Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Hayvan Barınağı

zaten normalde de canlara karşı ilgisiz, sevgisiz olan barınak görevlilerinin, özellikle bu tür uzun bayram tatillerinde iyice ihmal ettikleri canların yaşama tutunmaya çalıştığı, ilk günlerde olmasa bile (ki, ilk gün bu canların yanında bulunulması, bu canların ziyaret edilmesi çok daha makbul bir davranış olacaktır) diğer günlerde, klişe bayram ziyaretleri bittikten sonra bile olsa zaman ayırarak, mama götürüp dağıtılması gereken yer.
götürülen mamanın dağıtılmak üzere teslim edilmeyerek, bizzat ziyaret eden şahıs tarafından dağıtılmasını önermekteyim. aç bir canı doyurmak kadar muhteşem bir duygunun olmadığını bu duyguyu yaşayanlar gayet iyi bilir. yaşamayanların da tatması için bu bayram tatilleri iyi bir fırsat olup değerlendirilerek, ziyaret edilecek yerlerin en üstüne bu barınakların yazılması gerekmektedir.
ilaveten, hayvan barınağı denilince, akla gelen bir kaç popüler ve popüler olduğu için de çok fazla mama, ilaç, aşı v.s. yardımı gören barınaklar yerine ücra yerlerdeki, adı sanı duyulmadığı için bağış da yapılmayan, ziyaret edilemeyen barınakların ziyaret edilmesi çok daha amacauygun olacaktır.
popüler barınaklara örnek: yedikule hayvan barınağı ki, yetkilisi samimi hayvan hakları savunucularından meral olcay'ın sayesinde bilinir olmuş ve hayvan barınağı denildiğinde yardım etmek isteyen insanların aklına ilk gelen yerdir. bu nedenle aklınıza ilk gelen barınağı değil, hiç gelmeyen bir barınağı ziyaret edip bağış yapın derim şahsen.
bir diğer bilinen barınak: tuzla hayvan barınağı, yine buraya da çok sayıda ziyaretçi gitmekte, bağış yapmaktadır. tabi, buralar bilinir diye hiç bağış yapılmayıp, ziyaret edilmeyecek değil. tam tersine bilinir olmaları hasebiyle çok sayıda hasta, terk edilen, tecavüze uğramış can buraya getiriliyor. dolayısıyla ihtiyaçları da had safhada oluyor. ancak, aynı şekilde yine çok sayıda zulüm görmüş canın getirildiği, ancak bilinir olmadıkları için hemen hemen hiç yardım almayan çok sayıda barınak da var.
örn. bitlis hayvan barınağı, gölbaşı hayvan barınağı - bu barınak benim en hassas olduğum yerdir, koşullarını bizzat gören, iyi bilen, çok sayıda - 3000 civarında can bulunmasına rağmen nasıl da kimsenin yardım etmediğini görmüş bulunan biri olmam, sade suya bandırılmış kuru ekmekler yerken gördüğüm canların bulunduğu yer olması hasebiyle.
http://turseng.blogspot.com/...nagi-ziyaretinden.html - bu barınaktan resimler 1 için.
http://turseng.blogspot.com/...agi-ziyaretimizin.html - bu da diğer resimler 2 için.
yine ankara'daki hayvan barınakları başlığından ankara barınaklarının adreslerini bulabilir, bu uzun bayram tatilinde ziyaret edip mama dağıtabilirsiniz.
ankara dışında bulunup gölbaşı barınağına mama bağışlamak isteyenler çeşitli pet siteleri aracılığıyla bunu yapabilirler.