Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

benden başka Tanrın olmayacaksenin tanrın benim, benden başka tanrın olmayacak şeklindeki on emrin ilki ve kieslowski'nin oyunculuk, yönetmenlik, müzik gibi bilumum açılardan en iyi yapıtı.
dekalog 1 veya dekalog jeden her açıdan olağanüstü bir filmdir. her filme spoiler verilir, bu filme verilmez mantığıyla spoiler'dan kaçınarak izlemeyen herkese izlemesini öneririm.
filmin orijinal dili olan lehçe, altyazılı olarak izlenmesi gerekmektedir, filmi tam olarak algılayabilmek, hissedebilmek için.
rusça bilen biri çoğunlukla anlayabilmektedir lehçeyi de. lehçe ve diğer slav dilleri ile rusça arasındaki benzerlik, örneğin azerice ile türkçe arasındaki benzerlik kadardır. slav dil grubundan bir dil bilen diğerlerini de anlayabiliyor kısmen.buradan lehçe, ingilizce altyazılı olarak izlenebileceği gibi, çeşitli film izleme sitelerinde yine lehçe, türkçe altyazılı olarak da izlenebilir.
ilaveten, inançsız olan kieslowski'nin inancı bu kadar güzel anlatabilmesi de kendisinin en iyi yönetmen olması ile açıklanabilir.

 dekalogların tamamının yer aldığı bu sitede, dekaloglar arasında özellikle öne çıkan ikisi, 1. ve 2. dekaloglar muhteşem olup, tanrı inancının en iyi yansıtıldığı eserler olma özelliliğini kendilerinde barındırmaktadırlar.
dekalog 1'in müziği yine diğerleri içinde en güzeli olmakla birlikte, zbigniew preisner'in şaheseridir.
dekalog 1'in müziğinin de yer aldığı diğer çalışmalarından örnekler için: