Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

yıldız tilbe'nin muhabbet kuşlarını öldürmesi

haberde sözü edilen iddia gerçeği yansıtmakta ise, bu durumda her zamanki gibi biz hayvan hakları savunucularına göre hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi suçunu, halihazırdaki mevzuata göre kabahatini oluşturmakta ve il orman ve su işleri müdürlüğü tarafından ilgili başlık altında belirttiğim yaptırımların uygulanmasını gerektirmektedir.
iddia doğruysa, bu durumda bu şahsın çevresindekilerin hayvan hakları hususunda bilinçli olması, bu şahsın zavallı kuşları aç susuz bırakmasının hayvana bizzat sahibinin h.k.k. madde 14-de belirtilen yasak eylemleri yapmak suretiyle eziyet etmek kabahatini oluşturduğunu bilmesi, bu korkunç olaya müdahale ederek bu aç susuz bırakılarak öldürülen canların kurtarılmasını mümkün kılardı. evcil hayvan sahibi insanların kendi hayvanına aç susuz bırakarak, döverek, tecavüz ederek v.s. şekillerde eziyet etmesine dair olaylar sanılandan çok daha fazladır. bu nedenle çevremizde evcil hayvan sahiplerinin kendi hayvanına karşı bu tür davranışlarda bulunduğundan şüphelenilmesi durumunda gecikmeksizin il orman ve su işleri müdürlüğüne şikayette bulunarak canların kurtarılması gerekmektedir.
bu hususta detaylı bilgi edinmek, ilgili şikayet mercilerini ve uygulanacak yaptırımları öğrenmek için (bkz: hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi)
bu yasak tüm hayvanları kapsamaktadır, kendi eşeğine tecavüz eden embesil, koyununu yumruklayan insanlık lekesi, köpeğini boş eve terk ederek def olup giden vicdansız, kendi tavşanına niyet çektiren yaratık hep bu h.k.k. madde 14 kapsamındadır. bu tür ve benzer vakalarla karşılaşılması halinde müdahale ederek, hayvanları kurtarması için müracaat edilecek olan mercii eski adıyla il çevre ve orman müdürlüğü, yeni adıyla il orman ve su işleri müdürlüğüdür.
(bkz: niyet tavşancılığının yasak olması),
(bkz: manisa'da boş eve terk edilen köpeklerin ölmesi),
kendi hayvanına adeta bir malmış gibi davranarak eziyet eden, öldüren, işkence eden şahıslara uygulanan yaptırımları adil bulmuyorsanız, bu durumda yapılması gereken hayvanları koruma kanununun tck'ya alınması sözü veren hükümet yetkililerine her yoldan baskıda bulunmak, böylece bu tür insanların tıpkı insana yönelik işlemişler gibi bu eylemlerinden ötürü daha ağır yaptırımlara tabi kalmalarını sağlamaktır.