Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

güney study'deki herkesten nefret eden dişi kedi

boğaziçi üniversitesinde eğitim gören ufuk günaydın benzeri hayvan katillerinin 2008 yılından itibaren devam ettirdiği kampüs bünyesindeki kedi köpeklere yönelik öldürme, deri soyma gibi vahşet dolu cinayetlerin haberini almış olması, muhtemelen bu embesiller tarafından eziyete ve kötü muameleye tabi tutulması nedeniyle insanlara mesafeli durarak canını, insan denen mahlukattan korumaya çalışan can.
http://www.haber7.com/guncel/haber/934049-bogazici-universitesinde-kedi-kopek-katliami habere göre 2008 yılından itibaren boğaziçi üniversitesi öğrencisi/öğrencileri/çalışanları tarafından kampüsteki canlara yönelik öldürme, işkence eylemleri devam etmektedir, bu eylemin failleri maalesef tespit edilememişler, bu nedenle sözkonusu üniversitede eğitim gören hayvan haklarına duyarlı öğrencilerin olayla ilgilenmesini, bu şahısların tespit edilmesine yönelik çalışmalarda bulunarak çaba göstermesini önermekteyim. bu şahısların kimliklerinin tespit edilmesi halinde şahsen şikayetçi olarak takip edeceğim olayı. bu aşağılıkların hayvan hakları mevzuatı gereği ilgili müeyyidelere tabi tutulmasını sağlayacak, ilaveten okulda halen öğrencilerse disiplin yaptırımının da uygulanmasını sağlayacağım inşallah.
bu tür sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik kötü muamele eylemlerinde h.k.k. md. 14'e aykırılık sözkonusu olur ve sahipsiz canlara yönelik hukuka aykırılıklar tck değil, h.k.k. (dolayısıyla kabahatler kanunu) kapsamında yer aldığından hapis veya adli para cezası değil, idari para cezası uygulanacaktır. bu durumu adil ve hakkaniyetli bulmayarak sahipsiz canlara yönelik kötü muamele eylemleri de tck kapsamında değerlendirilmeli diyenler için: (bkz: hayvanları koruma kanununun tck'ya alınması)

sahipli hayvana üçüncü kişiler tarafından kötü muamele sözkonusu olduğunda sahipli canlar tck md. 151/1-2 gereği sahibinin malı olduğundan mala zarar sözkonusu olur ve sahipli canın candostu bizzat şikayetçi olarak, ceza davası açılmasını sağlar bu embesillere karşı.
sahipli cana bizzat sahibi tarafından kötü muamelenin sözkonusu olduğu durumlarda ise yine h.k.k. geçerli olur. üçüncü kişilerin şikayeti üzerine hayvan sahibine ilgili yaptırımlar uygulanır. (bkz: hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi)

bu tür olaylara karşı duyarlılığı artırmak, yaptırım uygulanmak üzere kolaylıkla ilgili makama başvuruyu sağlamak amacıyla her olay için ayrı ayrı dilekçeler hazırlamış bulunmaktayım. bu hazır dilekçelerle bu tür canlara karşı kötü muamele eylemlerine yaptırım uygulaması için ilgili makama herkes başvurabilir.
ilgili dilekçeler bu başlıkta: (bkz: hayvan hakları ihlallerine yönelik dilekçeler)