Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

KEDİ YAMUK - 2.

resimlerinden ruhuma işleyen, soran, sorgulayan gözlerine bakamadığım, sonuçlanan davasının vicdanları tatmin etmeyen kararından sonra hayvan hakları iyileşene kadar bakamamaya devam edeceğimi anladığım güzelim masum can.

"t.c.k. madde 151/2 uyarınca yargılanarak alt sınırdan ceza alması uygun görülmüş bulunan kimse.
bilindiği üzere bu hükme uyan eylemi yapan sanık 4 ay ile 3 yıl arasında cezai istemle yargılanır, alt sınır 4 ay, üst sınır 3 yıldır. bu olayda sanık ufuk günaydın kedi yamuk'u bilerek isteyerek, kasten ezerek işkenceyle öldürme suçunu işlemiştir. mahkeme kararıyla suçu sabittir, karar temyiz de edilmeyecekmiş ki bana göre edilmesi gerekirdi.
hakimler olayları hukuki çerçevede kalarak hukuki bilgileriyle değerlendirir, kendi vicdani kanaatine göre karar verir. hukuk böyle öngörür, hakim yalnızca kendi vicdanına göre karar verir, bir başkasının, model insanın v.s. değil, yalnızca kendi vicdanına göre karar verir. bu nedenle sözlü sınava da tabi tutulurlar hakimlik sınavı çerçevesinde, gözlemlenirler, incelenirler, vicdani kanaatle karar vermelerine engel hal olup olmadığına bakılır, mülakatı geçmeyen çok sayıda aday vardır bu nedenle.
özetle, bu yamuk kedi veya nam-ı diğer ufuk günaydın davasının hakimi de olayı inceleyip kendi vicdanına göre karar vermiştir. 10 duruşmanın sonunda. ufuk günaydın'ın yamuk kedi'nin başını ayaklarıyla ezdiği videoyu, görüntüleri, fotoları, otopsi belgelerini, ifadeleri v.s. incelemiş, uzuuun uzuuuuuuuun düşünmüş, taşınmış, düşünürken muhtemelen kafasını da kaşımış, tüm bu düşünme, taşınma, kaşınma sonucunda ufuk günaydın'ın kendi halinde yuvasında oturmakta olan yaşlı, dişsiz, felçli kediciği işkenceyle öldürme eyleminin alt sınır olan 4 aylık hapis cezası gerektiren bir suç olduğuna kendi vicdani kanaatine göre karar vermiş. bu davanın hakiminin vicdani kanaatine göre bu eylem adli para cezasına dönüştürülemeyecek, kararın açıklanmasının geri bırakılması sonucunu doğurmayacak bir cezai müeyyide olan üst sınır - 3 yıldan oluşan bir cezai hükmü değil, h.a.g.b. sonucunu doğuracak bir alt sınır - 4 ay hapis cezasını gerektiren bir suçtur.

bu ufuk günaydın - kedi yamuk davasının sonucu olan - 4 aylık hapis cezası, 1000 tl (kedi yamuk'un yaşamının bedeli bu, neyse ki barınağa bağışlamış ahmet hüsnü arda baran) adli para cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması (ki 5 (beş) yıl sonunda ortadan kaldırılabilecek 4 aylık hapis cezası hükmü, koşullara uygun davranırsa bu suçlu) kararı - hakimin vicdanına göre alınmış bir karardır.

son olarak, alınan ve alınacak olan her türlü hukuki karar hakimlerin vicdanının aynasıdır, tıpkı bu olayda olduğu gibi.
duruşma süreci ile ilgili detaylı bilgi ve kedi yamuk davasının 10 (on) duruşmaya uzatılmasına ve bu uzatmaların nasıl ortadan kaldırılabileceğine ilişkin hususlar için: (bkz: 5 temmuz 2012 ufuk günaydın onuncu duruşması)

ek: duruşmalar ertelendikçe, ertelemeler bir birini izledikçe, içten içe bu kararın çıkacağını biliyordum, davanın gidişatından anlamıştım davanın sonunun nasıl olacağını, ama tüm bu dava sürecinde kamuoyu oluşturmak amacıyla sürekli 3 (üç) yıl hapis cezasına vurgu yaptım bilerek isteyerek, böyle olmasını çok isteyerek, umut ederek, hakimin vicdanının daha üst sınıra çıkacağını düşünerek ama öyle olmadı maalesef. özetle, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verileceğini bir süredir fark etmiş/hiss etmiş olsam da fiili durumla karşılaşmak son derece üzücü oldu kendi açımdan, doğal olarak, elbette ki, benim vicdanım bu kararı kabul etmedi, bu ve benzer - hayvan haklarını ileriye değil, geriye götürecek kararları benim vicdanım asla kabul etmeyecek. ben yine kedi yamuk'un resmine gözlerimi kaçırarak bakacak, yine yaşamı elinden dayanılmaz acılar çektirilerek alınan bu masum canın gözlerine bakmaya cesaret edemeyeceğim.
bu kararın alınmış olduğu topraklarda yaşayanlar olarak kedi yamuk'un gözlerine bakmaya hakkımız yok. hayvan hakları olması gerektiği seviyeye getirilene, iyileştirilene kadar da olmayacak.