansiyet vejetaryenlere* alternatifler önereceğim inşallah.
bir kaç örnek:

pancar paşteti

bu paştet mayonez içermesi hasebiyle lakto'lara uygundur.
pancar kabuklu olarak haşlanır. kabuğu soyulduktan sonra soğutulur. soğumuş pancarlar blendırdan geçirilir. bir avuç ceviz yine blendırdan geçirilip bu karışıma ilave edilir. pancar adediyle uyumlu olarak bir kaç sarmısak da yine blendır veya rende ile ufalanır. hepsi bir araya getirildikten sonra mayonez ilave edilip, iyice karıştırılır.
çok güzel renkli bir yiyecek elde edilir. bu yiyecek tek başına tüketilebilir çeşitli ekmeklerle.

diğer örnek:
vinegret

barbunya, pancar, patates, havuç ayrı ayrı haşlanır. pancar, patates ve havuçların kabukları soyulup soğumaya bırakılır. salatalık turşusu, maydonoz, yeşil soğan doğranır. soğumuş patates, pancar ve havuçlar bir cm. küpler şeklinde doğranır. doğanmış tüm malzemeler karıştırılır. en son zeytinyağı ilave edilip iyice karıştırılır.
yine bu vejetaryen salata tek başına tüketilebilir, oldukça doyurucudur. kocaman bir kapta yaparak tüm ailecek tüketebilirsiniz.

bir diğer örnek hamurişinden: (bkz: kabak gözlemesi)